Domov / EKONOMIKA / Junckerov plán sa spolieha na banku, ktorej vytýkajú netransparentnosť

Junckerov plán sa spolieha na banku, ktorej vytýkajú netransparentnosť

eib
EIB je podľa poslednej správy netransparentná vo výbere projektov, do ktorých EÚ následne investuje. PHOTO: Flickr

Junckerov investičný plán, vďaka ktorému odblokuje EÚ počas najbližších troch rokov 315 mld. eur, sa výrazne spolieha na Európsku investičnú banku. Podľa poslednej správy sú aktivity banky netransparentné a pochybné.

V správe sa posudzovali aktivity banky vo vzťahu k jej finančným nástrojom, schopnosti vstupovať na investičné trhy a projekty, ktoré rozvíja.

“Mali sme isté pochybnosti najmä o projektových obligáciách – o novo vzniknutom nástroji. Objavili sa určité problémy, pretože už prvý projekt Castor bol totálnym fiaskom, a to sme v hodnotení museli kriticky vytknúť. Pretrvávali otázky transparentnosti, aktivít banky, pokiaľ ide o daňové raje. Urobili sme hĺbkovú, kritickú analýzu činností banky,” hovorí europoslanec Ernest Urtasu, ktorý dohliadal na hodnotiacu správu. V tej vytýkali aj kultúrnu neprehľadnosť.

Viac..  Nemecký ústavný súd rozhodol, že dávky v nezamestnanosti možno znížiť len o 30 percent

Banka sa často sústredila na veľké infraštrukturálne a energetické projekty, europoslanec vyčíta banke najmä zameranosť na projekty s uhlím a malú podporu projektov, do ktorých sú zahrnuté využitia alternatívnych energetických zdrojov. “Pri ohlásení Junckerovho plánu sme ho vítali. Nie sme však spokojní s jeho realizáviou. Je to plán bez peňazí, pretože v podstate vezme 20 miliárd z EÚ a pri miere využívania pákového efektu v hodnote 15 my očakávame 310. EIB doteraz nikdy nedosiahla mieru využívania pákového efektu s hodnotou 15. Chceme, aby banka podstupovala viac rizika. Máme však výhrady voči tradičnému konzervatívnemu postoju banky,” dodáva Urtasu.

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

Európskym inováciám nepomáha ani chýbajúci spoločný kapitálový trh, tvrdí viceprezident EIB

BRATISLAVA  – Európska únia má v oblasti inovácií čo dobiehať. Ako totiž uviedol na utorňajšej …