V Taliansku migranti nocujú na staniciach


RÍM – Taliansko stále rieši obrovské problémy spôsobené prívalom migrantom, ktorí sa aj napriek nesúhlasu susedných krajín pokúšajú dostať do Európy. Pre sprísnené kontroly na hraniciach s Francúzskom a Rakúskom nocujú na autobusových a vlakových staniciach v severnom Taliansku tisíce ľudí, ktorí čakajú na príležitosť vycestovať.
Na hlavnej železničnej stanici v Miláne uviazli takmer štyri stovky Afričanov a Sýrčanov; tisíce ľudí nocujú okolo autobusových a vlakových staníc v Ríme, kde už radnica musela zriadiť stanové tábory.

Miestni sa totiž sťažovali na zlé hygienické podmienky. Na hraničnom prechode Ventimiglia v nedeľu migranti už tretí deň protestovali pre sprísnené policajné kontroly, ktoré im bránia prekročiť hranice do Francúzska.

Polícia tu zastavila stovky migrantov idúcich ďalej do Európy a previezla ich do záchytného tábora v prístavnom meste Savona.

Rím priviera oko

Schengenská dohoda umožňuje voľný pohyb osôb medzi väčšinou krajín EÚ, ale Rakúsko a Francúzsko v posledných dňoch posilní kontroly na hraniciach s Talianskom.

Nepúšťajú do svojich krajín imigrantov, ktorí sa potom vracajú do talianskeho vnútrozemia. Rakúske, francúzske, ale aj nemecké úrady obviňujú Rím, že priviera oko nad imigrantmi, ktorí sa snažia z Talianska vycestovať.

Podľa pravidiel by migranti mali podať žiadosť o azyl v krajine, v ktorej prvý raz prekročili hranice Európskej únie, v praxi sa to ale nedeje. Do Talianska minulý rok pricestovalo viac než 170 000 migrantov, v zberných zariadeniach ich ale je len 76 000, píše portálthe Guardian.

Azylová politika

“Je známe, že mnoho utečencov v Taliansku zostať nechce. Je jasné, že napriek pokusom týchto ľudí udržať, je ťažké im zabrániť vo vycestovaní do ďalších štátov, kde majú priateľov alebo príbuzných,” povedal agentúre DPA Mario Morcone, šéf odboru azylovej politiky na talianskom ministerstve vnútra.

Viac..  Šéfka ukrajinskej pobočky Amnesty International odstúpila, správa organizácie podľa nej šíri ruskú propagandu

Taliansko pre príliv imigrantov chce od Európskej únie väčšiu solidaritu a zmenu azylovej politiky. Podporuje tiež myšlienku stanovenia kvót pre prijímanie imigrantov, ktoré by aspoň čiastočne uľavili migračnému tlaku na juhoeurópske krajiny.

Podľa diplomatov v Bruseli ale hrozí, že systém kvót nebude v najbližšej dobe možné presadiť pre široký odpor v únii 28 štátov. Proti sa stavia desať krajín EÚ.

Provokácia

Taliansky premiér Matteo Renzi chce ešte pred bruselským summitom plánovaným na koniec júna o probléme migrantov hovoriť s britským premiérom Davidom Cameronom, s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel alebo s francúzskym premiérom Manuelom Vallsom. On sám považuje počet 24 000 migrantov, ktorí by podľa navrhnutých kvót mali putovať z Talianska do ďalších členských krajín EÚ, za nedostatočný. “Podeliť sa len o 24 000 migrantov to považuje skôr za provokáciu,” dodal Renzi.

Podľa odhadov by tento rok do Talianska malo prísť viac než 200 000 nelegálnych migrantov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Európska komisia rozdelila 171 miliónov eur projektom pre riadenie migrácie

Európska komisia (EK) rozdelila 171 miliónov eur projektom na podporu systémov prijímania, azylu a návratov …