Brusel rieši stornovanie dovoleniek, chce posilniť práva dovolenkárov


pláž
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Cestujúci, ktorí si sami zostavia svoj zájazd kúpou cez internet, dostanú rovnakú ochranu ako tí, ktorí si dovolenku vybavia cez tradičné cestovné agentúry. Vyplýva to z predbežnej dohody medzi poslancami EP a vyjednávačmi z Rady, ktorú sa podarilo dosiahnuť.

Táto dohoda taktiež posilňuje práva cestujúcich tým, že im dovoľuje anulovať zmluvu zájazdového balíčka, ak jeho cena narastie o viac ako 8%. Ďalej môžu dostať pomoc, ak narazia na problémy alebo dostať odvoz domov, aj ak operátor ich zájazdu medzičasom zbankrotuje.

“Počas týchto dlhých a namáhavých rozhovorov, sa nám podarilo výrazne posilniť práva cestujúcich a to najmä po prvýkrát tých, ktorí robia rezervácie cez internet. Ich počet pritom neustále rastie.. Zároveň sme prihliadali aj na záujmy malých a stredne veľkých spoločností,” povedala spravodajkyňa  Birgit Collin-Langenová (EPP; DE).

Navrhnuté opatrenia o “package holidays” rozšíria terajšie európske pravidlá, ktoré pochádzajú ešte z roku 1990. Odvtedy boom lacných leteniek a predaja cez internet výrazne zmenil spôsob, akým si cestovatelia plánujú a kupujú dovolenky.

Táto dohoda taktiež rozširuje význam pojmu “package holidays” tak, aby zahŕňal väčšinu typov cestovných dohôd, ktoré pozostávajú z viacerých prvkov, ako napríklad lety, ubytovanie v hoteloch a prenajímanie automobilov, s cieľom ochrany spotrebiteľa pred možnými problémami.

Viac..  Peter Pollák: Nabíjacie stanice pre elektromobily každých 60km, občanov to motivuje pri kúpe auta

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

dovolenka

Zahraničná dovolenka je oproti minulosti drahšia, z prímorských destinácií v EÚ je najvyššia inflácia v Bulharsku

Tohtoročná dovolenka v zahraničí je drahšia ako po minulé roky. Dôvodom je vysoká inflácia, výrazne …