Internet denne používa 315 miliónov Európanov, jednotný digitány trh na spadnutie

počítač
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Čítame správy, pozeráme filmy, nakupujeme a chatujeme s priateľmi. EÚ chce potenciál internetu využiť čo najviac a preto Komisia predstaví svoju stratégiu jednotného digitálneho trhu. Do Parlamentu vzápätí zavíta podpredseda Komisie Andrus Ansip, ktorý bude túto stratégiu preberať spoločne s členmi priemyselného výboru. Pozrite si krátky slovník pojmov, s ktorými sa budete stretávať čoraz častejšie.

Big data

Obrovská masa údajov, medzi ktoré možno zaradiť napríklad aj údaje o nákupných transakciách alebo signáloch GPS. Komisia v tejto oblasti identifikovala viacero dôležitých otázok. Zaujíma ju napríklad to, koho možno považovať za vlastníka týchto údajov ako aj všadeprítomný problém ochrany osobných údajov pre zneužitím.

Cloud computing

Ide o uschovávanie údajov na diaľku, cez internet. Pre majiteľov údajov je takéto uschovávanie síce pohodlné a cenové prijateľné, vynárajú sa však obavy týkajúce sa takéhoto zaobchádzanie s citlivými údajmi.

E-commerce

Tento pojem snáď už ani netreba predstavovať. Nakupovanie cez internet sa stalo bežnou súčasťou nášho života. Komisia však odhaduje, že len 15% zákazníkov nakupuje zo zahraničných e-shopov. Za hlavnú príčinu tohto javu považuje vysoké poštovné náklady.

Viac..  M. Klus: Slovensko chce byť principiálne, a to aj v otázkach právneho štátu či boja s dezinformáciami

Geoblokovanie

Niektoré firmy naschvál blokujú svoje webové stránky takým spôsobom, aby sa užívateľ internetu nemohol dostať na web stránky určené pre inú krajinu, a na ktorých ponúka buď iné alebo lacnejšie produkty.

Sieťová neutralita

Princíp, podľa ktorého by mali poskytovatelia internetových služieb zaobchádzať zo všetkým obsahom, web stránkami a platformami rovnako. Nemali by tam napríklad naschvál spomaľovať alebo blokovať prístup na konkurenčné weby. Europoslanci hlasovali minulý rok za to, aby bola požiadavka sieťovej neutrality zahrnutá do tzv. telekomunikačného balíka, s návrhom ktorého prišla Komisia v roku 2013.

Roaming

Možnosť telefonovať, esemeskovať a posielať či prijímať dáta v zahraničí vám už nemusíme predstavovať. Pripomeňme len to, že Parlament sa už dlhší čas usiluje o postupné odstránenie roamingových poplatkov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

klus

M. Klus: Slovensko chce byť principiálne, a to aj v otázkach právneho štátu či boja s dezinformáciami

„To, ako úspešne Holandsko bojuje proti dezinformáciám a lžiam na internete či v tlačených médiách …