Euro medzimesačne silnejšie o 7,2 %


“Spoločná mena eurozóny má za sebou relatívne úspešný týždeň. V utorok zahájila sériu rastu, ktorú si udržala až do záveru týždňa. Do piatku si tak pripísala 2,25 %. V medzimesačnom porovnaní získalo euro na sile 7,2 %, no v porovnaní s minulým rokom je ešte stále slabšie o vyše – 16 %”, uviedol analytický tím Poštovej banky. Uplynulý týždeň ale euro zaknihovalo straty voči dvom menám nášho regiónu. Voči českej korune aj poľskému zlotému sa oslabilo o 2 desatiny percenta na zatváracích 27,404 EURCZK, resp. 4,0408 EURPLN. Európska mena si ale pripísala zisky aspoň voči maďarskému forintu. Do piatka sa euro posilnilo o 1,3 % na zatváracích 306,28 EURHUF.

Zasadla anglická BoE
Uplynulý týždeň zasadla jediná centrálna banka spomedzi tých, o ktorých vás pravidelne informujeme. V pondelok, 11. mája 2015, zasadla anglická BoE. Centrálni bankári krajiny potvrdili podľa očakávaní sadzbu na aktuálnej úrovni 0,50 %. Banka nebude zvyšovať sadzby príliš skoro, pretože sa obáva rizika spomalenia ekonomiky. K zvýšeniu sadzieb by ale mohlo dôjsť do jedného roka.

Viac..  Eugen Jurzyca: Legislatíva o európskej minimálnej mzde spôsobí neprehľadnosť systému. VIDEO

Ropa Brent uplynulý týždeň zdražela o 1 %
Piatkové obchodovanie ukončila ropa Brent na úrovni 66,81 USD za barel. Za týždeň sa tak jej cena zvýšila o 1 %. Medzimesačne sa jej podarilo pripísať si 4,2 %, no v medziročnom porovnaní je stále lacnejšia o viac než – 35 %.

Zlato si v minulom týždni pripísalo 3 %
Za týždeň sa cena zlata zvýšila o 3,0 %. Medzimesačne si pripísalo 1,8 %, no v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je lacnejšie o – 5,6 %.

 

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska unia

EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie za inváziu na Ukrajinu

Európska únia vo štvrtok uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii …