Rusko zhromažďuje pri hraniciach ťažké zbrane. Kyjev sa bojí invázie


KYJEV – Moskva opäť zhromažďuje podľa pozorovateľov armádu a zbrane pri hraniciach s Ukrajinou. Stovky kusov ťažkej techniky bez označenia presunuli blízko územia na východe krajiny. Zachytáva to séria fotografií, ktorú získala agentúra Reuters.

“Môžem doložiť snímky z vykladania skupiny ruských bojových tankov v dedine Matveev Kurgan, ktorá sa nachádza 16 kilometrov južne od Ukrajiny,” tvrdí fotograf agentúry Reuters.

Podľa jeho slov, ide o tanky typu T-72B1 a T-72BM. Tie sa využívajú nielen v ruskej armáde, ale križujú v nich Ukrajinu aj Putinovi stúpenci.

Fotografove slová potvrdzujú aj svedkovia, ktorí na sociálne siete nahrávajú fotografie s dodávkou, ktorá nemá evidenčné čísla, naložená zbraňami na Ukrajinu. Okrem iného zachytávajú aj vlak, na ktorom je naložených viac ako 20 tankov. Od marca sa dodávky zbraní strojnásobili.

Poľná cesta, vedúca cez stepi z Kuźmińska na ukrajinskú hranicu bola čerstvo opravená, a to preto, aby bola zjazdná pre ťažké vozidlá. Cesta vedie k malému hraničnému priechodu, ktorý používajú iba miestni obyvatelia.

Viac..  Fínsko od septembra značne zníži počet víz vydávaných Rusom

Opevnenie

Arzenál dopĺňajú raketomety BM27, ktoré obsahujú väčšie množstvo menších náloží, ktoré sú po vypálení rozptýlené nad oblasť cieľa.

Pretože koncentrácia ruskej techniky pri ukrajinských hraniciach je dlhodobým problémom, aj Kyjev plánuje budovať opevnenie. Dokončiť by ho mali až v roku 2019. Na súši by sa mala hranica skladať z priekopy širokej štyri a hlbokej dva metre.

Za niekoľko týždňov vyhĺbili  50 kilometrov zákopov a tie nezdolá ani tank. Projekt Európsky val bude Ukrajinu stáť 66 miliónov dolárov, tvrdí server businessinsider.com.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

M. Šimečka: Putin nás chce uzáverou plynu prinútiť ustúpiť a pustiť Ukrajincov k vode

Ruská vojna na Ukrajine trvá už takmer polroka a to má veľký dopad na Európu …