EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov

Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov

migranti
PHOTO: Ilustračné Flickr.

RÍM – Situácia na hraniciach Európy je znepokojujúca. Vo vodách Stredozemného mora sa týždenne prevrhne čln pašerákov plný migrantov, ktorí sa snažia utiecť za lepším životom. Európska komisia preto zverejnila svoj desaťbodový plán, ako zbytočným úmrtiam zabrániť.

V Catanii zatkli talianski policajti kapitána lode i jeho pomocníka. Práve oni majú na svedomí smrť stoviek migrantov. Ich loď stroskotala v Stredozemnom mori.

Na palube bolo v čase nešťastia takmer tisíc utečencov. Prežilo ich dvadsaťosem vrátane dvoch pašerákov.

“Zachránení nám veľmi ďakovali. Samozrejme, sú veľmi vyčerpaní, ale to je po tom, čo prežili, pochopiteľné,” uviedol taliansky minister dopravy Graziano Delrio.

Na dne Stredozemného mora skončia týždenne noví a noví migranti. Tí sa snažia utiecť za lepším životom, preto sa stávajú obeťami pašerákov, ktorí im za finančnú odmenu sľubujú vstupenku do raja.

Viac..  Komisia zhodnotila dosiahnutý pokrok v oblasti migrácie

Európska únia má ale problém. “Ak nebudeme konať teraz, o pár mesiacov naberie situácia hrozivé rozmery. Musíme držať spolu za každú cenu,” povedala šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogherini.

Desaťbodový plán

Európska komisia zverejnila svoj desaťbodový plán na boj proti pašerákom. Jeho súčasťou má byť napríklad systematické ničenie ich lodí v prístavoch, návrat migrantov na hranice Európy, či väčšie angažovanie v afrických krajinách.

Vo štvrtok sa predstavitelia krajín Únie stretnú na mimoriadnom zasadnutí, kde budú riešiť, ako zachrániť životy tisícov ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Skripek

Škripek kritizuje vytvorenie nového fondu, ktorý môže podporiť nelegálnu migráciu

Tento týždeň sa europoslanci zaoberali návrhom nariadenia o zriadení nového migračného a azylového fondu. Branislav …