Grécko bojuje s vlnou migrantov. Volá na pomoc Európsku úniu


migranti
PHOTO: Flickr.

ATÉNY – Grécka vláda vyzvala Európsku úniu, aby jej poskytla pomoc pre prílivu nelegálnych prisťahovalcov, ktorých počet sa v prvých troch mesiacoch tohto roku viac ako strojnásobil. Vyriešiť to sami nemôžeme, riešenie musí nájsť Únia, povedal minister pre koordináciu vládnych aktivít Alekos Flamburaris.

“Je to európsky problém,” dodal bez toho, aby upresnil, ako by pomoc mala vyzerať.

Grécko sa rovnako ako ostatné krajiny Európskej únie v Stredozemnom mori potýka s obrovským prívalom migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy na lodiach z Afriky a Blízkeho východu. V pondelok večer ich zahynuli stovky pri stroskotaní ich lode do Talianska.

Viac ako desaťtisíc ich pristálo v prvých troch mesiacoch tohto roku v Grécku, čo je v porovnaní s 2 863 za rovnaké obdobie minulého roka mohutný nárast.

Grécky bankrot

Príliv utečencov predstavuje podľa agentúry Reuters ďalší problém pre gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorého štátu hrozí bankrot.

Vláda v utorok vypracovala krízový plán, ako sa vysporiadať s prívalom migrantov, za ktorých môže zrejme stále sa zhoršujúci konflikt v Sýrii. Program zahŕňa opatrenia na presun novo prichádzajúcich utečencov z ostrovov do zhromažďovacích stredísk v kontinentálnom Grécku a udeľovanie azylu sýrskym utečencom, ktorí spĺňajú kritéria.

Podľa Flamburakisových predstáv by sa imigranti nemali zdržiavať v centrách, ktoré vznikli napríklad v opustených vojenských táboroch či neobývaných budovách, dlhšie ako desať dní, kým sa ich situácia vyrieši.

Viac..  Dôchodcovia s bydliskom mimo EÚ musia preukázať žitie k 15. októbru

Nezmienil sa ale, či tým myslí ich prípadný presun do inej krajiny Únie alebo legalizáciu ich pobytu v Grécku a poskytovanie príslušnej sociálnej pomoci.

Vláda uzavrela jedno utečenecké centrum pri Aténach pre podozrivému prípadu samovraždy jedného z prisťahovalcov a umožnila migrantom premiestniť sa do centra gréckej metropole, za čo si vyslúžila kritiku naprieč politickým spektrom.

Taliansky problém

Problém s utečencami majú aj v Taliansku. V Stredozemnom mori pravdepodobne zomrelo ďalších 400 migrantov z lode smerujúcej z Líbye do Európy.

Talianska hliadka z veľkého plavidla zachránila 144 osôb, po ostatných pátra. Zatiaľ sa podarilo nájsť len deväť tiel.

Vlani do Európskej únie dorazilo nelegálne 280 000 ľudí. Väčšina z nich bola zo Sýrie, Eritrei a Somálska. Prudký nárast počtu lodí s utečencami v minulých dňoch začal Úniu znepokojovať a komisár pre migráciu Dimitris Avramopulos vyhlásil, že Únia bude musieť na tento príliv migrantov reagovať patričnými krokmi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

hranice, kontroly

Rakúsko zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom

Rakúsko od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.) začne vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom. Ráno …