EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Stovky utečencov na Slovensku. Kto ich bude živiť, Komisia nerieši

Stovky utečencov na Slovensku. Kto ich bude živiť, Komisia nerieši

BRUSEL – Po celej Európskej Únii sa rozmiestni dvadsaťtisíc utečencov. Slovensko nebude výnimkou. Toto je predstava Európskej komisie. S podporou europoslancov prijala dokument určujúci kvóty, ktorá krajina koľko utečencov príjme. Ako utečencov jednotlivé krajiny zabezpečia, zatiaľ známe nie je.
Dokument Európskej komisie hovorí jasne. Podľa rovnice by sa na Slovensko malo prisťahovať 319 ľudí z Afriky. Nie je tu ale ani zmienka o tom, čo s nimi bude, keď na Slovensko prídu.

“Parlament vyzval Európsku komisiu, aby riešila tieto otázky a čo sa týka kvót, stále platí národná suverenita,” informoval europoslanec Ivan Štefanec.

” Parlament sa tým nezaoberá a ani nemôže zaoberať, lebo to nie je v jeho právomoci, “vysvetľuje europoslanec Boris Zala.

“Prídu sem ľudia preto, lebo chceli sem prísť, alebo museli sem prísť? Ako dlho tu budú? Čo tu budú robiť? Toto všetko sú otázky, na ktoré nepoznáme odpoveď, a treba zároveň povedať, že my nedokážeme integrovať našich pol milióna Rómov,”
vyhlásil europoslanec Richard Sulík.

Na päť rokov

Pravdou je, že prisťahovalci budú potrebovať zdravotnú, sociálnu starostlivosť, školy, prácu, bývanie a podobne. Ako to chce Brusel riešiť, zatiaľ nevedno. Vieme len to, že by sa u nás mali zdržiavať aspoň päť rokov.

“Predpokladám, že vychádzajú z toho, že každá krajina už má dnes pripravený nejaký existujúci systém,” pokračuje Sulík.

Viac..  Ľudstvu sa míňa voda. Do Európy začnú prichádzať klimatickí utečenci

Jediné miesto, kde sa okrajovo spomína systém integrácie, je v šiestom odstavci dokumentu. Aj to len jednou vetou.“Prijímajúci členský štát bude zodpovedný za posúdenie žiadosti o azyl v súlade so stanovenými pravidlami a zárukami.”

Žiadne príkazy

Premiér Robert Fico už dlhodobo opakuje to isté: tak ako utečencovi nemožno prikázať, kam pôjde, tak ani nám nemožno prikázať, koľko ľudí sa k nám prisťahuje. Dokument komisie prijatý tento týždeň navyše podľa premiéra odporuje tomu, čo prijali hlavy štátov v Bruseli pred troma týždňami. O kvótach tam niet ani zmienky.
“Európska rada prijala politické rozhodnutie, že akékoľvek rozhodnutie štátu angažovať sa v otázke migrácie musí byť postavené na dobrovoľnom princípe,”vyhlásil Fico.

Neponáhľame sa

Komisia vo svojom dokumente odporúča do konca mája právne nezáväzný program. Aj preto zatiaľ Slovensko mlčí.

“Momentálne Slovensko nepripravuje nejaké zásadné riešenia v tejto otázke, počkáme si na definitívny návrh Európskej komisie. Predpokladáme, že žiadnu krajinu nemôžu nútiť prijať nejaké množstvo migrantov bez toho, aby tá krajina s tým súhlasila,” informoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Merkel

Chcete peniaze, musíte byť solidárni s utečencami, odkazuje Merkel

BERLÍN / Štáty očakávajúce finančnú podporu Únie, musia v riešení migračného problému prejaviť solidaritu, prehlásila podľa …

 • MirkoJirko

  Živiť ich predsa môžu tí naši europoslanci, ktorí súhlasili s takouto hlúposťou, veď platy majú nadštandardné, tak ich aspoň využijú zmysluplne.

  • Marek

   Trafil si to. Z ich pltov uzivy kazdy aspon piatich. Plne s Tebou suhlasim. Kukni aj moj status….

 • Kristína Fabová

  Štefanec podľa mňa zavádza. Európsky parlament vyzval Európsku komisiu, aby prijala opatrenia na riešenie ilegálnej imigrácie a súčasťou tejto výzvy boli aj kvóty na azylantov. A rovnako Zala, keď to nepatrí do právomoci europarlamentu, načo potom vyzýva komisiu?
  Keď sa kvalifikovanou väčšinou kvóty zavedú, tak nejaká suverenita nebude existovať a postupne sa zo Slovenska stane Blízky východ. Jedine že by sme volili strany, ktoré sú jednoznačne proti masovej imigrácií, momentálne asi len SaS a Kotlebova ĽSNS.

 • Marek

  Zas další priživníci na Slovensku? Akokeby nestacilo, ze musime zivit vlastnych potmavších Tiežslovákov a popritom splácať grecke dlhy? Sa preberme a povedzme razne nie, bez ohladu na to, či sa to bude Velkemu Brüsselu páčiť, alebo nie, ved Veľký Brüssel sa nas pri stanovovaní kvot tiez nepýta, či suhlasíme, jednoducho nam ich oznámia a vybavenee. Slovaci, postavme sa……. Nenechajme si diktovat a srat na hlavu…..preberme sas