Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov


migranti
PHOTO: Ilustračné Flickr.

RÍM – Situácia na hraniciach Európy je znepokojujúca. Vo vodách Stredozemného mora sa týždenne prevrhne čln pašerákov plný migrantov, ktorí sa snažia utiecť za lepším životom. Európska komisia preto zverejnila svoj desaťbodový plán, ako zbytočným úmrtiam zabrániť.

V Catanii zatkli talianski policajti kapitána lode i jeho pomocníka. Práve oni majú na svedomí smrť stoviek migrantov. Ich loď stroskotala v Stredozemnom mori.

Na palube bolo v čase nešťastia takmer tisíc utečencov. Prežilo ich dvadsaťosem vrátane dvoch pašerákov.

“Zachránení nám veľmi ďakovali. Samozrejme, sú veľmi vyčerpaní, ale to je po tom, čo prežili, pochopiteľné,” uviedol taliansky minister dopravy Graziano Delrio.

Na dne Stredozemného mora skončia týždenne noví a noví migranti. Tí sa snažia utiecť za lepším životom, preto sa stávajú obeťami pašerákov, ktorí im za finančnú odmenu sľubujú vstupenku do raja.

Európska únia má ale problém. “Ak nebudeme konať teraz, o pár mesiacov naberie situácia hrozivé rozmery. Musíme držať spolu za každú cenu,” povedala šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogherini.

Viac..  Peter Pollák a jeho výzva v Európskom parlamente: Najchudobnejšie regióny sú najzraniteľnejšie. VIDEO

Desaťbodový plán

Európska komisia zverejnila svoj desaťbodový plán na boj proti pašerákom. Jeho súčasťou má byť napríklad systematické ničenie ich lodí v prístavoch, návrat migrantov na hranice Európy, či väčšie angažovanie v afrických krajinách.

Vo štvrtok sa predstavitelia krajín Únie stretnú na mimoriadnom zasadnutí, kde budú riešiť, ako zachrániť životy tisícov ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Počet nelegálnych príchodov do EÚ za desať mesiacov medziročne stúpol o 73 percent

Za prvých desať mesiacov tohto roka na vonkajších hraniciach Európskej únie (EÚ) zaznamenali 275 500 …