Šéfka MMF Christine Lagarde pripúšťa odchod Grécka z eurozóny


DRÁŽĎANY – Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde pripustila možnosť odchodu Grécka z eurozóny. Euro by to podľa nej neohrozilo. Grécko prehlasuje, že sa chce na kľúčových reformách dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi do nedele.

“Odchod Grécka je jednou z možností,“ povedala Lagarde podľa agentúry Reuters na stretnutí najvyšších finančných činiteľov krajín G7 v Drážďanoch. Povedala to v rozhovore pre piatkové vydanie nemeckého denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dodala, že to síce nebude prechádzka ružovou záhradou, pravdepodobne to ale nebude znamenať koniec eura.

Grécka vláda prehlasuje, že do nedele chce dosiahnuť dohody s medzinárodnými veriteľmi, ktoré majú Aténam výmenou za reformy poskytnúť ďalšiu finančnú pomoc.

Vlastná mena

Zadlžené Grécko peniaze nutne potrebuje čo najskôr, aby odvrátilo hrozbu platobnej neschopnosti. Keby Atény prestali splácať dlhy voči MMF, ktorému majú počas júna uhradiť celkom 1,6 miliardy eur, mohlo by to vyústiť v nútený prechod krajiny na vlastnú menu.

Viac..  Využívanie zdrojov EÚ sa pri súčasnej vláde takmer zdvojnásobilo, aj tak chýba dočerpať takmer polovicu

Lagarde v piatok v rozhovore s nemeckou televíziou ARD uviedla, že uzavretie dohody medzi Gréckom a veriteľmi si vyžiada ešte veľa práce. “Nepovedala by som, že sme už dosiahli konkrétne výsledky,“ povedala.
Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a MMF o úverovú pomoc.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ekonomika únie v druhom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,6 %

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny podľa sezónne upravených údajov v druhom štvrťroku tohto roka medzikvartálne …