Úpadok Západu a vznik nových impérií

Nielen história, ale aj moderná doba je plná vznikajúcich a zanikajúcich impérií.

Po prvej svetovej vojne skolabovalo Rakúsko-Uhorsko, cárske Rusko, Nemecká a Osmanská ríša. Netrvalo dlho a v Európe a Ázii vyrástli nové ríše, ktoré v krátkej dobe ovládli rozsiahle územia.

Taliansko pod vedením Benita Mussoliniho obsadilo severnú Afriku. Nemecko ovládli nacisti a vyhlásili vznik Tisícročnej ríše. V Ázii vpadlo militantné Japonské cisárstvo do Manžuska a začalo čínsko-japonskú vojnu. Na troskách cárskeho Ruska vyrástol Sovietsky zväz a krátko po svojom vzniku obsadil Pobaltie a územie južného Fínska.

Tri z týchto nových impérií rozpútali druhú svetovú vojnu, v ktorej zahynulo viac ako 45 miliónov ľudí. Niektorí historici hovoria až o 60 miliónoch obetí. Kým vojna definitívne skončila, zrútili sa Taliansko, Japonsko a nacistické Nemecko. Sovietske komunistické impérium pretrvalo, zosilnelo a v nasledujúcich rokoch ideologicky a vojensky ovládlo takmer štvrtinu sveta. Málokto predpokladal kolaps Sovietskeho zväzu v deväťdesiatych rokoch.

Po páde Sovietskeho zväzu sa naivne očakávalo, že sa liberálna demokracia – historicky najspravodlivejší politický systém – postupne rozšíri do celého sveta a nastane „koniec dejín“. Ľudia dúfali, že rovnako, ako sa vyvíja civilizácia a naše poznanie, sa rovnako vyvíjajú aj politické systémy – smerom od tyranie k slobode. Od starovekých otrokárskych štátov, cez monarchie až k demokraciám.

Napriek logike, ktorou by sa mali dejiny uberať, demokracia slabne. Podľa historika V.D. Hansona práve ľahostajnosť a úpadok Západu spôsobili, že sa nachádzame v dobe vzniku nových impérií. Vznikajúce impériá majú niekoľko spoločných menovateľov: Všetky sú anti-demokratické. Všetky sú násilnícke. Všetky využívajú oslabenie západnej dominancie a pasivitu USA.

Iránska teokracia ovláda prostredníctvom svojich agentov časti Sýrie, Iraku, Libanonu a čoskoro bude ovládať aj časti Jemenu. Pravdepodobne je len otázkou času, kedy sa z Iránu stane jadrová veľmoc.

Ruský prezident Vladimír Putin považuje pád Sovietskeho zväzu za najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia, hrozí jadrovými zbraňami a sníva o obnovení Ruského impéria. Ruská armáda obsadila Krym a bojuje po boku separatistov na východe Ukrajiny. Niekoľko rokov dozadu obsadilo Rusko časť Gruzínska a už roky poskytuje podporu separatistom v Moldavskom Podnestersku.

Turecký vodca Recep Tayyip Erdogan sníva o oživení Osmanskej ríše a v krajine pomaly dusí demokraciu a sekulárny štát.

Na území Iraku a Sýrie silnie nový Islamský štát. So stredovekou brutalitou vykonáva etnické čistky, verejne popravuje svojich odporcov a usiluje o obnovenie arabského Chalifátu.

Z rastúcej moci Číny, ovládanej čínskou komunistickou stranou, majú obavy takmer všetci jej susedia.

Zostáva len dúfať, že vznik nových impérií nie je len predohra k ďalšiemu celosvetovému konfliktu, ako tomu bolo pred druhou svetovou vojnou…

 

O Milan Polešenský

Avatar
Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

ECB

Európska centrálna banka bude ekonomiku podporovať napriek rastu inflácie

Dôvodom sú problémy vyplývajúce zo šírenia nákazlivejšieho variantu koronavírusu. Európska centrálna banka (ECB) bude pokračovať …