Europarlament odhlasoval správy o pokroku Albánska a Bosny a Hercegoviny


Európsky parlament
Európsky parlament, hlasovanie. PHOTO: Flickr.

Vnútropolitické spory zabrzdili reformný proces v Albánsku a Bosne a Hercegovine v roku 2014. Vyplýva to z dvoch uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Tirana a Sarajevo musia posilniť domáce demokratické procesy, zvýšiť úsilie v boji proti korupcii a zaviesť profesionálnu a odpolitizovanú verejnú správu, uvádza sa v schválených textoch.

Návrh uznesenia vyzdvihuje potrebu inkluzívneho, konštruktívneho a udržateľného politického dialógu ohľadom reforiem a nevyhnutnosť hlbšej spolupráce politických síl v oboch krajinách. Spolupráca politických síl na dosiahnutí týchto cieľov môže podľa poslancov posunúť obe krajiny bližšie k EÚ.

Eduard Kukan, člen zahranično-politického výboru a tieňový spravodajca Európskej ľudovej strany, pracoval na konečnom texte rezolúcie k Albánsku: “V prípade Albánska treba oceniť pokrok dosiahnutý v integrácii a reformy. Vidieť, že krajina sa postupne mení. Konfrontačná politická kultúra však ostáva veľkým problémom. Ďalším testom pre politických lídrov budú komunálne voľby v júni 2015.”

Bosna a Hercegovina zaznamenala príležitosť na nové “momentum” v odblokovaní prístupového procesu pod taktovkou tzv. britsko-nemeckej iniciatívy: “V Bosne a Hercegovine potrebujeme vidieť úprimnú snahu politických lídrov napredovať v reformách. Tu by mala EÚ aktívne stimulovať potrebné reformy. Rovnako dôležité je odstrániť diskrimináciu všetkých obyvateľov BaH, a implementovať rozhodnutie Európskeho súdneho dvore pre ľudské práva v kauze Sejdić-Finci.”

Viac..  V. REMIŠOVÁ: Z eurofondov išlo do regiónov za dva roky viac, ako im dala predošlá vláda za šesť

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel odštartoval proces rozšírenia únie o Albánsko a Severné Macedónsko

Európska únia (EÚ) v utorok odštartovala dlhý proces rozširovania, ktorého cieľom je členstvo Albánska a …