Prečo to bolo tentoraz v Rige iné

Lotyšské predsedníctvo ukázalo, že má ambície napomôcť realizácii veľkých celoeurópskych projektov, akým je Energetická únia. V Rige som však nebol len preto, aby som diskutoval o Európe – tento krát som sa venoval aj Lotyšsku, ktorému je Riga hlavným mestom.

Moja návšteva Rigy nebola prvá. Svojho času som toto mesto mal možnosť spoznať vďaka jeho (vynikajúcemu) hokejovému tímu. V posledných rokoch som mal v tejto pôvabnej metropole  nemálo politických návštev, a to najmä počas lotyšského predsedníctva EÚ. Tentoraz bol kontext mojej návštevy iný – chcel som lotyšským občanom osobne vysvetliť, aké výhody môžu vo svojej krajine očakávať od Energetickej únie.

Deň sa začal zdravými raňajkami na pozvanie predsedníčky vlády Straujumu. Pani predsedníčke som zablahoželal k predsedníctvu jej vlády v Rade a predložil som jej našu analýzu dosahu Energetickej únie na lotyšských spotrebiteľov, hospodárstvo a samozrejme na naše spoločné životné prostredie. Diskutovali sme napríklad o otázkach podielu obnoviteľnej energie do roku 2020, v ktorých sa Lotyšsku vedie dobre, a o energetickej bezpečnosti. V tejto oblasti by Lotyšsku prinieslo veľa výhod lepšie prepojenie sietí.

Predsedníčka vlády sa intenzívne zaujímala o energetiku, najmä v regionálnych súvislostiach. Podobný postoj zaujala lotyšská ministerka hospodárstva Dana Reizniece-Ozola, dlhodobý spojenec Energetickej únie. Bola to práve ona, kto vo februári spustil v Energetickej únii tzv. proces z Rigy. Ďalšiu príležitosť diskutovať o lotyšskom prípade v kontexte energetickej únie som mal s výskumníkmi a s predsedom Výboru Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku na konferencii think-tanku Green10.

Každá z týchto  návštev je výnimočná vďaka rozhovorom, ktoré som mal s miestnymi rozhodovacími orgánmi, zainteresovanými subjektmi a občanmi. Tu som sa zúčastnil fascinujúcej diskusie s primátorom Rigy Nilsom Ušakovsom, ktorý mi vysvetlil niektoré konkrétne problémy spojené s prenosom energií v tomto meste. Napríklad elektrické autá sa v meste s veľmi studenými a vlhkými zimami uplatnia podstatne ťažšie. Ďalšou pálčivou témou je efektívnosť bytového kúrenia – banky totiž neposkytujú úvery, pokiaľ s rekonštrukciou nesúhlasia aspoň ¾ obyvateľov domu. Nejde o abstraktné záležitosti, ale naopak veľmi konkrétne problémy, ktoré je potrebné riešiť na rôznych úrovniach.

Jednou z mojich obľúbených činností v rámci série návštev o Energetickej únii je stretávať sa so študentmi, ktorí ma vždy prekvapia svojimi novátorskými myšlienkami zameranými na budúcnosť. Na základe ich otázok a pripomienok začínam mať pocit, že mladšia generácia s nadšením prijíma prechod na obnoviteľné zdroje energie a technologické riešenia energetickej efektivity. Možno je to preto, že mladí sú pripravenejší používať nové technológie, alebo preto, že budú dlhšie znášať dôsledky klimatických zmien a najlepšie chápu, že treba konať. V rámci tejto návštevy som absolvoval dialóg s občanmi na Technickej univerzite v Rige, ktorá sa môže pochváliť mimoriadne vysokou mierou pracovného uplatnenia absolventov (jedným z nich je aj môj veľmi úspešný kolega, podpredseda Komisie Dombrovskis).

Napokon hoci som do Rigy prišiel so zámerom riešiť lotyšské záležitosti, skombinoval som návštevu s plenárnym zasadnutím konferencie COSAC, ktoré sa koná dvakrát za rok a zúčastňujú sa na ňom poslanci všetkých národných parlamentov v Európe. Bola to skvelá príležitosť pripomenúť členom parlamentov, že energetická únia nie je len vecou Bruselu či vlád členských štátov. Dôležitú rolu v nej zohrávajú aj parlamenty. Energetická únia môže uspieť, len ak bude riešiť všetky úrovne – miestnu, regionálnu, národnú aj európsku, ako to pár hodín predtým vyjadril primátor Rigy. Maj som dojem, že poslanci túto výzvu prijali odhodlaní priviesť Energetickú úniu k sebe do domovských krajín. Bruselské udalosti zostávajú v Bruseli. A práve to nechceme. Energetická únia musí byť európskym projektom!

Ďalšou zastávkou v rámci série návštev bola moja rodná Bratislava, kde som Energetickú úniu predstavil slovenskej verejnosti. To najlepšie z tejto návštevy nájdete na mojich stránkach v sociálnych médiách a v tomto blogu.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Bu, bu, bu. Som liberál a chcem odluku cirkvi od štátu

O Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič, Vice-President of the EC in charge of Inter-Institutional Relations and Administration

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Maroš Šefčovič dostal štátne vyznamenanie od ukrajinského prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti štátneho sviatku nezávislosti Ukrajiny vyznamenal podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča – …