Je treba na fľašiach alkoholu uvádzať počet kalórií?

alkohol
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Škody spôsobené požívaním alkoholu patria medzi najzávažnejšie problémy verejného zdravia v celej EÚ. Jeho nadmerná konzumácia spôsobuje priame i nepriame sociálne náklady, ktorých výška sa v roku 2010 vyšplhala na 155,8 miliárd eur. Alkoholické nápoje sú okrem toho veľmi kalorické a ich častá konzumácia prispieva k vzniku obezity. Mnoho ľudí však ani len netuší, koľko kalórií skonzumujú pitím alkoholu. V pondelok a v stredu sa bude touto problematikou zaoberať i parlamentné plénum.

Parlamentné plénum v pondelok podvečer rokoval o návrhu uznesenia týkajúcom sa novej stratégie v oblasti požívania alkoholu. V stredu bude návrh predložený na plenárne hlasovanie. Ešte pred debatou sme oslovili dvoch poslancov, ktorí sa podieľali na príprave súvisiacej správy, a spýtali sme sa ich na to, aké výhody by malo priniesť povinné označovanie kalórií na fľašiach alkoholu.

Viac..  Európsky parlament rozhoduje o budúcnosti vegánskych burgrov a sójového mlieka

Taliansky ľudovec Alberto Cirio je presvedčený, že “spotrebiteľov je dôležité informovať, no treba sa na to pozrieť i z hľadiska efektívnosti a primeranosti.” Ak budeme na etiketách uvádzať počet kalórií, no nepovedie to ku zdravšiemu prístupu k pitiu alkoholu, nemôžeme to považovať za “mantru pre lepší život,” dodáva.

Britská sociálna demokrat Glenis Willmott pripomína, že “alkohol je spájaný s viac ako 60 chronickými ochoreniami vrátane obezity, no mnoho ľudí si neuvedomuje, koľko kalórií alkoholické nápoje obsahujú. Napríklad v takom pohári vína je toľko isto kalórií ako v kuse torty.” Spotrebitelia majú podľa nej právo na “jasné a čestné označovanie, aby sa tak mohli správne rozhodnúť.”

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

alkohol

Priemerný Slovák vypije ročne takmer 12 litrov čistého alkoholu

BRATISLAVA – Priemerný Slovák vypije ročne približne 12 litrov čistého alkoholu, čo v tomto smere …