Alarmujúce štatistiky. Slováci si užívajú zdravie najkratšie v celej EÚ


BRATISLAVA – Zdravotný stav Slovákov je v porovnaní s okolitými krajinami na horšej úrovni. Podľa prieskumov žije Slovák v plnom zdraví o takmer osem rokov kratšie ako Rakúšan. K lekárovi pritom chodíme najčastejšie.

Cigarety, alkohol, nedostatok spánku, stres, zlá životospráva a slabá prevencia – to je realita života mnohých Slovákov. Až okolo štyridsiatky sa podľa prieskumov začíname starať o svoje zdravie. Zvyčajne je už ale neskoro.

Aj preto podľa posledných štatistík žijeme v zdraví najkratšie zo všetkých členských štátov Európskej únie. “Je to 53,4 roka v prípade mužov a 53,1 v prípade žien,” informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Len pre porovnanie – o desať rokov dlhšie, ako u nás, si zdravie užívajú Česi či Bulhari a o takmer o 20 rokov ľudia vo Švédsku a na Malte.

Osudné cievy

K lekárovi Slovákov po päťdesiatke najčastejšie vyženie kardiovaskulárny systém.“Každý druhý Slovák je chorý, alebo bude chorý a zomrie na ochorenie ciev,”potvrdzuje alarmujúce štatistiky člen zdravotného výboru národnej rady Viliam Novotný.

Kým náš zdravotný stav je katastrofálny, predsa len v čomsi rekordérmi sme, a to v počte návštev u praktického lekára za rok. “Ľudia sú zvyknutí, že treba chodiť k lekárovi. Chodia k lekárovi a lekári ich predvolávajú, aby nahnali body pre poisťovňu,” vysvetľuje Novotný.

Viac..  Z Ukrajiny únia na liečbu evakuovala už tisíc pacientov

Neefektívne zdravotníctvo?

Podľa niektorých práve tento ukazovateľ potvrdzuje neefektívnosť nášho zdravotníctva. Tečie do neho podľa mnohých príliš veľa peňazí na to, aké zlé výsledky dosahujeme.

“Keby to bolo investované v inej krajine, dožitie by bolo dlhšie,” myslí si bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: Trh práce sa mení. Zdravie a bezpečnosť zamestnancov ochránime viac

Úprava pracoviska, flexibilná organizácia práce, prispôsobenie organizácie práce starším pracovníkom alebo tým, ktorí sa do …