Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 16. týždňa

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 16. týždňa

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

EUROZÓNA

Medzinárodný menový fond [MMF] uplynulý týždeň zverejnil svoju novú prognózu rastu svetovej ekonomiky. “Globálna ekonomika by mala tento rok podľa fondu vzrásť o 3,5 %, čo nepredstavuje žiadnu zmenu oproti januárovej predikcii MMF. Fond však vylepšil svoj odhad rastu ekonomiky eurozóny, ktorá by tak mala v roku 2015 posilniť o 1,5 %, čo je o 0,3 p.b. vyšší rast ako očakával fond v januári”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Eurozóne budú totiž hrať do karát hlavne lacnejšia ropa a slabšie euro. Na druhej strane však MMF zhoršil svoju predikciu vývoja ekonomiky USA, ktorá by mala tento rok posilniť o 3,1 %, čo je o – 0,5 p.b. menej oproti pôvodnému odhadu.

USA

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila rating USA na úrovni AAA so stabilným výhľadom. Spojené štáty tak zostávajú aj naďalej na zozname krajín s najvyšším ratingom. Agentúra pozitívne zhodnotila očakávaný vývoj deficitu federálneho rozpočtu USA, ktorý by sa mal v tomto a budúcom roku znížiť. Agentúra však zároveň Američanom vytkla, že pokiaľ neurobia reformy v povinných výdavkoch či daniach, ich rozpočtový deficit v roku 2018 opäť porastie.

GRÉCKO

Grécko stále čaká na peniaze zo zadržiavanej finančnej pomoci od svojich medzinárodných veriteľov. Peniaze neboli Grécku vyplatené z toho dôvodu, že sa krajina nedokázala dohodnúť so svojimi veriteľmi na programe reforiem, ktoré má prijať. Grécko síce zoznam reforiem predložilo, veritelia sa s ním však nestotožnili. Krajina by mala v dohľadnej dobe predložiť upravený návrh reforiem. Ak by sa jej to podarilo, tento návrh by mohol slúžiť ako základ pre dohodu s veriteľmi a pre uvoľnenie zadržiavaných peňazí. Média boli teda aj počas uplynulého týždňa zaplnené správami a informáciami z gréckej ekonomiky. Diskutuje sa predovšetkým o tom, či sa Grécku podarí predložiť vhodný návrh reforiem a získať tak peniaze ešte do konca tohto mesiaca. Podpredseda gréckej vlády Dragasakis zároveň cez víkend vyhlásil, že cieľom Grécka je dosiahnuť dohodu o reformách s veriteľmi, neustúpi však za svoje hranice. Predstavitelia Eurogroup aj predstavitelia Grécka sa majú opäť stretnúť tento týždeň v piatok [24. apríla 2015] v Rige. Ďalší vývoj v Grécku je závislý od uvoľnenia zadržiavaných peňazí, nakoľko krajina nemá prístup na finančné trhy a dochádzajú jej financie.
Pozitívnou správou z gréckej ekonomiky bolo, že grécka vláda za 1. kvartál 2015 dosiahla primárny prebytok svojho rozpočtu vo výške 1,74 mld. EUR a to vďaka zníženiu verejných výdavkov. Tento prebytok však nezahŕňa hospodárenie inštitúcií sociálneho zabezpečenia a miestnych samospráv a líši sa od údajov, ktoré sleduje EÚ a MMF.
A pri Grécku ešte zostaneme. Ratingová agentúra S&P zhoršila krajine rating z úrovne B- na CCC+, pričom výhľad ratingu je negatívny. Výhľad gréckej ekonomiky sa totiž podľa agentúry zhoršuje, keďže dohoda s veriteľmi stále nie je na svete. S&P však zároveň predpokladá, že k odchodu Grécka z eurozóny nedôjde.

Viac..  Od zavedenia eura zaznamenávame najdlhšie obdobie trvalého rastu. Tento trend má pokračovať

UKRAJINA

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila rating Ukrajiny z úrovne CCC – na úroveň CC. Výhľad ratingu je pritom negatívny. Zníženie ratingu vyjadruje názor agentúry, že Ukrajina pravdepodobne nesplní svoje záväzky v zahraničnej mene. Samotná vláda v krajine totiž ohlásila zámer reštrukturalizovať svoje eurobondy a rokovania o tejto reštrukturalizácii by chcela ukončiť do konca mája. Svoje kroky navyše S&P zdôvodňuje aj zložitou ekonomickou situáciou v krajine, ktorá vyplýva z konfliktu na východe krajiny.

FRANCÚZSKO

Francúzska vláda včera oznámila, že v nasledujúcich rokoch 2016 a 2017 bude znižovať svoj štrukturálny rozpočtový deficit pomalšie ako vyžaduje EK. Tento svoj krok vláda krajiny zdôvodňuje snahou oživiť hospodársky rast a postaviť francúzsku ekonomiku takpovediac opäť na nohy. Francúzska ekonomika totiž celý minulý rok viac – menej stagnovala a zaznamenávala rast HDP na úrovni len pár desatín percenta.

RUSKO

Ratingová agentúra S&P potvrdila dlhodobý rating Ruska v cudzej mene na stupni BB+, pričom mu pridelila negatívny výhľad. Rating je podľa agentúry ohrozovaný hlavne slabými vyhliadkami rastu ruskej ekonomiky a nízkymi príjmami, čo ohrozuje konkurencieschopnosť ruskej ekonomiky a teda aj jej ďalší rast.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Dombrovskis, Gentiloni

Od zavedenia eura zaznamenávame najdlhšie obdobie trvalého rastu. Tento trend má pokračovať

Európska komisia uverejnila hospodársku prognózu zo zimy 2020, podľa ktorej by malo európske hospodárstvo pokračovať …