Domov / ĽUDIA / Na východe Ukrajiny sa aj napriek prímeriu stále bojuje

Na východe Ukrajiny sa aj napriek prímeriu stále bojuje

ukrajina
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Na východe Ukrajiny aj napriek prímeriu pokračujú boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Za posledných 24 hodín rebeli zabili dvoch ľudí, jedného civilistu a jedného ukrajinského vojaka. Uviedli to podľa agentúry AFP ukrajinské úrady. Strety podľa nich cez víkend zosilneli.

“Za posledných 24 hodín bol zabitý jeden ukrajinský vojak a ďalších šesť bolo zranených,” povedal podľa AFP hovorca ukrajinskej armády Andrij Lysenko na brífingu v Kyjeve. Len ukrajinské sily sa podľa neho v uplynulých 24 hodinách stali terčom 16 ostreľovaní.

Rebeli pritom používali zbrane vyšších kalibrov, ktoré na základe februárových mierových dohôd mali byť z bojovej línie stiahnuté, dodal hovorca.

Opäť paľba

V sobotu večer zabili civilistu pri paľbe vzbúrencov na stanovisku ukrajinskej armády neďaleko bašty rebelov v Donecku, uviedol miestny prokyjevský policajný šéf Vjačeslav Abroskin.

Radnica v Donecku prvýkrát po niekoľkých týždňoch uviedla, že ukrajinská armáda opäť ostreľovala niektoré časti mesta
. V noci na nedeľu pritom podľa miestnych lekárov bolo zranených najmenej šesť rebelov.

Viac..  Každý šiesty Slovák je ohrozený chudobou. Štatistiky napriek tomu ukazujú výrazne zlepšenie

Zástupca separatistov Denis Pušilin odsúdil “provokácie” ukrajinskej armády a varoval pred možným obnovením “rozsiahlych bojov” zo strany rebelov.

Viac ako rok

Ukrajinská armáda bojuje na východe krajiny s proruskými vzbúrencami viac než rok. Konflikt si podľa AFP doteraz vyžiadal viac než 6 100 mŕtvych. Vo februári v Minsku sa za prítomnosti najvyšších predstaviteľov aj Ruska, Francúzska a Nemecka dohodlo prímerie.

Cez občasné strety je prímerie doteraz celkovo dodržiavané, ale zostáva veľmi krehké. Obe strany sa vzájomne obviňujú z jeho porušovania.

Stratili svoje domovy, prácu aj príbuzných. Vojna v Donbase zobrala ľuďom takmer všetko. Oľga utiekla vojnovej zóny na východe Ukrajiny s manželom, dvoch synov nechala u starých rodičov. Hľadajú teraz pre ne domov na druhej strane krajiny.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …