EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Ľuboš Blaha: Slovenský parlamentný eurovýbor poukázal na riziká TTIP
L.Blaha
Ľuboš Blaha. PHOTO: Redakcia/ĽB.

Ľuboš Blaha: Slovenský parlamentný eurovýbor poukázal na riziká TTIP

Pred pár dňami sme mali z mojej iniciatívy na európskom výbore v NR SR veľkú diskusiu o transatlantickom partnerstve TTIP medzi EÚ a USA, v ktorej som nielen ja, ale väčšina poslancov naprieč politickým spektrom, upozorňovali na riziká tejto dohody o voľnom trhu.

Vyzývame Európsku komisiu

Prijali sme spoločné uznesenie, v ktorom sme zdôraznili nevyhnutnosť zapojiť do negociácií aj národné parlamenty; chrániť náš sociálny a zelený model, ako aj bezpečnosť našich potravín (najväčšia diskusia sa strhla okolo GMO); brániť záujmy našich malých podnikateľov, najmä v poľnohospodárstve; ako aj zabrániť tomu, aby boli klauzulou ISDS oslabené právomocí štátu demokraticky regulovať verejný priestor.

Naše uznesenie v rámci politického dialógu posielame na Európsku komisiu. Tlak voči TTIP a odpor proti ďalšej amerikanizácii európskej ekonomiky sa zvyšuje aj na Slovensku a ja som rád, že aj náš eurovýbor je v tomto smere aktívny a upozorňuje na riziká liberalizácie trhov… Musíme si chrániť náš európsky sociálny a zelený model, pretože inak nás liberálna globalizácia zožerie.

Neoliberálna hydra

Vo svete ostatných tridsať až štyridsať rokov prebieha tlak na neoliberálne reformy, ktoré majú eliminovať sociálny štát. Rozvojový svet je už takmer plne pod kontrolou globálneho kapitálu a jediný, kto ešte váhavo odoláva, je Európa a jej sociálny model, hoci proces rozkladu už začal.

Základné ciele neoliberálnej ideológie sa dajú zhrnúť do troch slov: privatizovať, deregulovať, liberalizovať. Privatizuje sa v mene dogmatickej viery, že štát je v ekonomike škodca. Štátne vlastníctvo sa postupne rozpredalo, často rôznym oligarchom a nadnárodným korporáciám. Vlna privatizácie sa rozširuje aj na oblasť školstva, zdravotníctva a ďalších verejných služieb. Ak tento proces bude pokračovať, v konečnom dôsledku sa všetko stane tovarom: aj zdravie, aj vzdelanie, aj sociálna starostlivosť. Ten, kto nebude mať peniaze, nebude mať právo dôstojne žiť. Korporáciám z definície nejde a nemôže ísť o dôstojnosť ľudí. Ide im o zisk. Privatizácia je nástrojom, ktorý verejný priestor dostáva pod kontrolu korporácií. Logika zisku takto nekompromisne kolonizuje verejný priestor.

Hrozí zotročenie ľudí

Deregulácia znamená, že sa finančný kapitál zbavuje štátnych obmedzení pri svojich špekuláciách. Výsledkom bola aj globálna ekonomická kríza z 2008. Iróniou je, že dlhy bánk napokon aj tak zaplatili daňoví poplatníci. Cynik by povedal, že ľudia si utiahli opasky, aby banky mohli ďalej neregulovane bohatnúť a podvádzať. Privatizácia ziskov, socializácia strát. Aj o tom je podľa mnohých kritikov deregulácia.

Znamená však aj niečo iné: vďaka sociálnym zápasom v ostatných dvoch storočiach sa zamestnancom, pracovníkom, robotníkom podarilo vybojovať rôzne regulácie, ktoré bránia zamestnávateľom, manažérom, biznismenom, aby svoju pracovnú silu bezmedzne vykorisťovali. Regulácia v podobe zákonníkov práce, kolektívnej akcie, odborov, minimálnej mzdy či nárokov na oddych, to všetko je dnes ohrozené: pracovníci sú vykázaní do nechránenej sféry živnostníctva a dočasných pracovných kontraktov, ktoré im nedávajú žiadne sociálne výhody (v USA tomu hovoria podľa najväčšieho obchodného reťazcu „walmartizácia“). Deregulácia môže znamenať zotročenie ľudí. Akoby sa vo svete budovala veľká, globálna chalúpka strýčka Sama.

Viac..  Nový predseda Európskej komisie musí byť jeden zo špitzenkandidátov, tvrdia europoslanci

Väčší pes žerie

Liberalizácia je treťou hlavou pomyselnej neoliberálnej hydry. Azda najnebezpečnejšou jej úlohou je otvorenie trhov, čo na prvý pohľad neznie zle, ale dôsledky sú často katastrofálne. Otvorenie trhov je vždy výhodné pre silných hráčov. Výborne to kedysi vystihol Isaiah Berlin, liberálny filozof. Ako písal, je to ako v rybníku: väčšia sloboda pre šťuky znamená smrť pre malé ryby. Ak dovolíte americkej korporácii, aby mala otvorený trh v nekonkurencieschopnom Hondurase, vlastne ste tým odsúdili na živorenie všetky honduraské firmy. Tie buď zaniknú a prepustia ľudí, alebo sa stanú subdodávateľmi veľkých a mocných nadnárodných spoločností a obchodných reťazcov, ktoré ich dokonale vyžmýkajú. Platí to pre Honduras, platí to pre Európu.

To je aj dôvod, prečo liberalizácia svetového obchodu vždy prebiehala vtedy, keď vo svete existovala jedna dominantná veľmoc (hegemón), ktorá mala ekonomickú výhodu voči zvyšku sveta. V záujme svetových hegemónov totiž vždy bolo otvárať trhy. V 19. storočí takto fungovala Veľká Británia, dnes sú to Spojené štáty americké. Ekonomicky vyspelejšie subjekty takto vlastne kolonizujú iné trhy. Je to ako by FC Barcelona nastúpila vo futbalovom zápase proti najlepším klubom z Mozambiku: každý dopredu vie, kto takýto zápas vyhrá. Áno, súťaž bude férová, pravidlá budú platiť tie isté pre obe strany. Ale všetci vedia, že v takýchto „hrách“ nejde o férovú súťaž, ale o číru dominanciu jednej strany.

Liberalizácia svetového obchodu navyše funguje vyslovene neférovo voči rozvojovým štátom: oni sa musia otvoriť voči efektívnejším korporáciám zo Západu, ale Západ im nedovolí, aby mohli predávať na západných trhoch to, v čom sú oni lepší, čiže napríklad poľnohospodárske produkty. Výsledkom je nárast chudoby, závislosti a sociálnej nerovnosti. Aj o tom je politika Európskej únie, aj o tom je globalizácia.

Preteky ku dnu

O Ľuboš Blaha

Poslanec NR SR /SMER-SD/. Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Odporúčame pozrieť

Erasmus

Program Erasmus+ sa rozširuje o nové ponuky

Erasmus+, jeden z ikonických a najúspešnejších programov EÚ, rozširuje svoje mobilitné akcie o elektronickú ponuku, …