Do Junckerovho balíka vložíme 400 miliónov eur, budeme z neho aj brať

BRATISLAVA – Bude nás to stáť 400 miliónov, ale sľubujeme si od toho veľa. Ide o európsky fond pre strategické investície, známy pod názvom Junckerov balík, či batoh. Sme aj jedna z prvých krajín únie, ktorá sľúbila prostriedky.
Junckerov investičný batoh je plný miliárd a má pomôcť Európe. Na Slovensku ho odprezentovali dvaja eurokomisári, z toho jeden náš, Maroš Šefčovič.  Treba doňho čosi aj vložiť.

“Slovenská republika patrí k prvým siedmim krajinám, ktoré už povedali áno a chceme prispieť sumou 400 miliónov eur,” povedal premiér Robert Fico. Junckerov balíček má nakopnúť investície, ktoré sú v Európe stále nižšie ako pred krízou. U nás napríklad o 15 percent.

Naštartovanie investícií

“V EÚ je síce množstvo likvidity, chýba však rizikový kapitál na naštartovanie investícií,” myslí si minister financií Peter Kažimír. “Majú dopĺnať financie tam, kde je to ťažko financovateľné súkromne, ale inak sú tie projekty biznisovo živé, návratné,” vysvetľuje Fico.

“Budú poskytnuté súkromným investorom,” hovorí Kažimír. Slovensko chce z balíka financovať plánovaný plynovod Eastring, či vládne mestečko. Projektov je však v pláne oveľa viac. “Budovanie vládneho mesta, kde chceme zjednodušiť administratívu,”tvrdí premiér.

Viac..  Komisia víta dohodu o ročnom rozpočte EÚ na rok 2022, rozdeľovať sa bude 170 miliárd

Šikovnosť

Ako pri eurofondoch, aj tu bude záležať na tom, ako budeme šikovní. Konkrétne pri eurofondoch príkladom ísť nemôžeme. “Verím, že nebudeme určite stratoví,” hovorí europoslanec Maroš Šefčovič.

V rámci celého balíčka majú byť v únii v najbližších troch rokoch zmobilizované súkromné a verejné investície vo výške 315 miliárd eur.

Z európskych peňazí by konečne mohla ťažiť aj Bratislava. Pri projektoch, na rozdiel od eurofondov, nebude totiž záležať na tom, aký región o financie žiada. Či chudobný, alebo bohatý.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/Richard Juriš.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

plan

Plán obnovy neumožňuje Slovensku meniť reformy, hovorí Céline Gauer z Európskej komisie

BRATISLAVA – Plán obnovy neumožňuje Slovensku meniť reformy a presúvať prostriedky medzi kapitolami, či do …