Ostrov Kos ako symbol utečeneckej vlny, prišlo viac ako 7 500 migrantov

KOS – Grécky ostrov Kos sa mení na utečenecký tábor. Zo Sýrie cez Turecko tam zamierili tisícky vojnových utečencov. Hovorí sa až o siedmich tisíckach, čo predstavuje tretina populácie ostrova.

Utečenci sa zhromažďujú pred budovou a radnicou polície na ostrove Kos. Podľa reportéra Martina Krpača sú ich v bezrprostrednej blízkosti budovy stovky.

Západná Európa

Žiadajú tam o azyl a ďalšie dokumenty, ktoré im pomôžu na ceste do strednej Európy. Najčastejšie majú namierené do Švajčiarska, Nemecka, Anglicka.

Vybavenie všetkých formalít trvá niekoľko dní. Mesto im pomáha s nocľahom a základnou stravou.

Hoci migranti posedávajú na uliciach či na plážach, podľa informácií TV JOJ sa správajú slušne a nikto na nich zatiaľ nepodal žiadnu sťažnosť.

Radičová: kvóty sú nešťastné

Podľa kvót Európskej únie by malo Slovensko prijať 800 migrantov. Iveta Radičová si myslí, že hoci nie sú šťastným riešením neznamená to, že Slovensko dobrovoľne migrantom nepomáha.

Každá krajina má svoje pravidlá na legalizáciu prisťahovalcov podľa svojich potrieb a kapacít. Myslí si to sociologička Iveta Radičová. Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila, zle nastavená migračná politika môže mať nesmierne negatívne dopady.

Viac..  Spotreba plynu v EÚ klesla od augusta do januára o 19,3 percenta

“Ak sa nám nepodarí dostatočne migrantov integrovať, tak to môže dramaticky meniť postoje obyvateľov, otvárať napätie, ale čo považujem za najnebezpečnejšie, môže to radikalizovať politickú scénu,“ uviedla Radičová.

Pripomína, že postup legalizácie pobytu migrantov a azylová politika majú svoje pravidlá, ktoré ani Slovensko nesmie porušiť, pretože by tým vznikol precedens, ktorý by bol neudržateľný.

Téma kvót podľa nej “rozvírila hladinu skôr, než by boli schválené ako definitívne riešenie“. Upozorňuje, že problém migrácie a utečencov Európska únia nevyrieši bez dialógu s Afrikou. “Pravdou je, že bez zamyslenia sa o dôvodoch migrácie a bez zisťovania, kam idú peniaze z pašovania ľudí, nenájdeme riešenie,“ tvrdí Radičová.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Riadenie migrácie: silnejšie riadenie hraníc EÚ a urýchlenie návratov nelegálnych migrantov

Komisia prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na päť …

Consent choices