Ministri financií eurozóny čakajú na kroky Grécka, úprava dlhu je otázna

BRATISLAVA/BRUSEL/ATÉNY – Grécka vláda stále nevie nájsť reč s veriteľmi a ani s Brusel. Postoj eurozóny k dlhu krajiny zostáva nemenný. Grécko sa musí zaviazať k splneniu podmienok súčasného úverového programu. Až potom je možné zvažovať úpravy dlhu.Stretnutie ministrov financií eurozóny bude už dnes a ústrednou témou bude opäť Grécko. “Verím, že dohodu dosiahneme v najbližších dňoch, najviac týždňoch,” vyjadril svoje želanie grécky minister financií Janis Varufakis. Slovenský minister chápe, že zástupcovia Grécka chcú dohodu, no tá je možná, ak sú spokojné obe strany.

Žiadne zázraky

Problémov je ale hneď niekoľko, a preto podľa nemeckého ministra financií nemôžeme očakávať zázraky. “Je v záujme každého, aby sa našlo riešenie. Ale pravdu povediac, nemôžeme očakávať zázraky, no pohnúť sa to už niekam musí,” povedal Wlfgang Schäuble.

Ruská pomoc

Gréci sa ale nespoliehajú len na Európsku úniu. Pomoc hľadajú aj v Rusku. “Keď dostane Grécko pomoc z Ruska, výborne. Nikdy to ale nebude tak veľa, ako Grécko potrebuje,” dodáva Schäuble.

Viac..  EÚ: Minimálna daň zo ziskov nadnárodných firiem môže do unijného rozpočtu priniesť takmer 50 miliárd eur ročne

Analytici sa na situáciu ale pozerajú realisticky. “Pre politikov je dôležité, aby sa Grécko nedostalo pod vplyv Ruska. Keď ale pošlú ďalšie peniaze do Grécka, budú musieť urobiť tak vo viacerých prípadoch. Už to pre mňa nebude Únia stability, ale dlhu,”  ozrejmuje analytik Baader banky Robert Halver.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

frontex

Frontex čelí žalobe obhajcov ľudských práv

Obhajcovia ľudských práv podnikli právne kroky proti Európskej agentúre pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex. …