EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Biopalivá prvej generácie dostanú v EÚ stopku
Nils Torvalds. PHOTO: © European Union 2015

Biopalivá prvej generácie dostanú v EÚ stopku

Nils Torvalds. PHOTO: © European Union 2015
Nils Torvalds. PHOTO: © European Union 2015

V Európe sa prevádzkuje výroba paliva z potravinárskych plodín. Mnohí sa pýtajú, či je to rozumná cesta, keď svetová populácia dramaticky stúpa.  Po rokoch rokovaní o tejto veci sa Parlament a Rada zhodli na obmedzeniach biopalív prvej generácie.

Poslanci Parlamentu chceli tieto palivá obmedziť do roku 2020 na maximálne 6 % pre sektor dopravy. Nils Torvalds zo Skupiny aliancie liberálov a demokratov pre Európu povedal: “Bojovali sme o ohraničenie biopalív prvej generácie na max. 7 %. Chceli sme strop o niečo znížiť. Druhá oblasť. Uprednostnili by sme záväzné ciele pre druhú generáciu biopalív. To sa nepodarilo.”

Biopalivá druhej generácie pochádzajú zo zdrojov ako sú chaluhy či odpad a sú ekologickejšie ako biopalivá prvej generácie. Tie, v neposlednom rade, vyžadujú obrovské plochy poľnohospodárskej pôdy, čo môže viesť k odlesňovaniu a k zvyšovaniu emisií skleníkových plynov, ktoré boli témou nie jedného rokovanie tiež.

Viac..  Znečistenie ovzdušia naďalej prekračuje limity a hodnoty EÚ a WHO

“Doteraz bola poľnohospodárska loby celkom úspešná. Vidia, že tu vzniká nový trh, nuž tlačia, aby sa ich potravinárske plodiny považovali za biopalivá,” povedal Bas Eickhout zo Strany zelených. O navrhnutej smernici bude hlasovať plénum. Členské štáty by mali do najbližších dvoch rokov splniť ciele, ktoré platia pre prvú generáciu biopalív.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

klima

EÚ musí navrhnúť lepšie mechanizmy podpory pre inovačné nízkouhlíkové technológie, tvrdia audítori

Podľa novej správy Európskeho dvora audítorov nie sú opatrenia EÚ na podporu zachytávania a ukladania …