Zbraň Bruselu proti daňovým podvodom: Cez tieto výbory môžu vyšetrovať aj europoslanci

Europsky parlament
Európsky Parlament. PHOTO: Flickr.

Keď sa Európskemu Parlamentu nepáči úradný postupu pri vykonávaní právnych predpisov EÚ, môže uplatniť svoje vyšetrovacie právomoci. Na podnet minimálne štvrtiny hlasovacieho pléna,  v takom prípade vzniknú vyšetrovací, dočasný alebo osobitý výbor, ktoré sa budú problémom zaoberať. Aby mohol výbor vzniknúť,  je potrebné jeho schválenie prezidentmi siedmych hlavných politických skupín. Činnosť výboru sa zväčša obmedzuje na jeden rok, po ktorom predložia svoje zistenia, výsledky a návrhy Európskej komisii. Tá ich ako iniciátor európskej legislatívy môže do legislatívy implementovať.

Doposiaľ boli vytvorené len tri vyšetrovacie výbory, naproti tomu osobitých výborov vzniklo v minulosti podstatne viac. Zaoberali sa  bezpečnosťou na mori, klimatickými zmenami, finančnou krízou ale aj ľudskou genetikou a mnohými ďalšími otázkami. Najnovším z nich je osobitný výbor, ktorý vznikol po prevalení  škandálu daňových únikov nadnárodných spoločností  v Luxembursku, Írsku, Belgicku a Holandsku. Úlohou tohto výboru je pozrieť sa na nekalé daňové postupy v EÚ.

Viac..  Boj proti nezákonnému rybolovu: Komisia označila nespolupracujúcu krajinu

Možnosť vytvárania vyšetrovacích a špeciálnych výborov je dôležitým nástrojom Európskeho parlamentu. Parlament nemôže prevziať úlohu národných parlamentov, avšak vďaka cielenému vyšetrovaniu sa dokáže dopátrať pravdy a vyvíjať  vplyv tam,  kde je to potrebné.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O dom

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci žiadajú vyšetrovanie maďarského eurokomisára pre rozšírenie Únie

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu vyzvali na vyšetrovanie eurokomisára Olivéra Várhelyiho pre obavy, že by …

Consent choices