Štefanec: Systém eCall skráti dojazd záchranárov o 50 %


nehoda
PHOTO: Ilustračné Flickr.

ŠTRASBURG – Zníži to počet úmrtí pri dopravných nehodách o desať percent od roku 2018. Európsky parlament schválil inteligentný systém e-call, ktorý budú musieť mať zabudované nové autá vyrobené od marca 2018. Znie to výborne, ale objavili sa aj viaceré otázniky. Od ceny auta až po obavy zo sledovania šoférov.

Nehody na cestách únie si ročne vyžiadajú 25 700 životov. Systém e-call nezachráni všetkých, ale každý zachránený život stojí za to. Systém ma zrýchliť reakčný čas záchranárov v takzvanej zlatej hodinke, keď ide často o to, či bude niekto žiť, alebo nie.

“Skrátenie dojazdu o 50 percent na dedinách a o 40 percent v mestách,” vysvetľuje europoslanec Štefanec. E-call v prípade nehody vyšle signál využívajúc už existujúcu celoeurópsku linku 112.

Srdcová slabosť

Gombík v aute môžu aktivovať aj ľudia. Napríklad pri srdcovej, alebo inej slabosti. Záchranári budú vedieť uskutočniť aj spätný, overovací, hovor do auta.

Ešte pred povinným e-callom v osobných a ľahkých úžitkových autách, vybudujú jednotlivé štáty do októbra 2017 nutnú infraštruktúru. E-call vzbudzuje aj nedôveru, od predraženia auta, ktoré by však nemalo byť dramatické.

Viac..  Ivan Štefanec: Energia z obnoviteľných zdrojov má dosah aj na Kremeľ

O 100 eur viac

“Nebude predstavovať viac než 100 eur na vozdilo,” hovorí Stefanec.
Až po obavy zo sledovania vodičov. “Európska únia nemá, čo snoriť do súkromia vodičov,” hovorí europoslanec Sulík. “Tie obavy nie sú neopodstatnené,” dodáva europoslanec Csáky.

Predkladatelia hovoria, že k tomu nepríde a že počet zachránených životov preváži obavy skeptikov. Ak by mal systém e-call do roku 2018 zachrániť 10 percent smrteľných nehôd v únii, tak pôjde o jeden z rozumnejších návrhov Europarlamentu.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Jednotné nabíjačky budeme mať aj v počítačoch

Európsky parlament dnes definitívne schválil smernicu, ktorá zjednocuje koncovku pre nabíjačky malých elektronických zariadení na …