EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POĽNOHOSPODÁRSTVO / Komisia zverejnila nové pravidlá výsadby viniča

Komisia zverejnila nové pravidlá výsadby viniča

hrozno
PHOTO: Flickr.

Európska komisia zverejnila nové pravidlá režimu schvaľovania výsadby viniča, vďaka čomu sa vinohradnícke odvetvie EÚ bude môcť každoročne mierne rozvíjať. Ako sa dohodlo v reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky z roku 2013, nový režim sa bude uplatňovať od 1. januára 2016 a nahradí prechodný režim práv na výsadbu.

Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan uviedol: „Nový systém vytvára priestor, aby sa v reakcii na rastúci svetový dopyt v európskom sektore vinohradníctva a vinárstva postupne zvyšovala produkcia. Členským štátom zároveň poskytuje širokú škálu ochranných opatrení na riešenie možných spoločenských a environmentálnych rizík v jednotlivých vinohradníckych oblastiach.“

Z nedávnej externej štúdie vyplynulo, že napriek nárastu objemu a hodnoty vývozu do tretích krajín od roku 2008 a výraznému zlepšeniu obchodnej bilancie Európska únia naďalej stráca podiel na svetových trhoch. Okrem toho sa podľa prognóz má celková spotreba na svetovej úrovni do roku 2025 zvyšovať, zatiaľ čo v EÚ bude naďalej klesať. Tento trhový trend teda naznačuje, že sektor vinohradníctva a vinárstva EÚ bude v budúcnosti čoraz viac závisieť od vývozu.

Viac..  Matečná: Výrazne viac povinností za menej peňazí nie je voči farmárom fér

Na uverejnených pravidlách sa jednomyseľne zhodli členské štáty aj Európsky parlament. Upravujú, ako by mali členské štáty (na vnútroštátnej úrovni) riadiť systém bezplatných a neprenosných povolení na výsadbu. Rovnako sa nimi zavádza mechanizmus ochranných opatrení v prípade novej výsadby: udeľovanie povolení sa obmedzuje tak, aby sa v jednom členskom štáte vinohradnícka plocha smela rozrastať len o 1 % ročne, pričom členské štáty môžu v odôvodnených situáciách ešte obmedzovať rast na vnútroštátnej či regionálnej úrovni, prípadne rozlišovať medzi oblasťami so zemepisným označením a bez neho. Pravidlá tiež objasňujú prechod zo súčasného systému na nový režim a postup, akým sa platné práva na výsadbu zmenia na povolenia. Práva z rezervy, ktoré sa výrobcom neudelia do konca roku 2015, po tomto dátume zaniknú.

O ram

Odporúčame pozrieť

traktor

Európska komisia navrhuje zmodernizovať a zjednodušiť spoločnú poľnohospodársku politiku

S rozpočtom 365 miliárd EUR sa týmito návrhmi zabezpečuje, že SPP zostane politikou, ktorá obstojí aj v budúcnosti, …