Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 15. týždňa 2015

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

CYPRUS

Cyprus zrušil posledné platné obmedzenia na pohyb kapitálu. Krajina zaviedla obmedzenia cezhraničného pohybu kapitálu v marci 2013. Snažila sa tak zabrániť úniku kapitálu z krajiny počas obdobia, v ktorom krajina prijímala zahraničnú finančnú pomoc. V rámci posledných obmedzení museli firmy žiadať vopred o schválenie veľkých cezhraničných platieb. Rovnaká povinnosť platila aj pre jednotlivcov, ktorí chceli z krajiny vyviesť viac ako 10 tis. EUR. Prezident krajiny dodal, že zrušenie posledných reštrikcií vyjadruje definitívne obnovenie dôvery v cyperský bankový systém.

GRÉCKO

Grécko uskutočnilo minulý týždeň významný krok smerom k veriteľom a Medzinárodnému menovému fondu [MMF] splatilo splátku vo výške zhruba 450 mil. EUR. Splátka sa uskutočnila v lehote splatnosti a to 9. apríla. Na trhoch sa totiž objavovali obavy, či Grécko k úhrade tejto splátky vôbec pristúpi. “Napriek tomu však boli trhy v uplynulých dňoch zaplavené skôr negatívnymi informáciami z gréckej ekonomiky, ktoré sa týkali predovšetkým dohody o reformách, ktorá je stále v nedohľadne. Grécku pritom pomaly dochádza čas. Čiatku vo výške 7,2 mld. EUR z končiaceho úverového programu krajina potrebuje na odvrátenie hroziacej platobnej neschopnosti”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Problémom sú ale nezhody v otázke reforiem, ktoré Grécku blokujú prístup k spomenutej finančnej pomoci. Tie sa snažili dotknuté strany prekonať minulý týždeň na rokovaniach v Bruseli, ale nepodarilo sa. Veritelia sa totiž nestotožnili s predloženým návrhom programu reforiem, ktorý predostreli grécki predstavitelia. Ministri financií eurozóny budú o Grécku opäť rokovať 24. apríla v lotyšskej Rige.

Uplynulý týždeň sa uskutočnilo aj stretnutie medzi ruským prezidentom Putinom a gréckym premiérom Tsiprasom. Putin po stretnutí vyhlásil, že jeho krajina môže Aténam poskytnúť úvery na financovanie spoločných veľkých projektov. Tieto úvery by boli splácané zo ziskov z budúcich projektov. Ruské firmy by sa mohli v Grécku zapojiť do privatizačných tendrov, pokiaľ ich vláda v Aténach vypíše. Putin zároveň naznačil zrušenie zákazu dovážať grécke výrobky na ruský trh. Výsledkom uvaleného embarga bol pokles vzájomného obchodu spomenutých krajín o – 40 %. Jednalo sa konkrétne o syr a zeleninu z Grécka.

Viac..  Pre výbuch muničných skladov vo Vrběticiach polícia pátra po dvoch Rusoch

RUSKO

Medziročná inflácia v Rusku dosiahla v marci 13-ročné maximum 16,9 %. Zrýchleniu rastu cien predchádzal vlani prudký prepad kurzu rubľa, zotavenie meny však v posledných týždňoch signalizovalo, že inflácia sa začala stabilizovať. Ruský rubeľ sa voči euru aj doláru od konca januára postupne posilňuje. Guvernérka ruskej centrálnej banky očakáva, v prípade, že nenastanú nové nepredvídané udalosti, rýchly pokles miery inflácie. V závislosti od ústupu inflačných rizík je centrálna banka pripravená pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb.

JAPONSKO

Nielen Európa bojuje s neustálym poklesom cien, resp. ich stagnáciou, ale ani Japonsku sa nedarí tento trend zvrátiť. Japonská centrálna banka [BOJ] je odhodlaná pokračovať vo svojom masívnom stimulačnom programe napriek tomu, že sa jej nepodarilo zdvihnúť infláciu ani dva roky po tom, čo tento program začala. V rámci neho nakupuje dlhopisy a iné aktíva už od apríla 2013 s cieľom zvyšovať ponuku peňazí o 80 bil. JPY ročne. Guvernér japonskej centrálnej banky dodal, že celkový trend v oblasti cien sa stabilne zlepšuje. Cieľom je v najskoršom možnom období dosiahnuť infláciu na úrovni 2 %, BOJ predpokladá, že by sa tak mohlo stať v marci 2016. Nie všetci predstavitelia BOJ však zdieľajú guvernérovo presvedčenie.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …