Zbraň Bruselu proti daňovým podvodom: Cez tieto výbory môžu vyšetrovať aj europoslanci

Europsky parlament
Európsky Parlament. PHOTO: Flickr.

Keď sa Európskemu Parlamentu nepáči úradný postupu pri vykonávaní právnych predpisov EÚ, môže uplatniť svoje vyšetrovacie právomoci. Na podnet minimálne štvrtiny hlasovacieho pléna,  v takom prípade vzniknú vyšetrovací, dočasný alebo osobitý výbor, ktoré sa budú problémom zaoberať. Aby mohol výbor vzniknúť,  je potrebné jeho schválenie prezidentmi siedmych hlavných politických skupín. Činnosť výboru sa zväčša obmedzuje na jeden rok, po ktorom predložia svoje zistenia, výsledky a návrhy Európskej komisii. Tá ich ako iniciátor európskej legislatívy môže do legislatívy implementovať.

Doposiaľ boli vytvorené len tri vyšetrovacie výbory, naproti tomu osobitých výborov vzniklo v minulosti podstatne viac. Zaoberali sa  bezpečnosťou na mori, klimatickými zmenami, finančnou krízou ale aj ľudskou genetikou a mnohými ďalšími otázkami. Najnovším z nich je osobitný výbor, ktorý vznikol po prevalení  škandálu daňových únikov nadnárodných spoločností  v Luxembursku, Írsku, Belgicku a Holandsku. Úlohou tohto výboru je pozrieť sa na nekalé daňové postupy v EÚ.

Viac..  Šefčovič pripúšťa, že Veľká Británia by mohla opustiť Európsku úniu bez obchodnej dohody

Možnosť vytvárania vyšetrovacích a špeciálnych výborov je dôležitým nástrojom Európskeho parlamentu. Parlament nemôže prevziať úlohu národných parlamentov, avšak vďaka cielenému vyšetrovaniu sa dokáže dopátrať pravdy a vyvíjať  vplyv tam,  kde je to potrebné.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O dom

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Slovensko si chce od EÚ požičať takmer 631 mil. eur. Peniaze majú slúžiť na zmiernenie dopadov pandémie

Slovensko si chce vziať úver od Európskej únie vo výške 630,88 mil. eur. Peniaze sa …