EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Eduard Chmelár: Normalizácia nenávisti

Eduard Chmelár: Normalizácia nenávisti

     Na bronzovej doske umiestnenej na podstavci Sochy slobody v New Yorku sú verše americkej poetky Emmy Lazarusovej:

Zverte mi do mojich dlaní svojich unavených pútnikov,

tie biedne, stiesnené masy túžiace voľne sa nadýchnuť.

Nešťastníkov odmietaných v rodných krajinách,

ktorí v búrke nikde nenachádzajú pokojný kút.

To pre nich moje svetlo v zlatej bráne planie.

     Dnes tieto slová neberú vážne ani samotní Američania. Hoci spočiatku vítali desiatky miliónov prisťahovalcov s otvorenou náručou – v 19. storočí, v čase formovania moderného amerického národa to bola skôr ekonomická nevyhnutnosť. „Svetlo v zlatej bráne“ však pre prisťahovalcov prestalo svietiť už po prvej sérii antiimigračných zákonov z rokov 1918 – 1924. Dôvody boli navlas rovnaké aké sú tie dnešné: strach z extrémistov, nedôvera voči iným náboženstvám, obavy o pracovné miesta a podobne.

     Strach je prirodzenou súčasťou ľudskej psychiky. No hoci rozlíšiť medzi skutočnou hrozbou a predsudkom je často náročné, hoci nie každý má potrebný prehľad a dostatok zdrojov, s ktorými vie kriticky narábať, trvám na tom, že je možné racionálne analyzovať situáciu a oddeliť naozajstné nebezpečenstvo od výmyslov, lží a fabulácií, že je možné oddeliť fakty od nekompetentných, manipulatívnych a skresľujúcich webov. Uvedomujem si, že týmto článkom vstupujem do arény, ktorá je presiaknutá žlčovitou nenávisťou, xenofóbnou agresivitou a panickým strachom zatemňujúcim schopnosť posudzovať veci s chladnou hlavou, uvedomujem si, že tento môj postoj v atmosfére vybičovanej vášňami nezdieľajú takmer tri štvrtiny populácie Slovenskej republiky. Ale práve preto považujem za potrebné postaviť sa pred vás a pokúsiť sa vám vysvetliť niečo, na čo politici vydesení z vášho hnevu nemajú odvahu.

     V prvom rade, z globálneho ani historického hľadiska sa nedeje nič, čo by Európa nedokázala zvládnuť. V rozpore s mýtmi a bludmi kolujúcimi po internete počty utečencov v posledných rokoch nerastú. To, čo rastie naozaj znepokojujúco, výnimočne a dramaticky, je počet mŕtvych. Normálnemu človeku, ktorému ostali zvyšky ľudskosti, svedomie nedovolí pozerať sa nečinne na to, ako na hraniciach Európy celkom zbytočne umiera toľko ľudí. Aj preto pápež František v stredu káravo napomenul veriacich, hľadajú domov: „Vyzývam vás, aby ste prosili za odpustenie pre ľudí, ktorí zatvárajú dvere pred ľuďmi, ktorí hľadajú ochranu a domov, v ktorom by sa nemuseli báť.“

     Nemožno zazlievať bežným ľuďom, že nemajú poznatky o skutočnom stave migrácie vo svete, ale treba to zazlievať politikom, že zo strachu pred voličmi tieto veci nevysvetľujú. Väčšina ľudí si myslí, že Európa je hlavným cieľom migrantov, čo nie je pravda. Najfrekventovanejšia trasa migrantov dnes nevedie z Líbye na Sicíliu, ale z juhovýchodnej Ázie na Blízky východ. Polovica všetkých prisťahovalcov sveta mieri do desiatich štátov: USA, Rusko, Nemecko, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Veľká Británia, Francúzsko, Kanada, Rakúsko a Španielsko. V týchto krajinách naozaj dochádza k zmene štruktúry obyvateľstva, ktorá evokuje niečo ako druhé sťahovanie národov. V Spojených arabských emirátoch tvoria migranti už dnes 84 percent populácie, no v Európskej únii sa tieto čísla pohybujú v desatinách percenta. Keď jedovato odkazujeme Američanom, nech si berú utečencov sami, tak treba povedať, že oni to naozaj robia – a stále v oveľa väčšej miere ako my.

     Najčastejšou námietkou odporcov utečencov je to, aby ťarchu nákladov znášali tí, ktorí spôsobili destabilizáciu Líbye, Sýrie a Iraku. To je, samozrejme, čiastočne relevantný argument – krajiny, ktoré viedli v týchto krajinách ničivé vojny, majú veľkú zodpovednosť za to, v akom sú stave. Má to ale jeden háčik: do Európy neprichádzajú iba utečenci z týchto štátov. Druhou najväčšou skupinou sú migranti z Eritrey (jednej z najhorších diktatúr sveta) a subsaharskej Afriky – tých je dohromady 60 tisíc a v týchto krajinách Západ vojensky nezasahoval. Ale za ich situáciu sme zodpovední všetci. My sme vydrancovali ich krajiny, my sme nastavili pravidlá svetového obchodu tak, že sme ich nepustili na trhy, my sme vypúšťaním emisií spôsobili klimatické zmeny a katastrofálne sucho v týchto častiach sveta, ktoré nútia ľudí utekať a prežiť.

     Som unavený zo všetkých tých bludov, ktoré sa šíria internetom ako povodeň a vyvolávajú hysterickú zúrivosť aj u ľudí, ktorých som považoval nielen za príčetných, ale aj inteligentných. Falošné správy, že do Európy prišli len muži, hoci pri troche usilovnosti sa dajú nájsť skutočné obrázky vystrašených a vysilených žien a detí. Tragikomické výmysly, že tých ľudí sem poslal Islamský štát ako teroristov, hoci netreba veľa dôvtipu, aby sme si uvedomili, že ISIL, ktorý má z predaja ropy denne príjmy milióny dolárov, by poslal takýchto zločincov prvou triedou letecky (ako to doteraz teroristické organizácie robili vždy) a nie v deravej bárke riskujúc holý život. A napokon panické jačanie, že nám sem prídu znásilňovať ženy a vraždiť deti, hoci na Slovensku žijú tisíce moslimov a nikto z nich dosiaľ neurobil nič zlé. Treba mať na pamäti, že Daniela Tupého nezavraždili utečenci, ale slovenskí pravicoví extrémisti, chlapca pred barom v Nitre nedokopali migranti, ale slovenskí neonacisti a mládenca v električke nezmlátili moslimovia, ale írečití slovenskí darebáci. Z nich treba mať najväčší strach, lebo s nimi máme najhoršie skúsenosti – bezprostredné, nie z pochybných internetových zdrojov.

Viac..  Vladimír Maňka: Internetové obchody dnes využíva viac ako 290 miliónov obyvateľov v EÚ

O Eduard Chmelár

Eduard Chmelár
Rektor Akadémie médií, politický analytik.

Odporúčame pozrieť

utecenecka kriza, migranti

PREHĽAD: Pozrite si údaje o príchodoch migrantov do Talianska a ostatných krajín

Do 29. novembra 2017 prišlo do Talianska 117042 migrantov, čo je oproti tomu istému obdobiu …

 • Andrej Passco

  Soliradita a schopnosť riešiť niečo, bola za Kadafiho, Husajna.. Teraz zrazu o tú schopnosť prišla. Momentálna situácia, to sú následky, skutkov, ktoré vykonala EU s USA. Odstranila nepohodlneho panovníka a nastolila chaos. Keď sa chceme baviť o solidarnej EU, musela by sa solidarne aj správať a to vždy. Namiesto toho sa tu naťahujú kto spraví väčšiu vlnu v Ukrajine.

 • Helel Ben Shahar

  A uvedomuje si pan Chmelar za aku cenu sa tie stiesnene masy mohli slobodne v Amerike nadychnut? Na ten zlocin uz sa asi zabudlo vsak?! Mimochodom ja beztak nenachadzam ziadne podobnosti.

 • Docc

  Mna tieto clanky normalne bavia :D, lepsie ako politicke vtipy 😉

  RE:V prvom rade, z globálneho ani historického hľadiska sa nedeje nič, čo by Európa nedokázala zvládnuť.
  -To je pravda. S rieseniami “urcitych” otazok maju europania bohate historicke skusenosti. (Kriziacke vypravy, pogromy, nasilna asimilacia, genocida, ostnaty plot na hraniciach, selekcia,…)
  K papezovi a jeho citatu, – moslimovia co su v EU – Francuzsku, Svedsku, Dansku, Norsku sa uz fakt neboja. Preto musi policii pomahat udrziavat poriadok na uliciach aj armada.
  http://www.aktuality.sk/clanok/229624/islam-zacina-vladnut-v-europe/

  RE:V Spojených arabských emirátoch tvoria migranti už dnes 84 percent populácie, no v Európskej únii sa tieto čísla pohybujú v desatinách percenta.

  p.chmelar zavadza! Eurostat rok 2011 http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/File:Total_population_and_resident_population_by_group_of_citizenship,_2011.png
  desatiny percenta maju iba dva staty Bulharsko a Polsko(za Rumusku chybaju data)

  To ze cez slovensko preslo kopec narodov, je fakt, sme tranzitna krajina. A ze sme si sem pozvali nemcov? europania= europanov?Kulturne to nebol problem.

  p.Chmelar asi nepozna prislovie

  mudry sa uci na chybach druhych a sprosty na vlastnych

  http://www.chelemendik.sk/Nemecko_caka_upadok_kvoli_imigrantom_569343440.html

  http://www.aktuality.sk/clanok/229624/islam-zacina-vladnut-v-europe/

  http://zpravy.idnes.cz/cesta-reportera-idnes-cz-do-pristavu-calais-za-uprchliky-peo-/zahranicni.aspx?c=A150616_062756_zahranicni_jav

 • mantak

  No tak tu stúpil Chmelár poriadne vedľa. 🙁

 • Ivan A Beata Navratilovci

  Nebojme sa iných ľudí, ale tých, ktorí nás proti sebe rozoštvávajú. A strach je dnes veľký. No poznanie oslobodzuje. to je amerika ktora si vytvorila armadu v syrii tzv ISIS. Ako my mozeme vediet ze neni su dost inteligentny aby vyuzili situacie tzv migracie ktoru zase zabespecila usa v zmyslen nevide nam ruska inv. tak vyuzijeme rozvratenie a vyvrazdovania nasich ludi dakymi chorymi zmrdmi co vyznavaju odvratenu stranu islamu. Este tu ani neni su a uz je tu mnozstvo znasilneni nasich zien…. co bude dalej videl som aj fotky syrcanov deti a zien neni problem berme ich. preco migrovalo 23tisic isis valecnikov ked ich kurdi nasledovali ….. je mi zle z tejto situacie ktoru vytvorilo USA. spojme sa a povedz me usa zostante tam kde sme jedine co po nich zostava je nenavist a agresia nechceme ich tu….

 • Blanco Deabolo Kennel

  Tak toto bola neuveriteľná kopa nezmyslov. prečítal som to 3x, ale týmto tento páneček stratil u mňa akýkoľvek rešpekt, ktorý som k nemu choval. . . . nemý úžas. Asi by si mal pár rokov medzi nimi odžiť.

  • Jerry Kinski

   A ty si si odžil?

   • Blanco Deabolo Kennel

    áno, ja som si odžil ! čo ty určite povedať nemôžeš. 1,5 roka v JAR a 7 mesiacov v Nigérii. A keď už si tykáme, tak ty máš čo odžité Jerry ?

    • Jerry Kinski

     Nežil som v Afrike, ale to je úplne iné prostredie a Afričania sa tam aj iste inak správajú, ako v Európe. Na nete sa tyká automaticky, ak ti to vadí, tak sem nechoď. Ja som len taký Európan. Momentálne žijem na Kanárskych ostrovoch (8 rokov). Nemám žiadne extrémne zlé zážitky s Afričanmi. Veľa krát sú horší ožratí Rusi. Pracoval som vo Švajčiarsku s Afričanmi na stavbe a boli super. Spolupracujem s Iráncom, starší pán, skvelý človek. Nepozerám na ľudí odkiaľ sú a akej rasy. To nie je podstatné. Ale napíš nejaké postrehy z JAR a Nigérie. Sú to veľmi rozdielne štáty, nielen životnou úrovňou, ale aj prístupom k cudzincom. Mňa to vždy zaujíma.

     • blume123

      …ty si s nimi pracoval. Bud si isty, ze tito imigranti sem z vacsej casti nepridu pracovat. To je velky rozdiel.

     • Jerry Kinski

      To je len tvoje tvrdenie. Ver mi, že chcú pracovať a budú pracovať. Mnohí sa vrátia domov, lebo zistia, že to tu nie je to, čo si predstavovali.

     • blume123

      Uvedomujes si, ze zijes v dovolenkovej destinacii? Mozno to v priemyselnom Nemecku a malebnom Rakusku je ine. A teraz ver ty mne – lebo zijem v tych krajinach uz vyse 20 rokov. Vsetci dufali, ze to bude vyzerat inak…

     • Jerry Kinski

      Nie je to tak celkom pravda. Zajtra, ako každý rok odlietam do CH, kde ostanem do decembra. Vyzerá to tam dobre. Černosi pracujú, Židia sa slobodne presúvajú vo svojich habitoch za kšeftami.

     • blume123

      CH si to tak uzakonilo. Fajn, vsetci pracuju a necicaju socialny system.

     • Blanco Deabolo Kennel

      Na začiatku dobré. Až kým ich nespoznáš. Hm, nedá sa to tu rozoberať, to je nadlho- tak na 2 hoďky pri káve. Starý afričania – tak nejako super. Mladý – tý nás v podstate otvorene nenávidia. Všetci chcú byť ako rapery v amerike . Ale robiť sa nikomu nechce. A v Nigérii ešte horšie ako v Južnej Afrike. Korupcia neuveriteľná. Zastaví ťa policajt, že pekné topánky a vypýta si ich. A keď mu ich nedáš, tak dostaneš rovno nakladačku. No ,nás bielych nebili, ale topánky si mu dal rovno. Ak si nechcel byť 2 dni zavretý- niekedy kľudne aj 3-4 dni. Lebo on ťa kľudne zabásne a bude preverovať dôvod tvojho pobytu. A budú sa ti smiať do očí, že hej Kaffa ( to je biely neger- nadávka) , stálo ti to zato? Však ty si kúpiš nové. A bohaý negry sú ešte väčší rasisti na svojich ako si vieš predstaviť. Život tam moc veľkú cenu nemá. Oni nás tam tak nejako akceptujú, ale keď zistí, že s teba nič nebude, tak ťa začne úplne ignorovať. Ani nechápu, že načo ochraňovať zvieratá a pomáhať niekomu trebárs chudobným. Že načo – podľa nich sme blázni.Ľudí je dosť a zvieratá sú na jedenie. Všetci chcú len mercedes a zlaté reťaze. Nič iné ich nezaujíma. Ale robiť nebudú. Predajú aj vlastnú sestru- aj tak nemá cenu- je to len ženská. Takže toľko. Ak má byť toto niečo, čo má obohatiť Európu, tak sa nemáme na čo tešiť. Ak tu chceli máť pracovitých prisťahovalcov, ktorý budú dodržiavať pravidlá a zapadnú do spoločnosti, mali sem priniesť Indov , alebo aziatov. Aj tak v Afrike nikto iný nepracuje, iba indovia a aziati. A sú ich tam milióny priateľu. O tom sa tu ani nehovorí. Takže tak. Tak nech sa ti darí. Ja nehádžem všetkých do jedného vreca, ale vrátiť sa z Afriky a nebyť rasista – je nemožné.

     • Blanco Deabolo Kennel

      ÁÁÁ zabudol som, všetci chcú byť ochrankári a vyhadzovači na diskotékach.

     • Jerry Kinski

      Díky za skúsenosti. Tak nejako si to predstavujem v Afrike.

 • Ingwia Saia

  Odporúčam si pozrieť túto názornú polopatistickú analýzu: (http://www.ta3.com/clanok/1064033/americky-zurnalista-nazorne-vysvetluje-preco-je-prijimanie-utecencov-nezmysel.html), aby ste pochopili aká je práve migrácia nezmyselná! Lebo Vaše konštatovanie pán Chmelár ani zďaleka nie je ucelené a nebere do úvahy ani dôsledky z pragmatického hľadiska či lessons learned z USA. Tam takýchto utečencov majú všade a Bieli sa už musia pred nimi mať na pozore. 13 detí denne v štáte Severná Karolína zažívajú sexuálne násilie. Nie od Bielych, nie od Američanov, ale od imigrantov. Stále mám pri Vašich vystúpeniach pocit, ako keby ste sa nechceli poučiť na chybách iných a ako mienkotvorný človek zaťahujete Slovákov do bahna, z ktorého je známe, že niet cesty von!

 • Viliam Basara

  mozno mate pravdu pan (ktokolvek ste ) ale vacsina ludi ktory sa buria a su nasrani aj preto ze Slovenska vlada slubuje EU vsetko mozne len aby sa im zavrtali hlbsie do zadku na ukor obcanov ktori roky platia a doplcaju na ich saskovanie . Naco nam je potrebna EU ? aby sem mohli dovazat odpadne potraviny – lebo nasa skorumpovana vlada im to dovoli a my nefrfleme – to je len jeden priklad. Nasa vlada sa nedokaze postarat o svojich obcanov tak na co si tu trebu utecencov ? chudakov z Afriky ? kde su zeny a deti ? spomenul som len zopar veci ktore kazdy normalny jednoducho rozmyslajuci clovek (gazda) vidi. Skus sa previezt popri Calais docs – a uvidis svoje talenty a obohovatelov kultury , ty trubko ! UK,Nemecko, Francuzsko su ovela vyspelejsie krajiny a uz si to uvedomili !!! len my sme , aj vdaka takym ako si ty, zasa pozadu .

 • Saalvi Tigasava

  Myslím, že hlavný problém je ekonomický. Biedny slováčisko vníma imigranta ako príťaž, ako niečo, čo bude musieť niesť na svojich pleciach (a na čích ešte!), hoci sám má hlboko do hrnca. A má ešte aj pamäť. Aspoň staršia generácia si pamätá, ako jej spred nosa ukradli všetko, čo si vlastnými rukami postavila. A urobili to ľudia nastrčení Západom. Nuž, prečo má veriť niekomu, kto mu chce zavesiť na krk ďalšie jarmo, hoci profit z bombardovania a lúpeže nerastných zdrojov má mať niekto iný. Oceňujem pokus o analýzu. istým spôsobom je pravdivá. Ale iba istým, v určitom uhle nazerania na problém. Nedokážeme si poradiť s vlastnými neprispôsobivými a väčšina, najmä na východe má s nimi veľmi konkrétnu každodennú skúsenosť. A žiadna propaganda ich nepresvedčí, že tí druhí budú iní, lepší. Lebo určitá časť z nich určite nebude. Tých najmúdrejších a najschopnejších z migrantov si už prisvojili vyspelé krajiny v podobe študentov, vedcov, kvalifikovaných odborníkov. Nám ostane zvyšok. Nechcem použiť slovo “odpad”. Ale že to nebude elitná kategória nepochybujem. Takže pohľad na problém je zložitejší. Hoci, opakujem, oceňujem pokus o otvorenie diskusie o tejto zložitej téme. Tým viac, že nás naozaj čaká vlna utečencov z Ukrajiny. takých, ktorí už majú skúsenosť so zabíjaním. A my nie sme pripravení na také situácie. Ani mentálne, ani technicky, ani personálne, ani ekonomicky.

  • Hammond

   Predpokladám,že patríš do staršej generácie, ja si tiež niečo pamatám. Teda ak si pamätáš, že ti spred nosa ukradli všetko,čo si vlastnými rukami postavil,a urobili to ludia nastrčení západom, tak to s tvojou pamatou vyzerá velmi biedne.Či čo Američania tu organizovali kolektivizáciu alebo znárodňovanie.Zrejme si padol nedávno z čerešne. Já si pamatám, že môjmu dedovi, znárodnili komunisti kameňolom, ktorý sám krvopotne vybudoval, tak ako druhému dedovi odobrali role, aby nemohol hospodáriť. Čo sa týka Ukrajincov, každá armáda, ktorá bola vo vojne má nejaké skúsenosti so zabíjaním, podobne ako druhá strana.Aj slováci. Bojovali vo vojnách, ešte naviac za Hitlera udávali vlastných,…Tvoj príspevok prezentuje netolerantného ,zadubeného slováčiska

   • lud

    ty si debil zaslepený lebo tvojmu dedovi zobrali to čo bohvieako nadobudol, a nechcel sa s nikým delit,to je ten vysnívaný kapitalizmus,a pozri sa kan to dotiahol,ako vypadá kapitalistická europa,hnus

    • Hammond

     Ja som v tej kapitalistickej europe žil ty magor, nože naber odvahu, choď tam, zamestnaj sa ako remeselník, nebodaj inžinier a potom trep.Len neperovnávaj, keď tam budeš žiť v komunite slovenských a iných “slovanských” pomocných robotníkov. Naučíš sa pár fráz v cudzej reči a prídeš sprostejší jak si tam išiel.Kedysi nadobudnúť majetok a dobre hospodáriť bola otázka viac generácií, ty hnup. Si lenjeden z tých sprostých Slovákov z “ludu”, čo je odkázaný na štát a sociálne dávky.Česť práci, prípadne na stráž, ty ludák úbohý.

     • lud

      si myslíš,že iba ty poznáš kapitalizmus,dakujem radšej by som bol sprostý slovák z ludu ako debil kapitalista.uvedom sa o čom je život.debil

      Dňa 21. júna 2015, 10:13, Disqus napísal(-a):

 • diskutér

  autorovi článku sa nepáči nielen Slovensko, ale ani jeho obyvatelia. Bolo by dobré, keby odišiel tam, kde ho platia t.j. USA. Táto americká propaganda je strašná. Videl autor tohto článku, čo robia muslimy vo švédsku, nórsku, francúzsku, nemecku…. ? Vo Švedsku stúplo znásilnovanie žian (najviac muslimy) o 200-300%. Financuje EU? A EU si tie peniaze vytlačí, alebo ich berie štátom, ktoré prispievajú? Islam ďakujem, neprosím

 • Janko Brezovsky

  Odkial ste si vycucali cislo 46 milionov imigrantov za minuly rok v USA? Tento clanok je totalna intelektualna ubohost. Tolko ludi sa mozno pristahovalo do USA od 2. Svetovej vojny, no nie v roku 2014. Grcam, velebnosti.

  • Šimona Velická

   Nie každý imigrant je automaticky utečenec. Možno bolo myslené celkové číslo ľudí, ktorí žiadali o pobyt/občianstvo/čo ja viem v USA.

   • Janko Brezovsky

    Ak si vsimnete, clanok bol zeditovany a uz to cislo 46 milionov neobsahuje – asi si sam uvedomil, co za blbost napisal a radsej to zmazal. Kedy to spravil normalne, tak necha povodny text, ten preskrtne a da do zatvoriek, ze to bolo upravene. Faktom je, ze sa bavime o legalnych utecencoch a imigrantoch. Spojene staty beru 1 milionov imigrantov rocne (ti su rozdeleni medzi drzitelov pracovnych povoleni, utecencov, politickych azylantov, clenov rodin legalne zijucich v USA a podobne). Pocet ilegalnych imigrantov sa neda spocitat, lebo su proste ilegalni, da sa preto len odhadnut. Ale cisla nie su ani zdaleka take vysoke, ako autor clanku napisal. To iste ale plati o EU imigrantoch – bavime sa o legalnych cislach, ktore ma Slovensko prijat, nie o pocte ilegalnych, o ktorych zvycajne vieme len malo.

 • Jana Ludvigova

  Nuž p.Cmelár asi nemá vedomosť, že k nám tiahnú hordy ekonomických utečencov, nie tých vojnových, a to je veľký rozdiel, najmä keď náš štát nie je schopný postarať sa dôstojne ani o svoje mladé rodiny, či dôchodcov, lebo už tu máme jedného veľkého kliešťa, názvom rómska menšina, ktorý vyciciava štátny rozpočet.

  • Dia Štefánková

   kliesta tu mame, ale nevola sa romska mensina, ale parlament slovenskej republiky 🙂

 • Vlasto Kacirek

  Edo, to co su za cisla o emigrácii do usa? To myslite vazne? Viete aka je celkova populacia USA? To aki su slovaci neznasanlivi alebo ako sa boja, nema zmysel komentovat, ani samotnu temu, je to blud prijimat miliony ludi s uplne rozdielnym zmyslanim, bez znalosti jazyka atd. , skor to beriem ako zastieraci manever niecoho ineho co sa prave deje, resp. proprava na nieco velke), je to organizovane(možno presun americkych vojsk do Európy, mozno sa chysta nejaka dalsia vojna a je potrebne ziskat podporu verejnosti), ale urcite by som vinu nezvaloval na mentalitu národa, zodpovednost slovakov za stav v tychto krajinach a pod., je to nezmysel… Skuste sa prekst po predmestiach Paríža, Bruselu, Birminghamu a uprimnevpovedat ci by ste chceli, aby v niecom takom vyrastali vase deti…

 • Pán Chmelár, vždy som si vážila váš názor a takmer nikdy som si nenechala ujsť debaty, v ktorých ste participovali. Vždy ste na problémy išli s logikou a vaše uzávery sa mi videli rozumné.
  Bohužiaľ, teraz to tak nie je. Môj celkový dojem z článku je, že kopec fráz a tak trocha nútenia uveriť kalerábom, ktoré tiež akoby sa gúľajú facebookom, divnými portálmi a prejavujú sa ohlupovacími výkrikmi ľudskoprávnych aktivistov, ktorí v skutočnosti majú ľudí na háku…aspoň tých tunajších, slovenských.
  Raz som sa na jedného takého obrátila s prosbou, aby skúsili pomôcť človeku, ktorý je odkázaný v problémoch len sám na seba a v pomerne neriešiteľnej situácii. Aktivista, môj bývalý žiak, nepomohol, nechcel, odmietol, lebo dotyčný ho údajne niekde poohováral. Ale zasadzoval sa so svojím inštitútom za zahraničnú dievčenskú kapelu, ktorá narobila kopec výtržností a uväznili ich.
  Stačí sa, hoc len v tomto jednoduchom porovnaní dvoch problémov, zamyslieť, prečo sa slovenskí aktivisti, politici alebo politológovia vždy ochotnejšie zasadzujú za prípady v zahraničí, než prípady domácích krívd. Čo myslíte, nebude to tým, že keď na ulici vyvreskujú heslá za prepustenie Pussy Riot, pripadajú si svetovejší, významnejší a dôležití, keďže sa jedná o zahraničie? Aj keď, povedzme si pravdu, počuli ste niekedy pred incidentom o tej skupine? Ja nie a o nič som neprišla :-(.
  Keby sa aktivisti venovali nášmu človeku, asi by si pripadali ako úbožiaci, bezvýznamní niktoši, aj keby snáď človeku pomohli. Chýbal by im ten pocit svetovosti.

  A podobne mi to pripadá aj s problémom migrujúcich do EU. Prijať imigrantov by bolo úžasným dôkazom našej svetovosti. Vyrovnali by sme sa západným krajinám, mali by sme tu migrantov, hurá! Mali by sme tu , podobne ako v UK, Holandsku, Francii, Nemecku, Škandinávii, kopec južných ľudí potulujúcich sa ulicami miest a vybíjajúcich si svoje frustrácie na všetkom, s čím sa stretnú. Nemôžete mi predsa vyvrátiť to, čo vidím na vlastné oči… Calais – kamióny – prepady – ničenie!!! Polícia nedokáže s nimi nič.
  Slováci nie sú ani slepí, ani sprostí, myslím. Darmo nám tiežpolitici formátu Zala, Beňová ťahajú medové motúzy a rečnia trápnosti v štýle, že utečenci budú prínosom pre našu krajinu, lebo sú to vzdelaní ľudia, ktorí sa uplatnia na trhu práce ako dobrí remeselníci a pod. A všetko podfarbujú, hrajú na city, citovo vydierajú, zvyknutí na slovenskú povahu…Súcit s ľuďmi z krajín utrápených vojnou má každý, tomu verím. Ale je pravda to, čo nechcete prijať ani Vy, že medzi prišelcami nieto žien, niet detičiek a ani starých ľudí. Drvivou väčšinou sú mladí chlapi. Preto sa mozog bráni a nie je schopný uveriť tým táraninám. Mám však na mysli tých, čo končia na pobreží Lampedusa, Sicília, Grécko, čiže afrických. Pán Chmelár, títo ľudia, odhliadnuc od ich osobnej situácie, porušili a porušujú zákony krajín, do ktorých prichádzajú. Prichádzajú ilegálne a bez dokladov.
  Pre mňa a predpokladám, že aj pre mnohých iných ľudí, je čosi nepredstaviteľné porušovať zákony. Ako je možné, že ten trend nie je klesajúci, ale práve naopak? Nepodporuje EU týmto počinom neustály prílev imigrantov? Nemá snahu EU naberať ľudí odinakiaľ preto, lebo majú vykompenzovať vymierajúce obyvateľstvo EU? Pôrodnosť u európanov klesá a cca r. 2050 má nastať kolaps dôchodkových systémov, skrátka nebude mať kto robiť na vykrytie financií sociálnej sféry. A preto EU (spolu s ďalšími) vymyslela tieto fígle s prisťahovalcami…u nich je pôrodnosť závideniahodná, to vedia všetci. Hovorí sa, že Historia magistra vitae… takže ak sa pozrieme na Nemecko pred dobrými pár rokmi, vieme, že prijímali gastarbeiterov z Turecka aj iných krajín. Zo začiatku to fungovalo podľa želania politikov, ale s plynutím času sa začínali objavovať problémy, ktoré trvajú a trvajú. Moslimská populácia mala dobré podmienky, tak sa rozrastala. Aj migrovala do susedných štátov. Holandsko má s tou populáciou problémy skoro navlas podobné ako Nemecko, ba možno aj väčšie. Meno Theo van Gogh určite poznáte, a nebol to jediný zavraždený na ulici za bieleho dňa v ulici veľkomesta. Obeťami vrážd tzv. nevercov sa stalo už veľmi veľa ľudí a správy sa šíria. Nechcem tu vypisovať o iných známych prípadoch vrážd, znásilnení alebo inej kriminality, lebo na zlé človek radšej nechce ani myslieť. No hnevá má, že vy takéto niečo bagatelizujete alebo sa z toho dokonca vysmievate?
  My žijeme v krajine, ktorá je bohatá predovšetkým na gorilákov, hamižných a neschopných politikov a rómske osady. Každá z vymenovaných oblastí nášho “bohatstva” prináša obyvateľstvu spústu rôznych problémov, s ktorým sa akosi stále nevieme vysporiadať, nejde nám to. Ale napriek tomu, že v našej krajine, kde máločo funguje tak, ako by sme chceli, sa dalo doteraz ešte ako-tak žiť…aj keď skromne a niektorí ešte skromnejšie. Ale predstava, že nám “nadelia” 800 moslimov, o ktorých nevieme zhola nič, bez osobných dokladov o nich ani nevieme nič zistiť, predstava chorôb, ktoré sem prípadne zavlečú (kto skontroloval ich zdravotný stav? pri ceste do zahraničia sa povinne robili/robia bežne prehliadky, kontrolovali niekde cestujúcich priamo na letiskách). Prečo neviete pochopiť, že tunajší človek, žmýkaný štátom, politikmi, svedok politických káuz, zlodejín, kupčenia, podvodov v parlamente, na súdoch, s neustálymi procesnými chybami, ktoré umožnia po zaplatení dostatočne vysokej čiastky trestancovi ufujazdiť na Belize, neustále vystrkujúci svoj čumák Harabín je ďalším stálym problémom,sudcovia najvyššieho súdu, cítiaci sa podhodnotení príjmom 3500€m takisto, človek, ktorému sa nedostane aktuálne potrebná rýchla zdravotná starostlivosť, nedostane sa mu k ruke kvalitná potravina alebo iné výrobky bežnej spotreby (predáva sa hlavne tovar podradnej kvality), človek, ktorý nemôže hľadať zábezpeku alebo pomoc u polície, človek, ktorý vidí, ako v tomto štáte vedia vybabrať s invalidmi, ako človeka platiaceho dane dokáže okašľať starosta, štát, vláda, prezident… tak tento človek má akceptovať ešte ďalšie nebezpečenstvo navyše? Štátne peniaze sa míňajú neúčelne na sanáciu dlhov Váhostavu, kúpu predražených prístrojov, zariadení ministerských kancľov, na divné praktiky nákupov pamiatkových predmetov ( minist školstva – čaplovič), na nákup (bezdôvodný) veľkého množstva morských príšeriek, lososov a pod. Uradom vlády a v neposlednom rade zjavne celkom zbytočné stráženei schengenskej hranice, keďže kriminálnikov, či porušovateľov zákona priamo vyfasujeme od EU…
  Kriminalitu prijatých a zrejme po istom čase poriadne frustrovaných ľudí, ktorí sa bez práce budú ponevierať ulicami môžeme len odhadovať ? Predstavovať si nemusíme, stačia fakty z niektorých krajín v okolí. Prosím, aby ste nemiešali do tohto problému prípad azylového domu niekde v Prešove, lebo vzorka 1300 ľudí oproti 75% obyvateľov SVK je štatisticky nevýznamná a nedá sa porovnávať s názormi obyvateľov celej krajiny. Tá nenávisť, ktorú spomínate, narastenú v srdciach Slovákov trápi, zahanbuje… Ale nezačala klíčiť a rásť a bujnieť v súvislosti s tým, s čím sa musíme denne vysporiadavať? (i keď vymenované boli len niektoré neduhy súkolia tejto štátnej “mašiny”j )
  Raz povedal Kňažko, že totalita tu po sebe zanechala čiernu dieru… pravda! Ale miesto likvidovania čiernej diery, sa táto neustále zväčšuje. Príčinu netreba hľadať v bežných ľuďoch, tí každé ráno vstanú a idú do práce, za povinnosťami a riešia existenčné problémy svoje a svojich rodín. Príčinu treba hľadať medzi vyššie postavenými občanmi, občanmi , ktorí existenčné problémy svojich rodín “vybavili” zlatými padákmi, divnými tendrami, Pt – sitkami a inou podobnou zlodejinou… nekalými obchodmi, čiernymi stavbami, vydávaním povolení na ne, na nelegálne výruby stromov kde-kade (napr. Koliba), techtle s Pentou, techtle s J&T… Tu je nekonečné spektrum problémov, prosím nelobujte za pridanie ďalších. Trpezlivosť a tá ovečkovská tak trocha pritrúbla odovzdanosť má tiež svoje hranice.
  Na jednej strane hovoríte, že azylantov tu nebudeme mať nijako dlho, len čo sa vybavia úradné záležitosti…Aké? budú ich tu merať, vážiť? (srandujem).. keď nikomu nechýbajú doklady ich totožnosti a ani možnosť overiť si dôvody imigrácie. Potom sa bude čakať, podľa azylového práva na príchod kompletného príbuzenstva dotyčného … a keď budú rodinky , také malé, len 16 členné, pokope, tak budú žiadať adekvátne byty, nie petržalské kralikárne… a o azylantov sa treba postarať aj z dôvodu, že začnú zapúšťať korene ,postaviť im mešitu, alebo aj niekoľko, zložiť kríže z kostolov, hrobov? Lebo ich kríže urážajú,,.. Naozaj vám verím, že ste z toho unavený. Aj ja som. A je to otrava o tomto premýšľať. Ale čo, keď sa inak nedá?
  A to sme sa ešte nedotkli problémov súvisiacich s náboženstvom . To je ešte tvrdší orech.
  No, musím už končiť. Kým som dopísala svoj príspevok, som sa rozhodla, že predsalen pôjdem v sobotu na ten protest. Dúfam, že nik tam nebude “heilovať, nastrážovať, náckovať” a dúfam, že aj druhý tábor bude kľudný a slušný, že si každý povie, čo ho trápi a že sa ostatní zamyslia a možno niekoho osvieti skvelá myšlienka.

  P.S. Mrzí ma, že už je pozdný nočný čas a už nevládzem premýšľať o vašich tvrdeniach týkajúcich sa smeru migrácií…
  Ale záver ste urobili zrejme tiež v časovej tiesni, lebo k tým Húnom… Herulom, Avarom ste zabudli uviesť aj migrujúcich neandertálcov.

  • Milan Dujka

   Jedno veľké ďakujem za tento príspevok.Verím tomu, že je to názor väčšiny Slovákov. Ešte raz ďakujem.

  • lolo07

   Klobúk dolu, Pjanči !!! Korektne a inteligentne napísané, bez urážok a invektív ! Plne a bez výhrad sa pripájam k Vašim názorom a postrehom ! Pán Chmelár ma týmto článkom nielen prekvapil, ale asi aj sklamal. :o( Chápem asi kam mieril, ale tentoraz netrafil !!!

 • protheus

  Pán Chmelár, v roku 2013 už bolo vyše 30 miliónov vojnových utečencov, ktorí kvôli vojnám vo svete opustili svoju vlať pred istou smrťou a drvivá väčšina z nich sa nachádza v utečeneckých táboroch blízko hraníc ich krajiny.To sú vojnoví utečenci.Prečo nastala invázia akurát teraz? momentálne teraz v roku 2015? Prečo je najviac utečencom z Afriky? Časová chronológia sa oklamať nedá.Okrem toho,máte pravdu,internetom sa šíri strach,nenávisť a pridajú sa aj klamstvá,ale je tam aj zrnko pravdy.Jedinou najdôležitejšou otázkou je ,či práve to zrnko pravdy nebude mať fatálny dopad.Ale mýlite sa v jednom.Ľudia nemajú strach z utečencov.Nie je pravdou to,že hlavným hnacím motorom odmietania už len myšlienky prisťahovalcov pramení zo strachu šíriaceho sa internetom v podobe násilia,moslimácie a multikulturizmu či terorizmu.Nik nepovie to,že konkrétne Slováci sú na tom najslabšie po sociálnej stránke čo sa týka dôchodkov,či samotnej pracovnej mzdy,mnohí sú nezamestnaní,ľudia sú svedkami narastajúceho počtu kriminality, sebevrážd,vrážd,narastania počtu bezdomovocv,neprispôsobivého obyvateľstva a to už nie len rómov…Spoločnosť sa stále viacej polarizuje ,ľudia sú stále viacej nevraživí k sebe či už priamo v spoločenskom živote alebo práci,kazia sa aj rodinné vzťahy ,klesá morálka.je čoraz ťažšie vychovávať deti! Ľudia už neveria politikom a sú absolútne znechutení.Túžia po slobode a istotách!! A vo veľkej ,,miske chaosu,, ak pribudnú ešte aj utečenci,to nám istoty žiadne neprinesie.To je hlavný dôvod znechutenia slovenského obyvateľstva ale aj európskeho .Že jednou nohou prežívajú prítomnosť a majú strach o svoju budúcnosť!

 • Maria

  odporúčam pozrieť, keď už hovoríme o USA, tak, aby v tom bolo jasno…https://youtu.be/KPgKGQrzoDU

 • Pojo

  a co s tymi co sa im nepodarilo utiect, ti co tam ostali a su suzovani vojnami, preco stale hovorime len o utecencoch, ktori mali na to aby si zaplatili prevadzacov a doplavili sa tu, preco sa mame starat prave o tych, to je zas len diskriminacia, ze sa pomaha bohatym utecencom, ktori tu prisli, ked mame byt taki humanni, otvorme hranice a podme pomahat vsetkym chudobnym v Afrike vo vojnovych krajinach a diktaturach, co samozrejme nie je uz mozne, a preto je to cele nezmysel, Slovensko ma minimalne 300tis obcanov v osadach, ktori potrebuju pomoct zacat zit normalnym zivotom, preco sa ti aktivisti neusiluju najprv pomoct im, a zaclenit ich do majoritnej spolocnosti, v opacnom pripade su to len prazdne reci a ciele…

 • Sonovka

  Pán Chmelár, Slováci nie sú nenávistný národ, ale ako to už bolo povedané vo viacerých príspevkoch, mnohí majú problém prežiť zo dňa na deň. Máme tu dosť svojich problémov, ktoré by sa mali riešiť primárne…no neriešia sa. Nebudem opakovať, čo už zaznelo. Chceme pomáhať, otázka znie, či si pomoc nezamieňame za sebaobetovanie. Čo je lepšie: kŕmiť hladného suseda z vlastnej chladničky alebo mu ukázať, ako sa pestuje zelenina a pečie chlieb, nech sa nakŕmi sám? Za bývalého režimu chodili do severnej Afriky naši odborníci – lekári, zdravotné sestry, stavbári, strojári – a pomáhali im rozbehať vlastné hospodárstvo. A presne o tom to je. Slováci chcú pomáhať, ale otázka znie: ako? Prijímanie utečencov je len pseudo-pomoc, škrabkanie si vlastného ega, pretože Európa nemôže prijať celú Afriku. Budeme sa hrať na Boha? Ty môžeš prísť, ty nie? Na základe akého kľúča? Pán Chmelár, chápem, kam ste článkom mierili, ale nemôžem súhlasiť. Ak máme pomôcť naozaj účinne, tak priamo u nich doma. Nech z pomoci neprofituje len pár šťastlivcov, ktorí sa dostanú k brehom Európy, ale všetci obyvatelia.

 • Szabó József

  Pán Chmelá,r máte pravdu, my sme vydrancovali ich krajiny, a musíme brat za to zodpovednosť. Slovensko ako bývalá časť Rakúsko uhorskej monarchie tiež drancovalo kolónie, konkrétne Zem Františka Jozefa. Preto máme morálnu povinnosť prijať aspoň alikvotnú časť utečencov z tejto vykorisťovanej krajiny. T.j. minimálne 128 mrožov!

  • lolo07

   Stručne, jasne, výstižne a ešte aj vtipne napísané !!!

 • ph

  Politicky korektny blabol ignorujuci napriklad nasilne obsadzovanie obydli, nasilne vnikanie do kamionov, rabovanie, vytrznictvo a ostatne prejavy.

 • vankus

  Chmelar, to si vygrcal znosku neskutocnych kydov.
  Akoze kolektivna vina vsetkych belochov za situaciu poloopic v Afrike?
  Sa uvedom, ty psychopat.

 • zevrajextremista

  Pan chmelar.Jedna z vyhod po 89 je ta ze mozeme cestovat.A vacsina slovakov to robi.A tam kazdy z nas vidi ako ten multiculti funguje.Nesnazte sa nam prosim vnutit nazor ze to co sme videli tak neni.Dalsi blud je ze ISIL zaraba na rope.NA rope zarabaju amici a ludia co utekaju z iraku a lybie su toho len obetePre vas ke konspiracia aj to ze amici isli do iraku kvoli rope.A nepriznate ze to tak skutocne je.Teraz sa tvarite ako anjel ktory chce zachranit utecencov ale bombardovanie civilistov za bieleho dna v bagdade vam nevadilo.Lebo to robili tí “vaši”.Je mi s vas na vracanie.

 • 12345

  Tak týmto Chmelár u mňa úplne stratil sympatie, neviem a neverím že nevie prečo sú tu imigranti dovážaný za akým účelom, kto to riadi, kto to zapričinil, je nepochopiteľný jeho postoj, za koho ten chlap kope, tak toto majú byť ľudia ktorí majú udržať Slovensko slobodné a nezávislé.

 • Karol Kaja

  A to už som si myslel, že je v pohode a má nadhľad… Trpké sklamanie..

 • Karol Kaja

  “že ISIL, ktorý má z predaja ropy denne príjmy milióny dolárov, by poslal takýchto zločincov prvou triedou letecky” – a rovno aj s vízami nie ? To je ale bullshit..

 • vranek

  cista demagogia aj ked pekne napisana ale tolko hluposti najednej kope to je silna kava

 • Martin Bittner

  V první řadě oceňuji, že máte odvahu psát něco, co je takto silně proti proudu. Je jistě těžké riskovat popularitu a číst rozhořčenou kritiku a nesouhlasné komentáře často i od svých podporovatelů a fanoušků. Snažit se obrátit stádo dobytka i lidí vždy hrozí ušlapáním.

  K vašemu článku, jakkoli jsem za něj vděčný, mám své výhrady. Prvně sice správně poukazujete na nenávist, na strach a na to, že v té oblasti chybí rozumný dialog. Na druhou stranu mi od vás pro toto téma chybí návrh konstruktivního řešení. Řekněme, že Slováci i Češi a další… vás všichni poslechnou. Uklidní se, spojí se a civilizovaně začnou přijímat uprchlíky jak jen to půjde. Dokonce se stanou vzorovými pro celou EU. Společnost to na čas propojí, povzbudí, lidé se budou cítit dobře, protože pomáhají dobré věci.

  Co když se skutečně ukáže, že ti uprchlíci a imigranti, kterých zde tou dobou už budou tisíce do společnosti prostě nezapadnou? Že většinově nejsou přínosem? Jaké budeme mít reálné možnosti to řešit, až jich zde budou tisíce, možná desítky tisíc třeba za deset let? Protože je zde z jedné strany ignorantská politická korektnost a z druhé strany vyděšená paranoia, chybí jakékoli skutečné analýzy. Vy píšete, že Švédi a další většinově podporují imigraci. Další píší, jak je to tam hrozné, jak se ty země mění postupně na islámské státy. Píší o kriminalitě, o znásilňování. A analýzy nejsou, protože se vesměs nemohou dělat. Podobně jako se už hodně dlouho (aspoň v ČR) nesmí samostatně sledovat kriminalita Romů. Takže pak mnoho lidí předpokládá, že Romové mají na svědomí ještě větší kriminalitu, než pravděpodobně reálně mají. Kde nejsou fakta, nastupují předsudky. A ohledně imigrantů z Afriky fakta nemáme.

  Také mi chybí odpověď na to, co se s těmi lidmi tedy stane, když jim Slovensko nebo ČR neschválí azyl. Píšete (a díky za to), že nejde o jejich přijetí, jen o posouzení žádostí. No dobrá, žádosti tedy budou zamítnuty a co? Dostali se sem nelegálně, není kam je vracet, protože není jasné, z které země jsou. Přichází často přes válkou rozvrácenou Libyi, kde prakticky není s kým jednat. Takže co s nimi, i když budou mít zamítnutou žádost? Budeme je na lodích vracet zpět na moře, odkud jsme je zachránili? Mně to připadá, že si je tu budeme muset nechat tak jako tak – s azylem nebo bez něj – pokud budeme mít tento vstřícný přístup. A pak je celé azylové řízení jen fraška.

  • Gojim King

   Čo to trepeš, aká odvaha???!!! chmeľo je jeden z nich – kvázi”opozícia” a píše podľa unifikovaného oficiálneho prúdu!!! To my čo píšeme opak máme odvahu, pretože riskujeme fašistické nálepky, ty trubiroh!!!

   • Martin Bittner

    Nesouhlasím. To co pan Chmelař píše není podle mne součástí oficiálního proudu v mnoha ohledech. Je fakt, že je tak trochu otázka, co je oficiální politika, protože ČR, Slovensko, ani EU zdá se nemá žádné státníky (snad kromě Merkelové a i ta hodně ustoupila), kteří by měli jasnou vizi a koncepci. Přesto jakž takž oficiální politika je:

    – nadávat na Rusko, odsuzovat ho za jeho jednostrannou, nevyprovokovanou agresi, podporovat (stále tišeji protože se to moc nevyvedlo) povstaleckou vládu na Ukrajině a být proti Rusům na východní Ukrajině.

    – tvářit se, že integrace s USA je jediná možnost, pokud se vůbec zajímat, tak podporovat TAFTA, bájit o plynu z USA

    – sledování ze strany vlád, EU, USA je dobré…

    – bombardování Jugoslávie a její rozdělení bylo v pořádku a nutné

    – útoky na Afghánistán, Irák a Libyi jsou naprosto v pořádku a potřebné, když už je o nich tedy vůbec třeba mluvit

    – NATO jsou mírové síly, které možná občas nedopatřením zabijí civilistu (a je otázka, zda to i tak nebyl maskovaný ozbrojenec), ti kdo kopou za naše zájmy (nebo si to myslíme) jsou hrdinní partyzáni, bojovníci za svobodu, ale ti ostatní, to jsou odporní teroristi, hromadní vrazi, co znásilňují malé děti!!

    – Saudi a Izrael jsou naši přátelé a spojenci. Prakticky jedna rodina. Já na bráchu, on na mně, já na bráchu… a o bombardování Jemenu se moc nemluví.

    – občas se sice nespokojeně zavrtíme a utrousíme několik pokryteckých mouder, ale jinak je nám v té americké řiti docela útulně…

    – Je suis Charlie! Až na to, že dokud je čárlí naživu, tak se tváříme, že raději ani není, protože se nám jeho texty a myšlenky nelíbí.

    • Gojim King

     merkele je štátnik???!!! To je čistá uss báb(k)a!!! Panebože, neviem či ťa dobre rozumiem, ale radšej som to ani nečítal!!! nemecko je vazal ussa, ktoré im schvaľujú každého aj uchádzajúceho sa kanclíka!!! chmeľo je jeden z nich a neverím mu ani ten frňák medzi očami!!!

     • Martin Bittner

      Pokud jste raději nečetl co jsem napsal, je pochopitelné, že nevíte, zda mi dobře rozumíte. .o)

      Merkelová je sice možná oproti USA v podřízeném postavení, ale podle mne je třeba to posuzovat realisticky vzhledem k okolnostem. Německou je v současné době dominantní jednotící silou EU. Až do krize na Ukrajině mělo v mnoha ohledech vstřícnou a prozíravou obchodní politiku vůči Rusku (viz třeba vlastní plynovod). To je také důvod, proč i při krizi na Ukrajině hraje nebo aspoň hrála Merkelová důležitou roli.

      Navíc kdo z významných politiků EU je vůči USA samostatnější a je výraznější státník? David Cameron? Od Tonyho Blaira, který byl vyloženě věrný a loajální vazal USA, se sice možná politika UK lehce upravila, ale o samostatnosti nelze podle mně mluvit.

      Donald Tusk? François Hollande?

    • lolo07

     Výborne napísané oba Vaše príspevky !!!

     • Martin Bittner

      Děkuji.

  • Kristína Fabová

   29% Nemcov si myslí, že imigranti sú záťaž na sociálny systém, 48% považuje imigrantov za náchylnejších na trestnú činnosť a 59% si myslí, že imigranti sa nechcú integrovať do spoločnosti. http://www.pewresearch.org/fact-tank/2015/04/24/refugees-stream-into-europe-where-they-are-not-welcomed-with-open-arms/

 • Gojim King

  Vládne tu cenzúra!!! Už ma začínajú tieto diskusie srať!!! Každý dlhší príspevok preverujú liberálne “demokratickí” fašistickí eštebáci!!!

 • UKRAJINSKÁ REDAKCIA RÁDIA JERE

  Pekne sa to číta, ale keď žijete v slovenskej realite, nie niekde v laboratórnych akademických podmienkach, budete o prílive imigrantov uvažovať inak. Máme nie že nedoriešený, ale hrozivo rastúci problém “neintegrovaných” Rómov, Nestačí občasný výjazd do geometrickým radom sa rozrastajúcich rómskych osád, treba s tým žiť, by ste si uvedomili hĺbku toho neriešiteľného problému.Už je to o integrácii príslušníkov bývalej dominantnej kultúry s príslušníkmi bývalej kontrakultúry. Celé regióny, kde rastie koncentrácia “neintegrovaných” , pretože ich zosťahúvajú sem po tom, ako ich vypratali z miest, kde špatili “intarvilán” prichádzajú o budúcnosť, pretože sa osudovo mení perspektív demografického vývoja. Kvalita populácie vyženie z týchto regiónov kvalitnejšie školy a za nevzdelanými a na závislosť na sociálnej podpore zvyknutými ľuďmi nepríde investor. My máme problémy predovšetkým s nezamestnanosťou, chudobou, zaostalosťou vlastných obyvateľov, ktorí hľadajú azyl v “bohatej Európe” pred nšou vlastnou biedou.

 • Hygly

  Vazeny pan Chmelar… Osem rokov zijem v Dansku. Zacinala som ako upratovacka na strednej skole, kde osemdesiat percent studentov bolo muslimskeho vierovyznania. (automechanici – v Dansku je to pre nich najviac lukrativny job). Na krku som nosila strieborny krizik. Raz si ho vsimol jeden zo studentov. Na cerstvo umytu podlahu, rovno pred moje nohy hodil supku z banana. Ked som ho slusne vyzvala aby ju zodvihol a hodil do kosa odmietol s poznamkou, ze spinu u nich cistia zeny a to na kolenach. Nic vazne, az na to, ze tento mlady muz sa narodil v Dansku. A vo svojich osemnastich rokoch pouzil vyraz “u nas”. Co myslite? Kde bolo to “u nas?”

  V jazykovej skole na cviceni, ma inac mily, mlady Arab poziadal, aby som si stolicku dala nizsie, pretoze nesmiem sediet na rovnakej urovni ako on. A do tretice. Susedia – Arabi narodeni v Dansku, sa spoznali s azylantmi, ktori sa pristahovali do susedstva asi pred rokom. Pred nedavnom zacala susedka nosit satku a vyraz jej tvare absolutne naznacuje jej nesuhlas Na moju otazku “co sa deje” odpovedala s tuknutim prsta na celo a vetou, “moj muz sa zblaznil”.

  NIe, nie som nenavistna Slovenka, rasistka, intolerantna a podobne. Nebojim sa znasilnovania, kradezi a chorob. Bojim sa obrovskeho talentu presviedcovania, ktorym moslimovia disponuju. A aj ked som zena, zial musim skontatovat, ze vela, podla vas “beznych ludi” (a teda aj zien, najma osamelych) velmi rychlo podlahne muslimskemu sarmu, ktory sa za kratko zmeni na prisne dodrziavanie prava sarie.

  • Erik Rakovský

   Študenta bolo treba disciplinárne riešiť, týpka v jazykovej škole pretiahnuť cez vhodný paragraf trestného práva alebo aspoň priestupku proti občianskemu spolunažívaniu (neverím, že na to Dáni nemajú paragraf, tí majú horšie zvrhlosti) a arabská susedka sa môže so zblázneným mangelom samozrejme rozviesť.
   Čiže to je o neriešení zo strany “sťažovateľov sa”.

   • Hygly

    Erik, celu vec som predostrela ako priklad pre tvrdenia autora clanku, ktory nijaku hrozbu v prichode imigrantov na nase uzemie, nevidi. Verim, ze ste len nespravne pochopili vyznam mojich slov. Nechcem byt nezdvorila, ale tieto veci pochopite az vtedy, ked budete s muslimami zit “pod jednou strechou”.

   • wyrd

    neriešenie pochopíš, keď sa ti to stane 😉 úrady tomu všade ustupujú, len aby neboli označení za xenofóbov, rasistov, náckov…

  • Gojim King

   O akých “arabov” sa jednalo???!!! Odkiaľ???!!! Rasa???!!! Šíta, Sunita (wahábita)???!!! O akú islamskú školu, odnož sa jednalo???!!! Bola si už v issraeli a skúsila si podať ruku nejakému fundamentálnemu ortodoxnému židovi???!!!

   • Kestik Torke

    O cloveku, ktory povie, ze koran je podobny uceniu Noveho zakona mozno povedat iba jednu z dvoch veci, bud: 1. Je totalne neznaly, alebo: 2. Sa uplne pomiatol.

    • Cico Ciciak

     Ty si pomätený až až!!! Drístaš len nejaké majnstrímové dogmy!!! Prečítaj si Korán a až potom si polož otázku, čo je bližšie k Bohu!!! Takže mi tu 2. krát nepíš takéto pičoviny, čo som už 1000x počul!!!

   • Hygly

    Neviem co za prud myslienok si sa tu snazil podat, ale ten koran si asi cital zle… a bez toho, aby som si ho vykladala kladen ci zaporne, je tam okrem ineho aj cast o tom, ze muz, v pripade, ze sa mu nepaci manzelkino spravanie, ma pravo udriet ju “aby sa umudrila”… Zial, nic sa tam neuvadza o tom, kedy moze zena udriet svojho manzela “aby sa umudril”. A kde si prisiel na to, ze by zeny mali mat, ci uz podla biblie, alebo koranu, menej prav? Mimochodom, spolocenske mravy sa uvolnovali a aj nadalej uvolnuju v princpe dopytu a ponuky… ak teda chceme sudit prostitutky, ze to, ze ponukaju sex, sudme tych, ktori su ochotni zan platit… a podobnych prikladov su na tisice…

 • Janko Brezovsky

  Este jedna vec pan Chmelar: pisete, ze moslimski muzi neznasilnuju miestne zeny. Preco sa potom Svedsko za 40 rokov od adopcie multikulti pravidiel prepracovalo na druhe mieste v pocte znasilneni na svete (horsie je na tom len africky stat Lesotho) a mnozstvo znasilneni stuplo o 1500% ?

  http://www.gatestoneinstitute.org/5195/sweden-rape

 • Jan Morávek

  Čo sa to s našou krajinou deje?
  Inak velmi pekne zpracovaný a napísaný príspevok a pravdivý, tak ako je tu u Vás vždy pán Chmelár 🙂

  • Lubomir Bukovic

   Dufajme ze si Chmelar zoberie aspon 10 tych nemakacenkov! ;-P

  • Cico Ciciak

   Na to ste sa mali vy kokoti pýtať už pred desiatkami rokov a nie teraz, keď túto špinu začínajú rôzni profesionálny soc. inžinieri, manipulátori a propagandisti vyťahovať na povrch kvôli svojim rôznym egoistickým záujmom!!!

 • Ellubo
  • Mrk17

   IS je islam asi ako Hitler bol kresťan

   • Cico Ciciak

    Ono islam je korán asi tak, ako “kresťanstvo” nový zákon!!! Fraška!!!

    • Dusan Loren

     Jezis – Logos (slovo) bol “messenger” odkaz pre ludstvo aby ich varoval pred penazomencami,synagogou Satana, tych ” vyvolenych ” ako im to predpisal ich Fuhrer Mojzis v Tore, starozakonnej knihe – ktoru aj z Mojzisom zidia aj tak davno zanechali na highway pre Babylonsky talmud.ucinejsie ucenie ako rychlo ozbijat.
     Uz po viac ako 2000 rokov sa snazia naplit recept / plan ovladnut zem suroviny i vsetkych nezidou pomocou navnady Babylonskeho Talmudu, kosmickej sile – ” uzeru ” ktory sa matematicky = dlzobe v podobe navnady, tuzby – po materii / bohatstve, zameranych na nezidov, muslimou ci krestanou

     To bol hlavny princip Jezisovho poslania na zemi ” dkaz ” okrem sirenia lasky. – Ostatne je viacmenej zidovska priloha bachorky a mutenie vody na to aby ste to prve nepochopily, Preto Cico nazyvas novy zakon fraska.

     Dalsi dolezity princip Jezisovej doktriny je Boh, stvoritel, ktory nas nestvoril preto aby sme zili v zotroceni ale v laske

     Preto Cico, verit v Boha je vlastne verit v sebe .Lebo co ta v zivote skutocne pred oblbovakmi chrani je spravna viera. Preco?,Pretoze ludia bez viery, ktory veria vsetkemu a nicomu sa lahko ovladaju 🙂

   • wyrd

    zásadný rozdiel važený! pre IS je islam základom ideológie – pre Hitlera bolo kresťanstvo nepriateľ č.2

    • Dusan Loren

     Prvu svetova vojnu planovali zidia aby sa zbavily monarchou Europy.Pri planovani druhej svetovej Hitler bol financovany Zidmi ako stit oproti Stalinovi,lebo Stalin odstavil zidovskeho Rotchildovho agenta Trockeho Nakoniec sa Hitler riadne zvoleny obratil proti zidovskym bankerom v prospech svojho ludu pracovnymi certifikatmi, krestanke nabozenstvo k tomu ako idelogiu ( zidovsku ) nepotreboval ale ani kostoly nepalil ako Politbyro zidovske v Rusku. Hitler pouzil co musel, jedinu funkcnu zbran na zidov – ich vlastnu – zidovsky rasismus. .Bohaty zido bankery vo svojich planoch nevahali zapojit oproti Nemecku ani svojich chudobnych zidov ako stit, Uz vtedy ovladaly zapadny svet aby znicily narod ktory sa vymkol zidovskym bankam a jeho uzeru.Tak o tom bola druha svetova .Tretia svetova bude o tom istom Tentoraz Putin musi byt dalsim Hitlerom ci uz chce alebo nie, rovnako ako to bolo s Hitlerom lebo sa vymkol zidovskym oligarchom a ich bankam. To ta mily priatel v zidosocialistickej skole neucily,Preco ta ale nepresvedci ani tvoja vlastna derava kesena,tomu nerozumiem.

 • Gojim King

  O chmeľovi som už raz písal a potvrdilo sa to do písmena!!!

  chmeľo to je len taký liberálne demokratický “socialistický” (?) truhlík!!! Podľa mňa si ho proste systém vybral ako reprezentanta kvázi plurality názorov a kvázi opozície a z chmeľa urobili len užitočného idiota, ktorý ich v skutočnosti nemôže svojimi prázdnymi názormi ohroziť!!! Však on nehovorí nič nové, čo by sme už dávno nevedeli, len tie isté drísty o demokracii a neomarxisticko-neoliberálne bludy o slobode, rovnosti (rasové, gender, lgbti) a bratstve, tak nechápem, ako ho môže za to niekto oslavovať!!! Pochopte, keby do médií pozývali len ľudí, čo by blabotili furt to isté, stále tú istú unifikovanú ideológiu, tak by to bola už čistá fraška a komédia a každý, aj ten posledný debil, by si to všimol!!! Takto sa systém môže stále kasať – pozrite sa, “pluralita názorov”!!! Ale je jasné, že ani chmeľo nevybočuje z tej unifikovanej liberálne demokratickej ideológie/línie!!! On tu bude len stále kecať o nejakých demokratických reformách a podobných hlúpostiach, ale nepovie, alebo úplne nechápe, čo sú hlavné príčiny problémov, ako sa riadi svet a manipulujú ovce!!! chmeľo nepríchádza s ničím novým (so žiadnym fungujúcim a dlhodobo udržateľným riešením), len so stále tým istým hovnom, len v inom obale!!! Myslím si, že o globálnej politike a (globálnych riadiacich) objektívnych procesoch, ktoré prebiehajú okolo nás, nevie absolútne nič!!! Však koniec koncov bol ako aj my, vychovaný v tejto defektnej kultúre a čerpal (dez)informácie zo západnej strany!!! Nič nám nepomôže, len individuálne zvyšovanie osobnej miery morálky a miery poznania sveta a objektívnych prebiehajúcich procesov v ňom!!! Žiadne ideológie ako demokracia, kapitalizmus, “socializmus”… Všetky ideológie/filozofie, spoločensko-ekonomicko-finančné systémy a náboženstvá (len subjektívny výklad elitami skutočne existujúceho Boha) sú len nástroje slúžiace na ovládanie globálnymi elitami!!! Treba si uvedomiť, že systém je už tisíce rokov stále skryte davovo/otrokársko-“elitárny” a parazitický a mení sa len načančaná fasáda/obal!!! Nemám nič proti slobode a podnikaniu, ale demokracia a kapitalizmus a iné ideológie a náboženstvá sú len mýty a najväčšie podvody v dejinách ľudstva!!! Keď počujem slovo demokracia, boj za ňu a bla bla bla, tak mi je na grc!!! Takýto človek si ani neuvedomuje, že takto len nepriamo slúži globálnym elitám a je pre nich len užitočným idiotom!!! Ľudia ani len netušia, koľko majú v sebe od malička naočkovaných defektných stereotypov správania a uvažovania a v akých defektných ideológiách a kultúrach žijú!!! Sme klamaní od malička zo všetkých strán, toto si uvedomte!!! Globálne elity a globálna moc proti nám takto bojujú a takto brzdia (bránia) náš prirodzený vývoj do fázy typu skutočného tvorivého a slobodného človeka, čo bol pravý zámer skutočného Boha!!! Naschvál nás udržujú na úrovni zvieracích nízko-pudových konzumných zombíkov a otrockých biorobotov s nízkou mierou osobnej morálky a chápania prebiehajúcich procesov vo svete!!! K tomu aj prispôsobili celý vzdelávací systém a takto si udržujú znalostný monopol a tým náskok pred nami, aby na nás mohli parazitovať!!! K tomu si prispôsobili celý tento globálny svet!!! Uvedomte si, že nestačí sa len prebudiť, pretože sa môžete prebudiť zase len do ďalšieho sna/bludu!!! Treba aj vedieť, akým spôsobom/mechanizmami sme manipulovaní a ovládaní a potom čo a ako ďalej, aby sa nestalo to, čo naposledy, keď si po tzv. “revolúcii” naše “elity”, alebo pseudo-komunisti, zachovali kontinualitu moci a zmenila sa len fasáda, k čomu už nepretžite dochádza minimálne posledných 200 rokov od veľkej francúzskej revolúcie!!! Každá revolúcia znamená len zabezpečenie kontinuálnej moci pre elity a zmena fasády pre tupé ovce, aby nič nezbadali a mali pocit, že o niečom rozhodli, že si niečo samé vybojovali!!! Ľudia musia hlavne začať svoje poznatky a dobré zmeny vo svojom uvažovaní a konaní, alebo zmenu v morálke, aplikovať aj v reálnom svete!!! Aby ste sa dokázali vymaniť z dnešného metrixu, študujte ksb/dvtr, momentálne najkomplexnejšia teória o globálnej politike a (globálnych) objektívnych a riadiacich procesoch v sociálnych super-systémoch!!! Tu v linku je úvod do problematiky, takou pútavou cestou!!! Pamätajte, že len skutočne slobodný, nezmanipulovateľný a morálny človek na úrovni s dostatočnou mierou chápania prebiehajúcich procesov, ktorý žije pod “diktátom” svojho svedomia, dokáže prichádzať so skutočne slobodnými a konšruktívnymi riešeniami svojich a spoločenských problémov a dokáže slobodne tvoriť a uvažovať!!! Znalosti sú moc, tak zoberte túto moc do svojich rúk!!!

  • Trdlo

   A co hovoris na zidovske svate knihy? Talmud a Tora, ktora obsahuje asi najsinejsie posliapavanie ludskych prav vobec v celej historii dejin ludstva. Citat to je priam ako citat satansku bibliu. Nezid je uvadzany ako dobytok, ktoreho zabit nieje hriechom. Poukazuju a maju plnu hubu ludskych prav. Maju za ciel z celeho sveta urobit multikulturne zmiesane krajiny bez narodnosti a narodnych hodnot, ktore budu napokon sluzit iba jedinemu narodu -zidom. A presne o tom je cele muktukulturne obohatenie. Predstav si, zeby v rusku uz ani nezili rusi, bola by to zmeska narodov, ziadne hodnoty a tradicie. Velmi lahko by obsadili rusko. A na politikov uz maju liek. Natlacia im dolarikov kolko len chcu, aby im sluzili, rovnako ako dnes skurvysyni a skorumpovani poslanci v EU parlamente. Maju dost natlacenych papierikov, aby im tito pajaci sluzili na veky.

 • Gojim King
 • Gojim King

  Jediná legálna cesta!!!

  Historická nevyhnutnosť Česko-Slovenskej krvavej revolúcie – A čo po nej – Toto je tá prednáška!!!
  ——————————————————————————-
  https://www.youtube.com/watch?v=fyUlDz_PD2c

 • Gojim King

  No tak chmeľo sa proste díva na svet cez svoju (ublíženeckú židovskú /je to žid, áno!!!/) prizmu a na základe svojich “dôveryhodných” zdrojov!!! Hahahaha!!! A taký je aj jeho subjektívny výklad objektívnych udalostí, javov a procesov prebiehajúcich okolo neho a vo svete vôbec!!! Nič viac!!! chmeľov pohľad na tento imigrantsko-votrelecký problém je však totálne odpojený od reality!!! On veľmi dobre vie, že sa to nezačalo len tak samo od seba a je to niekým riadené a v poslednej dobe všemožne urýchlované a slúži to istým tajným cieľom!!! Zlá demografická situácia je len klasická fasáda!!! Však nech sa ide pozrieť do všetkých tých západných krajín, kde sú moslimovia, čo sa tam deje a k akej katastrofe sa v celej eu schyľuje!!! Však počkaj tak zo 25-50 rokov, to budeš čumieť ako puk!!! A dnes???!!! taliansko a grécko už ten príval absolútne nezvláda a hlavne taliansko sa eu všemožne vyhráža (dá im víza a utečenci sa rozpŕchnu všade po eu a to legálne)!!! chmeľo vie čo je za týmto všetkým, že ide hlavne o prerozdelenie utečencov zo západných krajín, ktoré už tento nápor absolútne nezvládajú!!! Oni to myslia smrteľne vážne a potrebujú sa tých negrov za každú cenu zbaviť!!! O tom to je!!! A nie, že tu na Slovensko nikto nepríde a my sa nemusíme báť a bla bla bla!!! Možno sem aj neprídu, ale napchajú sa kade tade na západ a západ bude z toho už načisto na prášky a tak bude vymýšľať ešte väčšie kraviny než kvóty!!! Počuj chmeľo!!! Nezavádzaj a nesnaž sa zľahčovať situáciu!!! Je to fakt vážne!!!

 • Lubos Michna

  Pan Chmelár, najprv pisete ze migrantov nie je viac ako doteraz. Potom zas pisete ze urady nestihaju vybavovat ziadosti a preto sa obracaju na ostatne krajiny o pomoc. Logicky vypliva – Viac ziadosti = viac migrantov. Takze si sam odporujete. Dalej pisete ze Europa nemoze prezit bez migracie. Europa nemoze prezit bez migracie africanov do europy? Tych ktorí ani nevedia jazyk a nemaju ziadne vzdelanie? Ktori zvysuju agresivitu u obyvatelstva?

  • Gojim King

   Je to magor!!! Jasné, že tie západné štáty sú už v koncoch a nevedia čo s nimi!!! Rudo Vaský to tu pekne polopate aj pre hlupákov vysvetlil!!! * https://www.youtube.com/watch?v=S9Ja70Z8lL8 * Samozrejme, že my môžeme Európu zachrániť a nepotrebujeme na to ani nevzdelané a negramotné opice!!! V podstate nás ostatné krajiny ani nemusia zaujímať!!! My sa máme starať o naše Slovensko, ktoré je na tom zle!!! Môžeme sa z toho dostať, ale v 1. rade musí ísť dole tento fašistický režim aj s jeho hajzlami a kolaborantami, čo tu už 25 rokov na Slovensku vládne * https://www.youtube.com/watch?v=fyUlDz_PD2c * Inej cesty nieto!!! Pretože chystá sa toto!!! * https://www.youtube.com/watch?v=9N-WO2mE7Qk

 • marcoda

  Mlada Nemka proti naci moslimom
  https://www.youtube.com/watch?v=RJF2PzWZQeg

 • marcoda

  Najdi rozdiel medzi islamom a nacizmom:

  https://www.youtube.com/watch?v=7Gzyeo1Z1I4

  • Julian Kirilov

   To je hrozne ,ti fanatici musia byť vyhubený ako vši!!!

 • marcoda

  “kulturne” obohacovanie:

  https://www.youtube.com/watch?v=EUsnTvZGd28

  • Cico Ciciak

   A ty tu koho radikalizuješ a štveš do vojny???!!! Pôjdeš v následnej vojne medzi západnou a islamskou civilizáciou do prvej línie???!!! Alebo aspoň sa zúčastníš nejakej občianskej vojny niekde v neo-kolonialistických impériách ako je británsitát, frankistán alebo dojčestán???!!! Si uvedom, že im sa vracia iba to, čo spôsobovali moslimom!!! Ja za nich bojovať nepôjdem, pretože Slováci a Slovania sú pre nich rovnaká spodina ako Arabi!!! Nech sa navzájom zožerú a vôbec mi to nebude vadiť!!! My musíme hlavne odmietnuť utečencov v našej krajine a vysrať sa na západ!!! Najviac sa ale musíme vyvarovať rôznym takýmto plateným alebo užitočným štváčom, aby sme sa nenechali zatiahnúť do vojny, ktorá nie je naša!!! Tiež sa musíme vyhnúť radikalizácii, fašizácii a nacizácii našej spoločnosti za každú cenu, inak skončíme zle nedobre!!! Už keď sa tak “zaoberáš” islamom a máš prečítaný celý korán, tak sa skús zaoberať aj západnou “kresťanskou” civilizáciou a jej ako minulými, tak aj súčasnými zverstvami!!! A nehraj sa, že nič o tom nevieš!!! Hovorí ti niečo západný imperializmus, kolonializmus, otrokárstvo, globalizácia, konzum, pľundrovanie prírody, vykorisťovanie národov, alebo život na úkor celého sveta???!!! Myslím si, že kresťanský pseudo-boh má z vás veľkú radosť!!! No nájdi rozdieľ medzi týmto a Hitlerom!!! Kretén!!!

 • Jozef Varga

  Pán Chmelár vieme, že to spôsobili USA, že ISIL a utečenci sú produkt USA:

  Celý
  svět je v šoku, USA je hlavním podporovatelem ISIL.

  http://ers.blog.cz/1505/cely-s
  vet-je-v-soku-usa-je-hlavnim-podporovate lem-is

  Pán Chmelár mňa zaujíma iba jedno a to:

  From: Jozef Varga [mailto:vargajozef8@gmail.com]

  Sent: Monday, May 25, 2015 11:11 AM

  To: ‘ivetta macejkova’; ‘otto brixi’; ‘predsednicka@concourt.sk’;
  ‘dagmar.meskova@concourt.sk’; ‘podpredseda@concourt.sk’;
  ‘ivan.mikus@concourt.sk’

  Subject: Sťažnosť k Ústavnému sudu SR vo veci diskriminácie volebných
  práv občanov SR…

  Dobrý deň páni
  predsedkýňa ústavného sudu SR,

  pani Macejkova,
  Ústavný sud SR.

  Obraciam sa na
  Vás a na Ústavný sud SR vo veci diskriminácie zo strany poslancov NR SR vo veci
  občianskych práv občana, občanov SR z volebných zákonov SR.

  Každý Slovenský občan je platca
  dani nášmu štátu, ktorého vo veci občianskych práv zastupuje NR SR a Ústavný
  sud Slovenskej republiky.

  Keďže NR SR sú občania
  SR, aj JA diskriminovaný volenými zástupcami v NR SR od vzniku
  Slovenskej republiky dodnes tým, že nemôžu chodiť k voľbám a vybrať
  si z troch volebných práv voliča, občana SR, tak už dávnejšie, možná i zo 20 rokov už nechodí
  k slobodným voľbám v priemere až 45 % voličov SR čo by chceli
  voliť, ale nemôžu z dôvodu, že si nemôžu vybrať spôsob, ako chcú voliť:

  1.Voliť jednu politickú stranu z pluralitných strán

  2.Voliť priamo osobu zakrúžkovaním vo volebnom hárku bez pravá na imperatívny
  mandát.

  3.Voliť priamo osobu s pravom voličov na imperatívny mandát tj,
  mať volebné pravo na odvolanie voleného zástupcu, ak sme mu prestali dôverovať čo
  je mám občanom odoprete z volebného zákona.

  Kde je napísané a uzákonené v medzinárodných ľudských
  a občianskych právach medzinárodného spoločenstva alebo v právnych
  norách SR dámy a pani ústavný sudcovia, že ja alebo ktorý koľvcek občan SR mám,
  máme dôverovať celé štvorročne obdobie cudziemu človeku, ktorého
  ja alebo ďalší občania SR nepoznám, nepoznáme jeho
  morálne, charakterové vlastnosti pre výkon ústavného zástupcu občanov.

  Keďže
  aj JA a ďalších 40 % voličov, občanov Slovenska chceme sa zúčastňovať na
  voľbe svojich ústavných zástupcov, tak žiadam Ústavný sud SR
  o nápravu vyššie uvedeného práva občana a občanov SR tým, aby ústavný
  sud vydal nalez, že občania, voliči SR z volebných ich práv sú
  diskriminovaný tým, že nemožu sa zučastnovať slobodných volieb, nakoľko vo
  volebných zákonoch Slovenskej republiky absentuje aj možnosť isť voliť priamo
  s pravom na imperatívny mandát.

  Ďakujem a verím, že ústavný sudcovia, ústavný sud
  takýto nalez vydá a doručí prezidentovi SR, vláde SR, ministerstvu vnútra
  SR a hlavne NR SR.

  S úctou
  k Ústavnému sudu SR občan SR

  Jozef
  Varga

  Petícia za rozšírenie
  volebných práv občanov SR.

  http://www.peticie.com/peticia_za_rozirenie_obianskych_volebnych_prav_obanov_sr

  Petícia občanov:

  – Za novely volebných zákonov SR,

  – Za novelu zákona o vykonávaní referenda SR,

  – Za uzákonené, umožnené elektronické hlasovacie právo na internete
  pre voličov v SR.

  Referendum
  je ľudové hlasovanie o nejakom

  dôležitom
  probléme v štáte, kedy všetci občania – voliči majú možnosť na základe svojich

  hlasov
  rozhodnúť namiesto poslancov.

  Po 26 rokoch pseudo slobody vieme, že
  stále občania po sľuboch a slobodných voľbách svojich
  zástupcov sú absolútne každé štyri roky bezmocní, a tak
  v priemere až 45 % voličov k parlamentným voľbám nechodí
  odovzdať svoj mandát pluralitným stranám, kandidátom do NR SR.

  V komunálnych
  voľbách či voľbách do VUC alebo do euro parlamentu je percento neúčasti
  občanov, voličov ešte hrozivejšie a to v priemere až
  80 % voličov, občanov SR nejde, nechodí voliť !!

  A tak
  chceme po 26 ročných skúsenostiach s právami voličov to trvalé zmeniť
  a to zo strany občanov našou petíciou, naším petičným pravom.

  Touto petíciou, petičným volebným právom občanov SR vyzývame ústavných
  činiteľov NR SR k úprave, novelizácií volebných
  zákonov a taktiež aj zákona o vykonávaní referenda, tiež
  umožnenia nového občianskeho pravá voličom SR: v novom zákone
  o možnosti elektronického hlasovania voličov SR, a to spôsobom
  uvedeným v petičnej vôli a voľbe občanov SR v slobodných zákonných voľbách
  v SR takto :

  1.
  Súhlasíte, aby občania SR mali volebne právo voliť aj priamou voľbou
  poslancov do všetkých zastupiteľstiev v SR aj do euro parlamentu
  s imperatívnym mandátom »(kedykoľvek odvolateľnosti
  svojho zástupcu) a aby Ústavu SR, volebné zákony SR, zákon o vykonávaní
  referenda SR, zákon o elektronickom hlasovaní mohli meniť len
  občania SR a následné NR SR ?

  2.
  Súhlasíte, aby priamou voľbou s imperatívnym mandátom »(kedykoľvek
  odvolateľnosti svojich zástupcov ), taktiež
  sa volili ďalší verejní a ústavní zástupcovia v SR, ako prezident
  SR, GP – SR, predseda najvyššieho sudu SR, najvyšší policajný riaditeľ SR,
  minister vnútra SR, minister zahraničných veci SR a tiež generálny manažér
  verejnoprávnej RTVS ?

  3.
  Súhlasíte, aby občania SR pri priamej voľbe
  verejného a ústavného zástupcu mali taktiež zákone pravo dostať od
  volebných okrskových komisií v mieste svojho bydliska volebný doklad, koho
  si zvolili za svojich verejných a ústavných zástupcov u nimi volených
  priamo až 3-zastupcov, a to z dôvodu možnosti si uplatnenia s inými
  občanmi imperatívneho mandátu »(kedykoľvek odvolateľnosti
  svojich verejných a ústavných zástupcov volených len priamou voľbou) ?

  4.
  Súhlasíte, aby poslanci NR SR pripravili a uzákonili zákon
  v SR o možnosti elektronického hlasovania občanov v
  všetkých voľbách v SR, aj priamej voľby s imperatívnym mandátom
  uvedeným v referendových otázkach 1-2-3, v otázkach tejto petície ?

  5.
  Súhlasíte, aby k vypísaniu na začatie referenda v SR bolo
  potrebných zo strany občanov len 50 tisíc podpisov voličov
  občanov SR, a účasť voličov na referende nebola limitovaná
  podobne, ako pri voľbách do euro parlamentu, NR SR, voľbách do VUC, komunálnych
  voľbách či priamych voľbách prezidenta SR ?

  6.
  Súhlasíte, aby pri vykonávaní referenda namiesto
  referendových okrskových komisií v referendových miestnostiach
  obci, a mestských časti, nahradili referendové okrskové komisie
  profesionálni bývali zamestnanci ministerstva vnútra a obrany SR na
  výsluhových dôchodkoch po 20 či 25 rokov verenej služby a taktiež, aby
  k tomu to účelu boli vytvorené, respektíve zriadené, trvalé
  referendové miestnosti v obciach a mestských častiach, kde
  by občania mohli hlasovať celoročne v referende, referendách
  počas pracovných dni kedykoľvek: od 10:00 hodiny
  do 18:00 hodiny ?

 • nech tých chudákov opatrujú baróni vo svojich sídlach. Majú na to aj služobníctvo, aj peniaze, aj pozemky aj šlachtické sídla, aj ochranky,…. Spôsobili to oni, tak nech oni pomáhajú. Osobitnú kvótu si zaslúži Šarkézy (Sakoczy) – má čo Kaddáfymu splácať – a dlhy sa patrí splácať …

 • Áno sme zodpovední aj my, lebo sa priživujeme na členstve v EU – spolku s nehumánnymi členmi. Ale potom nech si zodpovednosť berú politici, ktorí nás ohlúpili o správnosti a nevyhnutnosti členstva v spolku, bez akejkoľvek inej alternatívy ..

 • opolak

  veľmi, dobre napísané

 • Peter Valkovič

  P. Chmelár, skúste sa postaviť pred rodiny obetí moslimských atentátnikov v Paríži alebo pred ženy znásilnené migrantmi v Kolíne počas Silvestra a povedzte im o tom, aby neboli presiaknutí žlčovitou nenávisťou, xenofóbnou agresivitou a panickým strachom…
  Alebo si chlapsky priznajte, že ste sa s Vašim “multi-kulti” sakramentsky mýlili a dúfate, že moslimskí výrastkovia nikdy nebudú ubližovať slovenským ženám a dievčatám…