EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Richard Sulík o utečencoch: Čo musí EÚ spraviť dnes, aby to zajtra nebol jej najväčší problém

Richard Sulík o utečencoch: Čo musí EÚ spraviť dnes, aby to zajtra nebol jej najväčší problém

Každý jeden deň sa na južnom pobreží Európskej únie vyplavia stovky až tisíce utečencov, ktorí hranice prekročili ilegálne. Vo väčšine prípadov sú to ľudia z Afriky, ktorí utekajú za lepším životom.

Snahy upútať diskusiu na menšinu, povedzme obyvateľov Sýrie a medzi nimi osobitne na sýrskych kresťanov, ktorí utekajú pred vojnou, zastierajú skutočný problém. Za štyri roky prišlo zo Sýrie do EÚ 200 tisíc utečencov, toľko príde z Afriky podľa dostupných zdrojov aktuálne za štyri mesiace. Okrem toho, utečenec pred vojnou v Sýrii musel na svojej ceste do Európy prejsť aspoň jednou bezpečnou krajinou a keby mu išlo len o holý život, mohol ostať aj v nej.

Bavme sa teda o najväčšej skupine. O imigrantoch, ktorí prichádzajú do EÚ z Afriky (a odtiaľ väčšina z Líbye) a neutekajú pred vojnou. Väčšinou sú to mladí muži, ktorí si dokázali obstarať niekoľko tisíc dolárov na plavbu. Vedia, že v EÚ budú s vysokou pravdepodobnosťou žiť ilegálne, aj tak sa po určitej dobe budú snažiť dotiahnuť svoje rodiny. V prípade, že dostali azyl, majú na to dokonca zákonný nárok.

Nerobme si ilúzie o nejakom multi-kulti a integrácii. Zo skúseností západnej Európy vieme, že nie bezvýznamná časť imigrantov z Afriky a Blízkeho východu nemá záujem ani ambíciu sa zásadne meniť. Spravidla chcú pokračovať vo svojich afrických a arabských životoch, len v bezpečnom a bohatom európskom prostredí. Počnúc mešitami a končiac štvrťami v západnej Európe, kam sa domáci neodváži vkročiť.

Tiež si nerobme ilúzie o solidarite s africkými krajinami. Solidarita je, ak pomôžem susedovi opraviť dom, ktorý mu zhorel, ale solidarita nie je, ak sa nakazím aj ja, lebo ochorel sused. Afrika je priam nevyčerpateľný zdroj imigrantov a nejaký milión menej, obzvlášť mladých práceschopných mužov situáciu Afriky skôr zhorší ako zlepší. Avšak v takej Európe sú mladí práceschopní muži vo veľkej miere nezamestnaní, lebo nemajú vzdelanie a pridaná hodnota, ktorú dokážu vytvoriť, je nižšia ako minimálna mzda. Áno, mohli by sme povedať, že budeme brať len vzdelaných, ale potom Afrike ešte viac škodíme – odčerpáme práve tých ľudí, ktorých sa podarilo vzdelať a ktorí by mali rozvíjať svoje krajiny.

Aj Slováci, ktorí pred vyše sto rokmi emigrovali do Ameriky, boli vo väčšine prípadov nevzdelaní. Ale tam ich čakala robota, lebo Amerika potrebovala obsadiť milióny nekvalifikovaných pracovných miest. Práve tých má dnes Európa omnoho menej, lebo v rámci globalizácie došlo k ich presunu do Číny, Indie, Vietnamu. Namiesto toho čaká imigrantov bariéra vo forme minimálnej mzdy. Čo dokáže Európa imigrantom ponúknuť sú v prvom rade sociálne dávky.

Akékoľvek výčitky ohľadne kolonializmu sú rovnako bezpredmetné. Po prvé, je to minulosť, to môžeme rovno argumentovať aj tureckými nájazdmi na Európu. Po druhé, Slovensko nikdy nič nekolonizovalo, ešte aj ten kus morského dna bohvie kde je nám na nič. Po tretie, krajiny, ktoré boli kolonializované, si dnes nežijú horšie ako tie, ktoré kolonializované neboli.

Nevpustiť ilegálnych imigrantov na územie štátu je plne legitímne a nijak v rozpore s liberalizmom. Deliť sa so všetkými o všetko nie je liberalizmus, ale komunizmus. Takže: snahy utečencov dostať sa ilegálne do EÚ sú pochopiteľné, ich odmietnutie zo strany EÚ je však plne legitímne. A práve toto poznanie je podstata riešenia.

Aké je riešenie?

Ako prvé musí EÚ dôsledne utesniť svoje hranice. To robia aj iné slobodné krajiny, napr. Austrália, či USA. EÚ má za účelom ochrany vonkajších hraníc zriadenú agentúru Frontex, no so smiešnym rozpočtom sto miliónov € a 300 zamestnancami. Na nezmyselné dotácie do poľnohospodárstva, ktoré ničia slovenských poľnohospodárov dáva EÚ 400 (slovom štyristo) krát viac. Práve zrušenie dotácií do poľnohospodárstva by zvýšilo šance afrických producentov umiestniť svoje agro-produkty na európskych trhoch. To by bola skutočná pomoc Afrike. Lenže EÚ to dlhé roky robila naopak. Miliardovými dotáciami podporovala export svojich agro-produktov do Afriky, až tam mnoho výrobcov zaniklo. Toľko na tému pokrytectvo EÚ.

Okrem agentúry Frontex sú tu aj členské štáty EÚ, v prvom rade Grécko a Taliansko. Grécko má jednu z najväčších armád v EÚ (pre porovnanie, Grécko je raz tak väčšie ako Slovensko, má ale 10 krát viac vojakov), medziiným 100 vojnových lodí. Taliansko má 50 vojnových lodí. Ale južnú hranicu EÚ chráni možno desať. Inými slovami, nasadenie armády na ochranu hraníc nesmie byť ani náhodou tabu. Všetci utečenci „vylovení“ z mora (jedno akým spôsobom a jedno kde) budú bezpečne prevezení do centrálneho utečeneckého tábora, pozri ďalší bod.

Ako druhé, si EÚ musí prenajať územie v Líbyi alebo inom štáte severnej Afriky, na ktorom zriadi jeden veľký centrálny utečenecký tábor. Tam budú sedieť európski sudcovia, ktorí individuálne rozhodnú o každej jednej žiadosti o azyl. Tábor bude samozrejme pod ochranou EÚ a teda aj vojnoví utečenci budú v ňom v bezpečí. Ak žiadateľovi bude azyl priznaný, môže vycestovať do krajiny EÚ svojho želania. Bezpečne lietadlom a nie na gumenom člne. Ak bude azyl zamietnutý, žiadateľ musí tábor opustiť. Náklady na tábor si budú solidárne deliť všetky krajiny EÚ.

Po tretie, ak bude existovať exteritoriálny utečenecký tábor, môžu sem členské štáty previesť ilegálnych imigrantov, ktorých zadržia na svojom území. Neprichádza do úvahy, aby ilegálni imigranti robili chaos ako v Calais. Toto je jediná možnosť, ako zabrániť rozpadu Schengenu. Už dnes napríklad kontroluje rakúska polícia hranice s Talianskom a ľudí bez dokladov vracia späť do Talianska. Je len otázkou času, ak to začnú robiť niektoré krajiny dôsledne a Schengenská zmluva bude existovať len na papieri.

Viac..  Martin Lindák: Kryptomeny sú stále v plienkach

O Richard Sulík

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita, poslanec Európskeho parlamentu vo frakcii ECR.

Odporúčame pozrieť

solarne panely, cista energia

EÚ chce uľahčiť život domácnostiam, ktoré si svoju energiu vyrobia samé

Boj proti klimatickým zmenám je jednou z priorít Európskej únie aj Európskeho parlamentu. Poslanci chcú …

 • opolak

  Vy že ste liberálny politik, skôr liberálny magor, ktorý sa len vezie na vlne populizmu aby zostal chrochtať pri koryte

  • Richard Sulik

   Dik za odborne pripomienky a argumenty. Zohladnim pri mojej dalsej praci.
   Richard Sulik

   • jardob

    Richard, hoci nesúhlasím s vami vo všetkom, no vo väčšine vašich pragmatických pohľadov a názorov ale áno. Nemožno robiť abstraktnú politiku, ale reálnu. Rovnako ako nemá zmysel abstraktný humanizmus, ale reálny, ktorý robí spoločnosť stabilnou, ozdravuje a posilňuje ju.
    Páči sa mi na vás, že hoci sa hlásite k liberálom, v skutočnosti nie ste liberál v takom zmysle, ako sú liberálny politici a prívrženci ako nástroj používaný na dosahovanie globálnych cieľov. Vy máte aj svedomie, a svoj vlastný názor. Držím vám palce.

 • Miroslav Kováč

  iné riešenie: štáty ktoré nedokážu alebo skôr nechcú plniť podmienky schengenu z neho treba vylúčiť a posunúť vonkajšie hranice viac do vnútrozemia. Nie je predsa možné aby si štáty ako Taliansko a Grécko nechali zo svojich hraníc urobiť korzo a ešte drzo žiadali EU o solidaritu a prerozdelenie ovocia, ktoré vzišlo z ich diletanstva.

 • Mathias

  Dobry den p. Sulik. Na zaciatok napisem, ze doteraz som s Vami takmer vzdy suhlasil. Je to sice irelevantne, ale aby ste si nemysleli, ze som clovek co je v opozicii vzdy a voci vsetkemu :).
  Je pravda, ze 800 imigrantov ma nie prist na Slovensko natrvalo, ale Slovenska cudzinecka policia ma prevziat agendu 800 imigrantov, ktorych nasledne bude posudzovat? Ak by to aj pravda nebola, tak si myslim ze tentokrat by sme mali kvoty prijat – tentokrat a potom uz nikdy. EU podcenila vlnu utecencov a treba to napravit. Kazdemu je jasne ze nedokazeme ponat iny kontinent a zivit ho socialnymi davkami. V tomto treba podniknut razne kroky. Co ale s utecencami, ktori tu uz su? Je ich tolko, ze ani silne krajiny ako Francuzsko si nedokazu s nimi uz poradit. Naspat ich kvoli Zenevskym dohovorom nemozme vratit. Takze tieto krajiny ziadaju EU o pomoc. My (Slovensko, Cesko a dalej neviem) nekompromisne odmietame (alebo sa tak aspon nas predseda vlady v nasich mediach tvari :D). Obcas treba urobit nejaky ustupok a pomoct EU ak ma mat EU nejaky zmysel. Takto brzdime dynamiku EU, pretoze sa nevie rychlo rozhodovat.
  Na zaver dodam: poslednych par rokov sa zo mna stava euroskeptik (aj zasluhou Vasich clankov) a solidaritu vo forme eurovalu, komunisticku regulaciu polnohospodarstva atd povazujem za hluposti. V tomto konkretnom pripade vsak, ak ho dokazem posudzovat izolovane a neprihliadam na ostatne zlyhania EU, by som bol za jednorazovu pomoc (prijal by som dokonca aj viac imigrantov), odlahcil situaciu v preplnenych imigracnych taboroch a dal tym priestor na riesenie toho druheho problemu – utesnit hranice EU.
  Post scriptum: som politicky neodbornik, takze sa nehnevajte ak som tu nieco uviedol nespravne a kludne ma opravte.

  • Peter

   kvóty
   v Schengene bez kontrol na hraniciach medzi štátmi nemôžu dlhodobo
   fungovať. Tento navrhovaný systém síce trošku odľahčí štátom ako IT, GR,
   ale prirodzene nezmení vôľu samotných uprchlíkov. Takže ak by ste aj
   mechanicky poslali stovky napr. Somálcov na Slovensko na 5ročnú relokáciu, kam
   nechcú, nemajú tu žiadnych známych či kultúrne blízku komunitu, budú
   hľadať cesty, ako sa dostať do svojich vysnených destinácií ako je DE,
   SE, IT či FR . Jediným spôsobom ako tomu zabrániť by bolo kontrolovať
   hranice takže de facto zrušiť Schengen (?). Takže tento návrh
   prerozdelenia pôsobí skôr ako symbolický prejav solidarity a z
   dlhodobého hladiska tým štátom vôbec ale vôbec nepomôže.
   ak
   by mohol v budúcností naozaj Brusel rozhodovať o prerozdeľovaní lepší
   dar si protieurópske strany nemôžu želať. Ide o silne emocionálnu
   otázku, ktorá populistom umožňuje vyvolať hlboko zakorenený strach
   občanov. Diktát Bruselu, aj keby išlo o logicky zvládnutelné počty,
   vyvolá odpor i medzi racionálne zmýšľajúcimi občanmi, ktorí sa trochu
   obávajú cudzincov a hlavne moslimov, ktorí sú s ňou v spojení. Pozrite
   len teraz koľko ľudí sympatizuje s Marine Le Pen vo FR a s myšlienkami
   Pegidy v DE. V mnohých ľudských predstavách totiž uprchlíci, imigranti,
   moslimovia, lacná pracovná sila a požierači sociálnych dávok splývajú.
   Lepší základ pre nárast pravicového populizmu a extrémizmu asi
   neexistuje.

   • Mathias

    Suhlasim s Vami, ale ja nepisem predsa o dlhodobom hladisku, ale o jednorazovej (tj. tento rok) pomoci, kvoli situacii v preplnenych uteceneckych taboroch. Potom ako sa “utesnia hranice” uz to nebude potrebne a imigranti na slovensku, ktorym tu dovoli nasa policia zostat nech idu kam chcu. Ak taliansko zlyha v zlepseni ochrany hranice aj potom ako mu EU poskytne na to cas, tak je to uz ich problem a ziadne dalsie prerozdelovanie by nemalo prichadzat do uvahy.

  • Michal

   Uviedol si nesprávne skoro vsetko…ty si ten kto by si pustil svine do bytu aby sa v chlieviku netlacili.no coment

 • Docc

  Vlastne kto je stale za prijatie vsetkych imigrantov? Mne sa zda, ze len aktivisti z mimovladok, pre ktorych to je ich agenda- denny chleba.

  S tymto nazorom p. Sulika sa stotoznujem. Drzim palce, toto presadit v EU parlamente.

  Nech EU zacne konecne dodrziavat vlasne dohody.(Schengen- https://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area )

 • TonyS

  Suhlasim s uteceneckym taborom, akurat by som jeho vytvorenie umiestnil na jeden z mnohyc greckych ostrovov, blizko Afrky a daleko od Europy, ktore by EU v ramci dlhov s Greckom vybartrovala. Jednak by to bola europska poda s europskou legislativou a sucasne by migranti utekali tam a nie do Europy. Grecko potrebuje splatit dlhy a riesenie na zaklde kvot je o nicom. Toto by pomohlo aj keby sa pocty migrantov zvacsovali, mohli by byvat na ostrove a EU by mohlla investovat do riesenia tejto otazky tam ….

 • Ondrej Turis

  Utečenecký tábor financovaný EU a kvóty je sociálne inžinierstvo a nevpúšťať ľudí na územie štátov je proti slobode jednotlivca. V poriadku však je, keď vlastník súkromného pozemku rozhoduje koho si k sebe pustí a koho nie. Preto by EU mala sprivatizovať čo najviac pozemkov a netrestať diskrimináciu. Ďalej treba vypnúť magnet sociálnych výhod, zrušiť spomínané dotácie do poľnohospodárstva, zrušiť bariéry medzinárodnom obchode ako clá a zrušiť minimálne mzdy a hlavne nepodnikať dobrodružstvá ako rozvracanie režimov v cudzích krajinách.

 • Janči Jan

  Lenže jeden a to najväčší problém je a to ! EU si nedá poradiť a to bezhlavo rozdeluje Afričanov ako sa im zachce !!! Tu je mapa Afriky kto a ako drancoval Afriku ! Tak si môžu teraz rozdeľovať podľa jednoduchého kľúča migrantov !!!

  https://uploads.disquscdn.com/images/d06bbae7ecbff09735c69c49860d223fd394df58f2434445034bd01e2f25c08f.jpg