Predaj potravín z klonovaných zvierat nezakazuje v EÚ žiadny zákon!


V roku 2008 Európsky Parlament prehodnocoval smernicu týkajúcu sa takzvaných nových potravín. Pod tieto potraviny spadajú aj klonované zvieratá. Parlament v tom čase požadoval úplný zákaz klonov, embryí či mláďat. Rokovania však po troch rokoch zlyhali. Ak by teda Slovensko ako členský štát povolil konzumáciu klonovaných zvierat, technicky by sme ich mohli jesť. Doposiaľ však tak žiaden štát neurobil.

Do programu rokovaní sa klonovanie vrátilo opäť v roku 2014. Tento krát však samostatne a nie ako súčasť nových potravín. Spoločné stanovisko sa však ani tentoraz dosiahnuť nepodarilo a tak v platnosti aj naďalej ostáva zákon z roku 1997, ktorý klonovanie ani uvádzanie takýchto výrobkov na trh nezakazuje.

Viac..  Maďarskí poslanci schválili rezolúciu požadujúcu obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín tvrdí, že medzi tradičnými potravinami a ich klonovanými náhradami nie je žiaden rozdiel. Napriek tomu až 50% Európanov by podľa prieskumu nechcelo jesť klonované potraviny.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O dom

Avatar

Odporúčame pozrieť

Orban

Maďarskí poslanci schválili rezolúciu požadujúcu obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu

Maďarskí zákonodarcovia v utorok schválili rezolúciu, ktorou žiadajú obmedzenie právomocí Európskeho parlamentu, pretože podľa nich …