EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Skončí v EÚ gold-plating? Ročne stojí stovky miliónv, zbytočne
gold plating seminár
zástupcovia EK, ministerstva hospodárstva SR a Združenia podnikateľov Sloveska na seminári o gold-platingu

Skončí v EÚ gold-plating? Ročne stojí stovky miliónv, zbytočne

gold plating seminár
zástupcovia EK, Ministerstva hospodárstva SR a Združenia podnikateľov Slovenska na seminári o gold-platingu. PHOTO: redakcia/dom.

Pod záštitou nadácie F. A. Hayeka sa v Bratislave konal medzinárodný seminár na tému Gold-Plating –Národné problémy vs. Európska legislatíva. Svoj pohľad na problematiku odprezentovali v rámci seminára zástupcovia ministerstva hospodárstva SR, Združenia podnikateľov Slovenska aj  Európskej Komisie,  vrátane vedúceho zastúpenia EK na Slovensku Dušana Chreneka.

Takzvaný Gold-Plating je pojem používaný na označenie nesprávnej implementácie európskych smerníc do národnej legislatívy. Podľa definície Európskej Komisie ide o „transpozíciu legislatívy EÚ, ktorá ide nad rámec toho, čo je vyžadované legislatívou a súčasne je v rámci zákonnosti,“ Gold-plating nie je nelegálny.

Príkladom gold-platingu pri stanovovaní zákonov  je napríklad rozširovanie pola pôsobnosti smernice, zvýšenie niektorých požiadaviek  či implementácia pred dátumom, aký stanovuje smernica. Takéto regulačné zaťažovanie nad rámec povinnosti bráni budovaniu jednotného trhu a vedie k zhoršovaniu podnikateľského prostredia. Podnikateľom kvôli gold-platingu vzniká nadbytočná administratívna záťaž, ktorá podľa Petra Ondrejku, riaditeľa odboru analýz a plánovania Ministerstva hospodárstva SR, predstavuje až 10 % z celkových administratívnych nákladov, čo je takmer 270 miliónov eur.

Viac..  Slovensko si musí postrážiť rozpočtové výdavky, upozorňuje Brusel

Plán Európskej Komisie na rok 2015 spočíva podľa slov Dušana Chreneka, zástupcu EK na Slovensku,  vo zvyšovaní konkurencie schopnosti krajín a v posilňovaní jednotného trhu . Gold-plating je však s týmito ambíciami nezlučiteľný a treba pracovať na jeho odstraňovaní.

Začiatkom roka 2015 bola v SR schválená nová metodika prijímania zákonov z EÚ, ktorá má za cieľ viesť k znižovaniu prípadov gold-platingu. Okrem iného zavádza pri prijímaní smerníc a nových ustanovení  povinnosť konzultácií s podnikateľským prostredím, testovanie vplyvov na malé a stredné podniky,či vytvorenie stálej dozornej komisie, ktorá bude dozerať na priebeh zavádzania smerníc. Nová metodika bude platiť od októbra 2015 a dôsledkom jej zavedenia by mala byť kvalitnejšia legislatíva.

 

O dom

Odporúčame pozrieť

ludia

Eurobarometer: Slováci sú spokojnejší s vývojom v Únii ako vo vlastnej krajine

Do eurovolieb sa však aj tak masívnejšie nechystajú. Jeden rok pred voľbami do Európskeho parlamentu …