Cameron vyhodí z vlády ministrov, ktorí povedú kampaň proti EÚ

LONDÝN – Americký prezident Barack Obama sa vyslovil pre zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Vyzval taktiež Londýn, aby dodržal záväzok dvojpercentných výdajov na zbrojenie. Šéf Bieleho domu sa s britským premiérom Davidom Cameronom stretol v Nemecku pri príležitosti summitu G7.

Zachovanie britského vplyvu je podľa Obamu žiadúci ako v kontinentálnom, tak aj v celosvetovom meradle. Americký prezident sa nezmienil o referende, v ktorom sa majú podľa Cameronovho sľubu Briti do konca roku 2017 vysloviť k svojmu budúcemu vzťahu k EÚ.

Kampaň za odchod

Z Londýna prišla sprava, že päťdesiat poslancov britského parlamentu z Cameronovej konzervatívnej strany zahájilo kampaň, ktorej cieľom je odchod z EÚ, pokiaľ sa neodhodlá k radikálnym reformám.

Kampaň nazvaná Konzervatívci pri Britániu (CfB) by podľa iniciátorov mohla získať podpis stovky zastupiteľov vrátane niektorých ministrov.

Čistky medzi ministrami

Podľa britského The Guardian David Cameron vyhlásil, že bude vyhadzovať všetkých ministrov, ktorí budú podporovať kampaň na odchod Británie z EÚ.

Viac..  Slovensko-maďarský plynovod naplno ožil

Camerona sa na summite G7 v Bavorsku pýtali, či “úplne zavrhuje dať voľný hlas svojim ministrom. “Mám v tom úplne jasno. Ak chcete byť súčasťou vlády, budete musieť vziať na vedomie to, že sa zaoberáme opätovným prerokovaním o referende, ktoré bude úspešné,” odpovedal.

Obama s Cameronom diskutovali aj o výške výdavkoch na zbrojenie. Prezident podľa agentúry Reuters dúfa, že Spojené kráľovstvo napriek rozpočtovým problémom dodrží hranicu dvoch percent hrubého domáceho produktu podľa pravidiel NATO.

Piliere aliancie

“Prezident zdôraznil, že USA a Británia sú pilierom aliancie,” povedal agentúre Reuters zdroj blízky jednaniu. “Obama chápe rozpočtové problémy, ale dúfa, že Británia nájde cestu ako dvojpercentnú hranicu dodržať,” konštatoval.

Britská vláda v týchto dňoch objem výdavkov na armádu skúma a odmieta zatiaľ potvrdiť, že hranicu NATO vo výške dvoch percent dodrží.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Lucia Nicholsonová: Neviem si predstaviť ako by sa Slovensko mohlo spoľahnúť iba na seba, NATO potrebujeme

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Počet videní: 2 484 Viac..  …