Uplynulý týždeň euru neprial

euro
PHOTO: Flickr.

Pred Veľkonočnými sviatkami mala spoločná mena eurozóny nastolený rastový trend a podarilo s jej prekročiť aj hranicu 1,100 EURUSD. Počas pondelkovej „šibačky“ však už opäť zamierila smerom nadol a deň uzavrela na úrovni 1,0922 EURUSD. Euro pokračovalo v poklese aj v utorok. “Jej americkému náprotivku sa totiž darilo vymazávať straty, ktoré utŕžil po zverejnení slabších dát z trhu práce. Bilancia na konci utorkového obchodovania hovorila, že euro sa oslabilo o – 1 % na zatváracích 1,0814 EURUSD. Na začiatku stredajšieho obchodovania sa spoločná mena eurozóny vybrala smerom nahor vďaka pozitívnym výsledkom indexu nákupných manažérov v maloobchode a maloobchodných tržieb”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Následne sa však euro opäť vybralo nadol a v priebehu dňa si tak odpísalo – 0,3 %, pričom obchodovanie uzatvorilo na úrovni 1,0781 EURUSD. Napriek pozitívnym správam z Grécka, ktoré v stredu 9. apríla splatilo pôžičku Medzinárodnému menovému fondu [MMF], spoločná mena eurozóny uzavrela aj štvrtkové obchodovanie v červených číslach.

Zlom prišiel v popoludňajších hodinách, kedy sa mena eurozóny dostala až pod psychologickú hranicu 1,0700 EURUSD. Zelenú bankovku totiž potešili mierne lepšie než očakávané dáta týkajúce sa počtu nových týždenných žiadateľov o podporu v USA. Do večera tak euro stratilo zhruba jeden a pol figúry zo svojej hodnoty a uzatváralo na úrovni 1,0659 EURUSD.

Ani piatkové obchodovanie euru neprialo a počas posledného obchodného dňa sa dokonca prepadlo pod hranicu 1,0600 EURUSD. Smerom nadol ťahá európsku menu hlavne neistá situácia okolo Grécka. Dohoda s medzinárodnými veriteľmi ohľadom gréckeho programu reforiem totiž stále nebola uzavretá. Euro počas piatkového obchodovania kleslo zo svojej najvyššej rannej hodnoty 1,0684 EURUSD až na úroveň 1,0568 EURUSD v poobedných hodinách a odpísalo si – 0,5 % zo svojej hodnoty.

Viac..  Komentár Davida Sassoliho: Parlament budúcnosti skúšaný pandémiou a totalitnými režimami

V medzitýždennom porovnaní bolo euro slabšie až o – 3,33 %. Meny nášho stredoeurópskeho regiónu uplynulý týždeň voči euru zhodnocovali. Maďarský forint sa zhodnotil z úrovne 299,07 EURHUF dosiahnutej v piatok 3. apríla 2015 na úroveň 296,48 EURHUF, na ktorej zatváral minulotýždňové piatkové obchodovanie. Rastový trend sprevádzal počas uplynulého týždňa aj obchodovanie s poľským zlotým a českou korunou. Mena našich severných susedov sa počas týždňa zhodnotila až na úroveň 4,0081 EURPLN, na ktorej zatvárala obchodovanie v stredu. Do konca týždňa však časť ziskov vymazala a piatkové obchodovanie ukončila na 4,0753 EURPLN. Česká koruna uzavrela minulý týždeň na úrovni 27,445 EURCZK.

Tento týždeň zasadá poľská NBP, ale aj naša ECB

Vo štvrtok, 9. apríla 2015, o svojej menovej politike rozhodovala britská centrálna banka [BoE]. V súlade s očakávaniami britskí centrálni bankári nepristúpili k žiadnej zmene a kľúčová úroková sadzba bola potvrdená na aktuálnej úrovni 0,50 %. Tento týždeň nás čakajú dve zaujímavé zasadnutia a obe sa uskutočnia v stredu 15. apríla. Pre nás najdôležitejšie bude zasadnutie ECB, od ktorého však žiadne zmeny neočakávame a kľúčová sadzba eurozóny by mala zostať na súčasnej minimálnej úrovni 0,05 %. Rovnako bez zmeny by mala zostať aj hlavná úroková sadzba v poľskej ekonomike [na úrovni 1,50 %] po zasadnutí poľskej NBP.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …