Domov / CESTOVANIE / Objednávate si dovolenku cez internet? Po novom vyreklamujete viac
Birgit Collin-Langen. PHOTO: © European Parliament 2015

Objednávate si dovolenku cez internet? Po novom vyreklamujete viac

Birgit Collin-Langen. PHOTO: © European Parliament 2015
Birgit Collin-Langen. PHOTO: © European Parliament 2015

Dovolenkári, ktorí si svoj dovolenkový balíček vybavia prostredníctvom internetu a online služieb budú mať rovnakú právnu ochranu ako tradiční zákazníci cestovných kancelárií. Dohodli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu a Rada Európy.

Dohoda tiež posilňuje práva rekreantov, v ktorých je zahrnutá možnosť zrušenia zmluvy, ak cena stúpne o viac ako 8 %, tiež získajú pomoc v prípade, že sa vyskytnú nejaké ťažkosti alebo im bude zabezpečená doprava domov, ak sa pôvodná doprava pokazí, či kancelária skrachuje. Po dlhom a ťažkom rokovaní sa nám podarilo posilniť práva cestujúcich, a to najmä v oblasti online rezervácií, ktorých využívanie rýchlo vzrastá.  Brali sme tiež do úvahy záujmy malých a stredných podnikov,” povedala spravodajkyňa Výboru pre vnútorný trh Birgit Collin-Langenová.

Tento návrh zákona by aktualizoval už existujúce pravidlá EÚ týkajúce sa dovoleniek s komplexnými službami, datované do roku 1990. Odvtedy sa trendy plánovania a nákupu dovoleniek podstatne zmenili, o čom svedčí nielen internetový predaj. Dohoda rozširuje definíciu prázdninových balíkov tak, aby zahŕňala typy ciest zostavených z viacerých prvkov ako lety, ubytovanie či autopožičovňa.

Viac..  Do Poľska vlani prišlo takmer 20 miliónov zahraničných turistov

Poslanci do dohody zahrnuli aj prepojené online ponuky (kliknutím na reklamu sa dostanete na web inzerenta), v ktorých majú online kupujúci rovnakú zodpovednosť a ochranu proti platobnej neschopnosti, ako bežne platiaci zákazník predpripraveného balíka v kancelárii. Dohoda tiež hovorí o tom, že v prípade nepredvídaných alebo nevyhnutných udalostí, ako sú teroristické útoky či prírodné katastrofy, je usporiadateľ zájazdu povinný zabezpečiť a zaplatiť pre cestujúcich pobyt na tri noci.

Pred tým ako turisti vstúpia do akéhokoľvek zmluvného vzťahu, bude povinnosťou predávajúceho oboznámiť ich so svojimi právami a s celkovým obsahom dovolenkového balíčka. Poskytnuté musia byť údaje minimálne jedného predávajúceho, ktorý je zodpovedný za služby spolu s tiesňovým telefónnym číslom. Poslanci pridali aj povinnosť, poskytnúť približné časy príchodu a obchodu, a informácie o prípadných dodatočných nákladoch. Turisti by tiež mali získať právo svoj balíček zrušiť do dňa odchodu alebo ho previesť na inú osobu.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Výbor pre vnútorný trh označil návrh Komisie o kontrole zbraní za zlý, bude sa prerábať

Európska komisia chce v rámci dohľadu nad tokom zbraní prísnejšie kontroly múzeí a zberateľov, ale aj monitorovať …