Domov / EKONOMIKA / Šefčovič je už na turné po EÚ, finálnu verziu energetickej únie predstaví na jeseň

Šefčovič je už na turné po EÚ, finálnu verziu energetickej únie predstaví na jeseň

Eurokomisár Maroš Šefčovič už v minulosti avizoval turné po členských štátoch s cieľom predstaviť energetickú úniu. Od 20. mája spolu so svojím tímom odštartoval  šnúru návštev, prvou krajinou bolo Holandsko. Na tlačovej konferencii v Bruseli zdôraznil, že by energetická únia nemala byť donucovacím prostriedkom EÚ, ale nástroj, ktorý má slúžiť občanom.

Šefčovič na tlačovej konferencii ozrejmil plán návštev a aktuálnu situáciu energetickej únie.  So stratégiou únie prišli europoslanci už vo februári a podľa slov eurokomisára si tento projekt  získal veľkú podporu v radoch Európskej kmisie a Rady Európy hneď od začiatku. Rokovania majú pokračovať aj na blížiacej sa klimatickej konferencii
COP 21 v Paríži.

Šefčovič vo vyhlásení zdôraznil, že je potrebné pracovať s takým vysokým nasadením, s akým začali. „Budeme tvrdo pracovať na tom, aby sme pripravili ďalšiu etapu energetickej únie – etapu implementácie. Teraz potrebujeme pracovať na troch líniách, a to politickej, legislatívnej a diplomatickej,“ povedal.

V rámci svojho turné sa plánuje stretnúť nielen s predstaviteľmi vlád, ale plánuje diskutovať so súkromným sektorom, či neziskovými organizáciami. „Energetická únia by mala slúžiť aj na výmenu informácií a skúsenosti. Od  vrcholových podnikov sa máme čo učiť, napríklad v oblasti znižovania emisií  alebo skleníkových plynov.“

Komisia pripravila analýzu každej krajiny, vyhodnotila ich silné a slabé stránky a možnosti, ktoré energetická únia prinesie.  Podľa Šefčoviča ja to zároveň príležitosť zoznámiť sa so systémami riadenia členských štátov v oblasti energetiky.

Viac..  Eugen Jurzyca: Nesúhlasím so zvyšovaním európskeho rozpočtu, pokým neuvidím väčší dôraz na efektívnosť

Po turné má Šefčovič v pláne vydať odporúčania pre jednotlivé krajiny. Zverejnené majú byť na jeseň tohto roku. Pripravovaná správa sa ma dotýkať regionálnej, národnej ale aj medzinárodnej úrovne v štátoch. Reporting o výsledkoch plánuje Šefčovič pripraviť čo najefektívnejšie s minimálnou byrokratickou záťažou. Výsledkom má byť Národný klimatický energetický plán pre každý členský štát.  

V druhej polovice roka 2015 pripravuje EK ekonomický balík, ktorý sa má zaoberať bezpečnosťou a transparentnosťou dodávok. „Pracujeme na stratégií pre vykurovanie, chladenie alebo uchovávanie energií,“ ozrejmil eurokomisár,“ uviedol Šefčovič.

Priebežné informácie o turné energetickej únie budú zverejnené na webových stránkach komisie a sociálnych sieťach.

O jac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ropovod

Hrozí ďalšia plynová kríza? Na novej zmluve sa naši východní susedia nevedia dohodnúť

BRUSEL / Už o dva mesiace sa môže stať horúcou témou zastavenie dodávok ruského plynu na …