chmelár
Eduard Chmelár. PHOTO: redakcia/red/E.CH

Eduard Chmelár: TTIP ako frontálny útok na demokratické výdobytky


     Z uvedenej analýzy hádam pochopíme, že Stigliztovo varovanie pred globálnym korporatívnym prevratom nie je ani prehnané, ani konšpiratívne. V hre je naozaj všetko, čo sme v rámci západnej demokracie dosiahli. Ak zoberieme do úvahy tieto skutočnosti, nedokážem pochopiť, že medzi slovenskými europoslancami sa nenájde ani jeden, ktorý by bol výslovne proti TTIP. A už vonkoncom nedokážem pochopiť, že sociálnodemokratickí poslanci Európskeho parlamentu, ktorí majú plné ústa ochrany európskeho sociálneho modelu, nevidia, že touto zmluvou ničia jeho posledné zvyšky a dobrovoľne sa vzdávajú jeho nástrojov. Jedným z hlavných argumentov, ktorým sme vysvetľovali nevyhnutnosť európskeho projektu a získavali prívržencov EÚ, bola silná politická ochrana pred nadnárodnými korporáciami v globalizovanom svete. Dnes vidíme, že tento pokus buď zlyhal alebo nikdy nebol myslený vážne. Európska komisia sa neraz správa ako servis a byrokratický aparát korporácií. Navyše, presvedčených Európanov by malo znepokojovať, že neustále pribúdajú možnosti, kedy sa EÚ nespráva suverénne, kedy bojuje za záujmy niekoho iného, kedy len lojálne vykonáva subordináciu v rámci amerického impéria. Namiesto vytvorenia európskej obrany sa EÚ spolieha na NATO. Namiesto toho, aby bola lídrom v presadzovaní politiky spolupráce a mieru, pomáha Spojeným štátom udržať si pozíciu hegemóna od severnej Afriky cez Blízky východ až po strednú Áziu. Namiesto toho, aby chránila vlastné ekonomické, sociálne a environmentálne záujmy, pomáha Spojeným štátom brzdiť rast jeho hlavných rivalov – Ruska a Číny. TTIP nepodkopáva len demokraciu. Podkopáva aj dôveru v samotný zmysel Európskej únie, vytvára pre korporácie príťažlivejší plán B, kedy už politicky silnú zjednotenú Európu nebudú potrebovať. Európa však má na viac ako rozhodovať sa medzi postavením protektorátu Spojených štátov a pozíciou slepého čreva Ázie. Ak dopustíme, aby nám pripravovaná reťaz korporatívnych zmlúv vzala naše hodnoty a demokratické výdobytky, našu jedinečnosť, príťažlivosť a komparatívne výhody nášho modelu života, staneme sa hrobármi Európy a lokajmi korporatívneho režimu.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil politológ, vysokoškolský pedagóg, mediálny analytik a občiansky aktivista Eduard Chmelár.

Viac..  Eugen Jurzyca: Legislatíva o európskej minimálnej mzde spôsobí neprehľadnosť systému. VIDEO

O Eduard Chmelár

Eduard Chmelár
Rektor Akadémie médií, politický analytik.

Odporúčame pozrieť

Stefanec

I. Štefanec: Silnejšie NATO je dobrá správa pre Slovensko

Vrcholní predstavitelia členských štátov NATO súhlasili s podpísaním prístupových protokolov na vstup do Severoatlantickej aliancie …