Šéfka MMF Christine Lagarde pripúšťa odchod Grécka z eurozóny

DRÁŽĎANY – Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde pripustila možnosť odchodu Grécka z eurozóny. Euro by to podľa nej neohrozilo. Grécko prehlasuje, že sa chce na kľúčových reformách dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi do nedele.

“Odchod Grécka je jednou z možností,“ povedala Lagarde podľa agentúry Reuters na stretnutí najvyšších finančných činiteľov krajín G7 v Drážďanoch. Povedala to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dodala, že to síce nebude prechádzka ružovou záhradou, pravdepodobne to ale nebude znamenať koniec eura.

Grécka vláda prehlasuje, že do nedele chce dosiahnuť dohody s medzinárodnými veriteľmi, ktoré majú Aténam výmenou za reformy poskytnúť ďalšiu finančnú pomoc.

Vlastná mena

Zadlžené Grécko peniaze nutne potrebuje čo najskôr, aby odvrátilo hrozbu platobnej neschopnosti. Keby Atény prestali splácať dlhy voči MMF, ktorému majú počas júna uhradiť celkom 1,6 miliardy eur, mohlo by to vyústiť v nútený prechod krajiny na vlastnú menu.

Viac..  Peter Pollák o lacných nákupoch z Číny: EÚ musí nájsť účinné opatrenia, aby sme ochránili náš vnútorný trh

Lagarde v piatok v rozhovore s nemeckou televíziou ARD uviedla, že uzavretie dohody medzi Gréckom a veriteľmi si vyžiada ešte veľa práce. “Nepovedala by som, že sme už dosiahli konkrétne výsledky,“ povedala.
Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a MMF o úverovú pomoc.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Slovensko poskytlo materiálnu humanitárnu pomoc utečeneckému táboru Moria v Grécku

Z bratislavského letiska bola v piatok 18. septembra vypravená materiálna humanitárna pomoc pre Grécko, určená …