EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BLOG / Môžeme vyhrať informačnú vojnu s Ruskom? / Koľko bude stáť Britániu odchod z Únie?

Môžeme vyhrať informačnú vojnu s Ruskom? / Koľko bude stáť Britániu odchod z Únie?

Geret Harding sa v článku Russia: half-hearted EU propaganda no match for robust policies pýta, ako môže Európska únia vyhrať informačnú vojnu s Ruskom, keď európski úradníci nedokážu presvedčiť o výhodách členstva v EÚ ani vlastných občanov.

Podľa Hardinga, aby dokázala čeliť ruskej propagandistickej vojne, musí Európska únia zmeniť svoju komunikáciu a začať rozprávať jazykom, ktorému budú Európania rozumieť: „Úradníci z Bruselu teraz píšu zložité tlačové správy, ktoré sa nedajú čítať, vytvárajú webové stánky, na ktorých sa nedá orientovať a natáčajú klipy, ktoré sa nedajú pozerať“.

+++

Zo správy inštitútu OpenEurope vyplýva, že ak by Veľká Británia vystúpila z EÚ, v roku 2030 by jej HDP mohlo klesnúť až o 2,7%.

Iróniou brexitu je, že odchodom z Únie Británia nezíska vytúženú nezávislosť. Ak bude chcieť s EÚ obchodovať, bude sa musieť ďalej riadiť pravidlami a štandardami nastavenými v Bruseli. Príde však o možnosť o týchto pravidlách rozhodovať.

Podľa Hadriena Bajolle z TheNewFederalistis by si mali Briti uvedomiť, že ich krajina už dávno nie je impérium vládnuce nad štvrtinou sveta. Akú ekonomickú a politickú váhu bude mať izolovaná Veľká Británia pri vyjednávaní s ázijskými obrami alebo USA?

Samozrejme, odchodom Veľkej Británie by utrpela aj Európska únia. Prišla by ročne približne o 14 mld. Eur v príspevkoch do rozpočtu a silný diplomatický a vojenský aparát. Čo je horšie, odchod členskej krajiny by mohol do Únie vniesť kultúru vydierania, kde by začal každý štát hrať sám za seba bez ohľadu na ostatných. Nakoniec by z oslabenia Európskej únie profitovali len naši konkurenti.

 

O Milan Polešenský

Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

Vĕra Jourová

Komisia: Internet sa musí stať bezpečným miestom

Z tretieho hodnotenia uplatňovania kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom na internete vyplýva, …

 • Docc

  ..myslite presvedcit o vyhodach clenstva v EU dochodcov a tych co sa kazdy rok prepadavaju pod hranicu chudoby?
  Alebo tych, ktorym aktualne znizujete hodnotu uspor?
  Alebo tych, ktorym € radikalne zvysilo mesacne naklady na zakladne potreby?
  Ked je EU taka perfekna, preco sa nerodia deti a pribuda opustenych ludi?
  http://sk.wikipedia.org/wiki/Demografia_Slovenska
  Od 2004 katastrofa. (s peknym startom od 1990.)

  Ved si EU nedokaze ustrazit ani len to aby jej peniaze nerozkradali skorumpovane vlady.
  Aby EU zakony a smernice neboli preberane od lobistov a korporacii.

  Vacsina z obyvatelov porovnava ake mala hole zatky vtedy(pred 89) a teraz.