Konzumáciu mlieka a ovocia na školách by mal zastrešovať jeden spoločný program

Školopovinné deti jedia čoraz menej zeleniny, ovocia a mlieka. Tento problém sa snažia vyriešiť dva európske programy – program na podporu konzumácie mlieka a program na podporu konzumácie ovocia. V záujme zjednodušenia ich právneho i finančného rámca prišla Komisia minulý rok s návrhom, aby boli tieto programy zlúčené do jedného. V stredu podvečer bude o tom rokovať a hlasovať parlamentné plénum. Priamy prenos debaty i hlasovania môžete sledovať na našom webovom portáli.

O dôležitosti zdravej výživy je presvedčený i parlamentný spravodajca Marc Tarabella (S&D, Belgicko). Jej pravidlá je podľa neho potrebné vštepovať už malým deťom. “Všetky tieto produkty môžeme získať lokálne. Nemusíme kvôli nim trikrát obehnúť celú zemeguľu, kým sa nám dostanú na tanier. Som veľmi rád, že Komisia i Parlament podporujú túto dôležitú iniciatívu,” hovorí.

Viac..  KORONAVÍRUS: Na Slovensku pribudlo 41 nových prípadov. Testovalo sa cez 2000 ľudí

Program na podporu konzumácie mlieka na školách existuje už od roku 1977. Zúčastňujú sa ho všetky členské krajiny a každoročne ho využíva viac ako 20 miliónov detí vo veku od šesť do desať rokov. Program na podporu konzumácie ovocia bol zriadený v roku 2009 a doteraz sa k nemu pripojilo 25 krajín EÚ a takmer 9 miliónov žiakov.

Členské štáty sa môžu samy rozhodnúť, či sa budú podieľať na týchto programoch. Vďaka novým pravidlám by mali mať viac flexibility pri výbere produktov, ktoré sa takto snažia deťom distribuovať.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Veľké uvolňovanie opatrení od 20. mája! Školy otvoria svoje brány už od 1. júna

Na dnešnej tlačovej konferencii Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím oznámili veľké uvoľňovanie …