Domov / EKONOMIKA / Bernd Lange o TTIP: Rokovania majú pomôcť malým a stredným podnikom

Bernd Lange o TTIP: Rokovania majú pomôcť malým a stredným podnikom

Už od roku 2013 rokuje Európska únia s USA o Translantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Podľa zástancov by otvorenie trhu naštartovalo európske hospodárstvo, Má však aj svojich odporcov, ktorí upozorňujú na možné oslabenie štandardov pri ochrane spotrebiteľa. Na otázky zástancov aj odporcov TTIP odpovedal predseda Výboru pre medzinárodný obchod Bernd Lange.

Lange reagoval na obavy z možného znevýhodnenia poľnohospodárskeho sektoru, keďže EÚ sa v rámci vlastných záujmom môže zamerať na iné sektory. USA  je pritom pripravená vyvážať do Európy veľké množstvo hovädziny.

V otázke dovozu bridlicového plynu z USA do EÚ je podľa eurosposlanca dôležité aby, obchodné dohody  zaviedli štandardy kvality a zaručila sa udržateľnosť výroby energie. „Na jednej strane, máme záujem o možnosť zabezpečiť si diverzifikáciu energetickej výroby, na druhej strane, to nechceme robiť za každú cenu. Trváme na štandardoch kvality,“ uviedol Lange.

Viac..  Hrozí ďalšia plynová kríza? Na novej zmluve sa naši východní susedia nevedia dohodnúť

Ciele rokovaní TTIP sú dôležité  pre európske malé a stredné podniky (MSP). Predseda výboru uvádza, že je odhodlaný rokovať o lepších podmienkach pre zamestnancov MSP, ktorých pri práci často obmedzuje byrokracia. Označil ich za prioritné.

Spornou otázkou v TTIP je aj mechanizmus na riešenie sporov medzi štátom a investorom (ISDS), ktorý umožní firmám žalovať štáty. Odporcovia upozorňujú na to, že nadnárodne firmy by v takomto prípade mohli byť zvýhodnené na úkor MSP. „Myslím si, že nepotrebujeme ďalšie nástroje medzi USA a EÚ, ktoré by zaručili rovnaké zásady zaobchádzania s domácimi a zahraničnými investormi. Súčasné prax ukazuje, že Európa nediskriminuje amerických investorov a neplatí to ani opačne,“ povedal Lange.

Európsky parlament sa do rokovaní o TTIP nezapája, no konečne rozhodnutie určia práve jeho poslanci.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O jac

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

EÚ chce pomôcť malým a stredným podnikom získať prístup k novým zdrojom financovania

V rámci únie kapitálových trhov podniká EÚ kroky, ktorými chce pomôcť malým a stredným podnikom …