EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

Tanky z východnej Ukrajiny majú zmiznúť, dohodli sa ministri

ukrajina tanky
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Ruska a Ukrajiny sa dohodli na ďalšom pokračovaní odsunu ťažkých zbraní z frontovej línie na Donbase. Stiahnutie by sa malo týkať tankov. Po niekoľkohodinovom rokovaní v Berlíne to oznámil šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Na východe Ukrajiny sa napriek prímeriu odohrávajú strety medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými separatistami.

“Dnes sme sa zhodli nielen na pokračovaní odsunu ťažkých zbraní, ale tiež na jeho rozšírení o ďalšie kategórie,” povedal Steinmeier novinárom.

“Každému je jasné, že pred sebou máme ešte dlhú cestu,” povedal. Odsun ťažkých zbraní predpokladajú mierové dohody z Minska.

Podľa DPA priniesla terajšia schôdzka oproti tým minulým aspoň nejaký úspech, a to práve v podobe spoločného vyhlásenia o tom, že je potreba situáciu na východe krajiny upokojiť.

Zastavenie bojov

Dokument okrem iného vyzýva k okamžitému zastaveniu bojov, ktoré sa opäť na niektorých miestach rozhoreli, a k posilneniu úlohy kontrolnej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Viac..  Čistky v Poľsku, premiér vymenil deväť ministrov

Štvorica ministrov sa zišla v pondelok večer v nemeckej metropole, aby tu rokovala o aktuálnom vývoji na Donbase a o plnení mierových dohôd z Minska. Boje na východe Ukrajiny si od vlaňajšieho apríla vyžiadali vyše 6 000 mŕtvych.

Ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny sa so svojimi proťajškami z Nemecka a Francúzska zišli už piatykrát. Predošlé stretnutie Steinmeiera, Laurenta Fabiusa, Pavla Klimkina a Sergeja Lavrova bolo vo februári v Paríži.

Na berlínske stretnutie v utorok a v stredu naviaže rokovanie ministrov zahraničných vecí krajín G7 v Lübecku. Aj na ňom by sa malo hovoriť o situácii na Ukrajine.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament chce, aby EÚ ešte viac posilnila väzby so svojimi východnými susedmi

Pri príležitosti blížiaceho sa samitu Východného partnerstva Európsky parlament navrhuje, ako môže EÚ zintenzívniť svoje …