Brusel zakáže fotenie na ulici: Internetom sa šíri nový hoax, vysvetľuje Maňka


BRATISLAVA – Podľa Európskeho parlamentu sa už nebudeme môcť fotiť na ulici. Brusel chce obmedziť slobodu fotografovania. Táto správa sa už dva dni šíri internetom. V skutočnosti pripravuje Brusel zákon, ktorý má ochrániť autorské práva k umeleckým dielam vystaveným vo verejnom priestore. O možnosť uverejňovať súkromné fotografie napríklad z dovolenky na sociálnych sieťach neprídeme.
Okamžite sa rozprúdila diskusia o tom, že po šetrných žiarovkách a  regulovanom výkone vo vysávačoch, prichádza z Bruselu ďalší kontroverzný zákaz.

Výbor Európskeho parlamentu pre právne záležitosti odsúhlasil návrh správy, podľa ktorej chce riešiť slobodu panorámy. Tento pojem pozná aj slovenský zákon.

Sloboda panorámy sa spomína v autorskom zákone. Ide tu o diela – sochy, budovy, kresby, čokoľvek, čo je na verejnom priestranstve.

“Ktokoľvek, kto si dielo umiestnené na verejnom priestranstve vyfotí, nakreslí alebo zhotoví krátky film, zákon nevyžaduje, aby si na tento účel pýtal súhlas autora. Nemusí ani uhrádzať autorovi žiadnu odmenu,” vysvetľuje právnik Peter Lukašek.

Obmedzenie fotenia

Niektoré stránky na internete tento zákon interpretujú tak, že si už nebudeme môcť fotiť napríklad Spišský hrad, alebo Baziliku svätého Petra. Fotografovanie pre vlastné účely je však v poriadku. Problém nastáva až vtedy, keď chceme fotku predať alebo ju komerčne použiť.

Návrh predložil francúzsky europoslanec Jean Marie Cavada, podporil ho aj člen spomínaného výboru Pavel Svoboda.

Viac..  Michal Wiezik: Voda v studniach v okolí znečistenej Slanej je nepitná, potvrdili to rozbory

“Je to jednoduché. Keď ste turista a vyfotíte si nejakú modernú autorsky chránenú stavbu, prípadne ju zdieľate na sociálnej sieti, nič z toho pre vás nevyplýva. Keď ste profesionál a začnete pred danou stavbou predávať svoje pohľadnice so snímkou stavby, mali by ste požiadať autora stavby o súhlas. Celé je to veľa kriku pre nič,” vysvetľuje Pavel Svoboda.

Stop panike

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka hovorí, že nie je dôvod na paniku, pokojne vraj môžeme fotiť naďalej, keďže u nás je spomínaná sloboda panorámy liberálna.

“V Bruseli existuje stavba, ktorá sa volá Atómium. Tá má až do roku 2076 stanovené určité práva. Ktokoľvek sa odfotí pred budovou, nemôže fotku použiť na komerčné účely bez súhlasu autorov.”

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

manka

Vladimír Maňka: Musíme viac chrániť oznamovateľov korupcie, aj pred ich zamestnávateľmi

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Zadajte Váš e-mail a …