EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / DOKUMENT: Pozrite si dokumentárny film o tom, ako prebiehali voľby v Európskom parlamente
film

DOKUMENT: Pozrite si dokumentárny film o tom, ako prebiehali voľby v Európskom parlamente

“Top kandidáti”, hlavní kandidáti na predsedu Európskej komisie, sa po prvýkrát objavili na scéne pri prípravách na májové voľby do Európskeho parlamentu v roku 2014 (22.-25. máj).  Výsledkom týchto volieb bolo nové zloženie Európskeho parlamentu, nasledované zvolením Jean-Claude Junckera za predsedu Európskej komisie. Štyria z vedúcich kandidátov na tento post nám teraz vo video reportáži ponúkajú svoje pohľady na tento historický volebný súboj.

V exkluzívnom videu, kľúčoví hráči a komentátori hodnotia historickú dôležitosť minuloročných volieb, v ktorých občania EÚ nielen volili svojich reprezentantov do Európskeho parlamentu, ale taktiež mohli po prvýkrát v histórii ovplyvniť, kto bude riadiť Európsku komisiu. Táto politická inovácia otvorila nové horizonty pre európsku demokraciu, keďže doteraz bol predseda EK vyberaný “konsenzom” medzi členskými štátmi EÚ.

Viac..  Európska únia a Afrika rozbehli novú spoločnú platformu na vysokej úrovni

Náhľad do priebehu volieb nám ponúkajú: “hlavní kandidáti” Jean-Claude Juncker, Martin Schulz, Alexis Tsipras a Ska Keller, menovaní hlavnými európskymi politickými stranami, aby dali ľudskú tvár ich európskym kampaniam a kandidovali za predsedu komisie.

Video zahŕňa postrehy rozhodujúcich postáv, pozorovateľov a expertov.

Reportáž hovorí o tom, ako sa tento nápad zrodil, aká neochota musela byť prekonaná, akú rolu zohrávali médiá a čo môže priniesť zavedenie procesu “hlavných kandidátov” európskym inštitúciám, demokracii a politike. Taktiež ponúka náhľad a očakávania do roku 2019 a neskôr.

O red

Odporúčame pozrieť

peniaze

Návrh dlhodobého rozpočtu EÚ je vo finále. Európsky parlament potvrdil svoje priotity

Parlament v stredu schválil svoju vyjednávaciu pozíciu k dlhodobému rozpočtu EÚ na obdobie po roku …