Euro medzimesačne silnejšie o 4 %

euro
PHOTO: Flickr.

Spoločná európska mena si zachovala aj v úvode minulého týždňa pozitívny rastový trend a pripísala si mierne zisky. Prevažnú väčšinu dňa sa obchodovala pod svojou otváracou úrovňou 1,0874 EURUSD. Straty ale začala postupne vymazávať v popoludňajších hodinách.

“Americký dolár sa totiž začal oslabovať vplyvom zverejnenia predbežných aprílových údajov zloženého indexu nákupných manažérov [PMI] a tiež indexu PMI v službách v krajine. Tie totiž nenaplnili očakávania trhu,” uvádza analytický tím Poštovej banky.

Do záveru obchodovania ale naša mena ešte časť ziskov zmazala a deň uzavrela silnejšia o 2 desatiny percenta, a to na úrovni 1,0891 EURUSD. Spoločná európska mena pokračovala v raste aj v utorok. K svojej otváracej úrovni si v priebehu obchodovania pripísala 8 desatín percenta. Americký dolár bol totiž neistý pred zasadnutím FED – u. Na nálade mu nepridali napríklad ani údaje hovoriace o aprílovom vývoji indexu spotrebiteľskej dôvery v USA, ktorý sa výrazne prepadol a zďaleka nenaplnil očakávania trhu.

Práve utlmenie predpokladov, že za Atlantickým oceánom dôjde v júni k zvýšeniu úrokových sadzieb a obnovené nádeje, že Grécko by si mohlo zabezpečiť dodatočné financie, napomohli európskej mene uzavrieť deň na úrovni 1,0981 EURUSD. Spoločná mena eurozóny sa v priebehu stredy zhodnotila o 1,3 %. Pod tento vývoj sa podpísalo viacero udalostí. Hlavným dôvodom bolo zverejnenie údajov o raste ekonomiky USA v prvom kvartáli tohto roka, ktorá spomalila.

Vplyvom tejto informácie začalo euro prudko stúpať. Zastavilo sa až tesne pod hranicou 1,1200 EURUSD. Americký dolár zároveň nepodporili správy zo zasadnutia FED – u. Ten totiž naznačil, že možno počká so zvyšovaním úrokových sadzieb. Dôvodom je to, že zhoršil svoje hodnotenie pracovného trhu a ekonomiky USA. Práve priaznivý vývoj týchto dvoch oblastí je podmienkou pre spomenuté zvyšovanie sadzieb.

Viac..  Michal Šimečka: GP má plné právo pripomienkovať medzinárodnú zmluvu, ktorá upravuje aj trestnoprávne otázky. Nemá právo robiť vlastnú zahraničnú politiku

Naša mena tak uzavrela štvrtok na úrovni 1,1128 EURUSD. Spoločná mena eurozóny sa počas piatkového rána držala v okolí svojej otváracej úrovne 1,1224 EURUSD. S pribúdajúcimi hodinami sa začala postupne zhodnocovať.

Tento proces bol zavŕšený v popoludňajších hodinách, kedy testovala intradenné maximum 1,1290 EURUSD. Tam našu menu poslal mierny optimizmus, ktorý sa objavil vo vyjednávaní medzi eurozónou a Gréckom. Tieto informácie ale nedokázali euro udržať v zelených číslach až do záveru obchodovania a deň tak ukončilo so stratou 2 desatín percenta, na úrovni 1,1199 EURUSD. V priebehu týždňa získalo na sile 3,0 %. Medzimesačne si pripísalo vyše 4 %, no medziročne je stále slabšie o vyše – 19 %.

Euro sa počas uplynulého týždňa zhodnotilo aj voči dvom menám nášho stredoeurópskeho regiónu. Voči maďarskému forintu si pripísalo 0,14 % a piatok zatváralo na úrovni 303,77 EURHUF. O 9 desatín percenta si euro prilepšilo aj voči poľskému zlotému, pričom minulotýždňové obchodovanie ukončilo na úrovni 4,0722 EURPLN. Uplynulý týždeň naša mena zaknihovala stratu [– 0,5 %] len voči českej korune a týždeň uzavrela na úrovni 27,329 EURCZK.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

eurozona

Inflácia v eurozóne zostane vysoká dlhšie, než sa čakalo, tvrdí hlavný ekonóm ECB

Inflácia v eurozóne zostane na vysokej úrovni dlhšie, než sa čakalo. Uviedol to v piatok …