Ivan Štefanec
Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union- EP.

Ivan Štefanec upozornil na diskrimináciu zelenej energie


Európsky parlament v stredu rokoval o európskej stratégii energetickej bezpečnosti. Európska únia sa dlhodobo snaží znižovať svoju energetickú závislosť od Ruska a zároveň podporovať efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V rámci rozpravy vystúpil aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec (Európska ľudová strana), ktorý upozornil na diskrimináciu a šikanu, ktorej sú vystavení malí výrobcovia obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku zo strany štátu a regulačného úradu.

„Príslušné orgány v Slovenskej republike dlhodobo bránia v rozvoji malých vodných elektrární, ako aj využívaniu fotovoltickej energie na podnikateľské účely. Majiteľom odopierajú vyplatenie oprávnených ziskov a odmietajú zapájanie ich zariadení do verejnej prenosovej sústavy. Len v segmente vodnej energie je na Slovensku takto postihnutých 1200 malých výrobcov,“ povedal vo svojom vystúpení Štefanec.

Podľa slovenského europoslanca je tento postup zarážajúci aj pre to, že často ide o malých a stredných podnikateľov, ktorí chcú elektrickú energiu vyrábať len pre vlastnú spotrebu.

„Technologické dôvody, ktorými sa úrady oháňajú neobstoja , pretože žiadna relevantná štúdia doteraz nie je k dispozícii a v krajinách s podobnou infraštruktúrou takéto problémy nepoznajú,“ myslí si Štefanec.

Europoslanec už o tomto nevyhovujúcom stave informoval Európsku komisiu.

Viac..  Ivan Štefanec: Balík Fit for 55 je najdôležitejšou európskou legislatívou v tomto období

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec o boji voči detskej práci: Vždy je dôležité nielen čo vyrábame, ale aj ako to vyrábame

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …