Americké tanky a vojaci sa približujú k slovenským hraniciam


NEW YORK – Americké ministerstvo obrany pripravuje plán na rozmiestnenie tankov, bojových vozidiel a ďalších ťažkých zbraní pre až 5 tisíc svojich vojakov v pobaltských krajinách a ďalších svojich spojeneckých štátoch vo východnej Európe. Informoval o tom americký denník The New York Times s odvolaním na amerických činiteľov a predstaviteľov východoeurópskych členov NATO.
Od USA a Severoatlantickej aliancie (NATO) by išlo o doposiaľ najvýznamnejšie posolstvo Rusku, že sú odhodlaní brániť nových členov aliancie, ktorí voľakedy patrili do sovietskeho bloku.

Washington k tomuto kroku primäla minuloročná anexia Krymu a podľa obvinení Západu aj pokračujúca ozbrojená intervencia Moskvy na východe Ukrajiny.

Partnerstvo s Rusmi

Po rozšírení NATO o baltské štáty v roku 2004 sa USA a NATO vyhýbali trvalému umiestneniu vojenských zariadení a jednotiek na východe aliancie a usilovali sa skôr o rôzne formy partnerstva s Ruskom.

Množstvo výzbroje, ktoré by sa v tejto oblasti malo umiestniť, je malé v porovnaní s tým, čo by tam mohlo v krátkej dobe dodať Rusko. Podľa analytikov ale pôjde o jasný signál Američanov, chrániť členov NATO.

“Je to veľmi významný posun,” povedal denníku The New York Times admirál na dôchodku a bývalý vrchný veliteľ síl NATO James G. Stavridis, ktorý momentálne pôsobí na škole práva a diplomacie Tuftsovej univerzity. “Pre nervóznych spojencov to bude primerané uistenie,” dodal.

Ako v Kuvajte

Množstvo rozmiestnenej techniky a vojsk by bolo porovnateľné s tým, čo Spojené štáty udržiavali v Kuvajte viac ako desaťročie od irackej invázie v roku 1990. Návrh Pentagónu vyžaduje súhlas ministra obrany USA Ashtona Cartera a prezidenta Baracka Obamu.

Podľa vysoko postavených činiteľov Pentagonu by ale návrh mohli posudzovať už na konci mesiaca ministri obrany krajín NATO na plánovanom zasadnutí v Bruseli.

Viac..  Eugen Jurzyca: Na Slovensku sme si nedobre stanovili ciele digitalizácie, premrhali sme možno stovky miliónov EUR

Násilné Rusko

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg minulý mesiac povedal, že Rusko nerešpektuje medzinárodné zmluvy, ktoré samé podpísalo, a nátlakom presadzuje v menších susedných štátoch svoju vôľu.

Zároveň povedal, že Moskva svojou jadrovou rétorikou a plánmi na rozmiestnenie a modernizáciu jadrových zbraní mení bezpečnostnú rovnováhu v Európe. Pripomenul, že ruský prezident Vladimir Putin pred anexiou Krymu uviedol jednotky obsluhujúce jadrové zbrane do stavu zvýšenej pohotovosti.

Premiér Robert Fico vojakov NATO na Slovensku nechce. Vyhlásil, že si nevie predstaviť, že by na našom území boli cudzí vojaci na základniach.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Rusko využíva teroristické prostriedky dlhodobo a plánovane

Európsky parlament uznal Rusko za „štát podporujúci terorizmus“ a tiež „štát využívajúci teroristické prostriedky“. Podľa …