Môžeme vyhrať informačnú vojnu s Ruskom? / Koľko bude stáť Britániu odchod z Únie?

Geret Harding sa v článku Russia: half-hearted EU propaganda no match for robust policies pýta, ako môže Európska únia vyhrať informačnú vojnu s Ruskom, keď európski úradníci nedokážu presvedčiť o výhodách členstva v EÚ ani vlastných občanov.

Podľa Hardinga, aby dokázala čeliť ruskej propagandistickej vojne, musí Európska únia zmeniť svoju komunikáciu a začať rozprávať jazykom, ktorému budú Európania rozumieť: „Úradníci z Bruselu teraz píšu zložité tlačové správy, ktoré sa nedajú čítať, vytvárajú webové stánky, na ktorých sa nedá orientovať a natáčajú klipy, ktoré sa nedajú pozerať“.

+++

Zo správy inštitútu OpenEurope vyplýva, že ak by Veľká Británia vystúpila z EÚ, v roku 2030 by jej HDP mohlo klesnúť až o 2,7%.

Iróniou brexitu je, že odchodom z Únie Británia nezíska vytúženú nezávislosť. Ak bude chcieť s EÚ obchodovať, bude sa musieť ďalej riadiť pravidlami a štandardami nastavenými v Bruseli. Príde však o možnosť o týchto pravidlách rozhodovať.

Podľa Hadriena Bajolle z TheNewFederalistis by si mali Briti uvedomiť, že ich krajina už dávno nie je impérium vládnuce nad štvrtinou sveta. Akú ekonomickú a politickú váhu bude mať izolovaná Veľká Británia pri vyjednávaní s ázijskými obrami alebo USA?

Samozrejme, odchodom Veľkej Británie by utrpela aj Európska únia. Prišla by ročne približne o 14 mld. Eur v príspevkoch do rozpočtu a silný diplomatický a vojenský aparát. Čo je horšie, odchod členskej krajiny by mohol do Únie vniesť kultúru vydierania, kde by začal každý štát hrať sám za seba bez ohľadu na ostatných. Nakoniec by z oslabenia Európskej únie profitovali len naši konkurenti.

 

O Milan Polešenský

Avatar
Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

ECB

Európska centrálna banka bude ekonomiku podporovať napriek rastu inflácie

Dôvodom sú problémy vyplývajúce zo šírenia nákazlivejšieho variantu koronavírusu. Európska centrálna banka (ECB) bude pokračovať …