Marianne Thyssen. PHOTO: © European Union 2015

Chorváti po vstupe do EÚ: Za prácou najviac cestujú do Nemecka

Európska komisia zverejnila novú správu o prechodných opatreniach o voľnom pohybe chorvátskych pracovníkov. V správe sa uvádza, že prípadné odchody, ktoré podnikajú chorvátski pracovníci do iných členských štátov EÚ nepovedú k narušeniu trhu práce.

K téme sa vyjadrila komisárka pre zamestnanosť, sociálne veci, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen: Mobilita môže predstavovať príležitosť ako pre pracovníkov, tak pre hostiteľské ekonomiky. Bolo to preukázané v predchádzajúcich zisteniach Komisie, ktorá je teraz plne odhodlaná uľahčiť priebeh mobility pracovnej sily, a zároveň zabezpečiť spravodlivosť pre všetkých.”

Po tom, ako Chorvátsko vstúpilo do EÚ, hlavnými destináciami mobility chorvátskych pracovníkov sa stali Nemecko a Rakúsko, a to aj napriek tomu, že sa na pracovné pobyty v týchto krajinách vzťahujú isté obmedzenia. Nemecko hostí až 68 % odcestovaných pracovníkov a Rakúsko 17 %. Je pravdepodobné, že odchody chorvátskych pracovníkov ostanú naďalej na nízkej úrovni a nijako nebudú narúšať trh práce. Platí to aj pre hlavné cieľové krajiny, ktoré podľa odhadov nebudú ovplyvnené ani po zrušení obmedzení, ktoré v nich platia.

Viac..  Slovensku už od budúceho týždňa hrozí katastrofický scenár prepúšťania tisícok ľudí

Percento odchodov mladých a vzdelaných ľudí z Chorvátska je o čosi vyššie, no neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by hovorili o negatívnom dopade na chorvátsku ekonomiku. Práve naopak, pozitívny vplyv sa prejavuje v možnom znížení nezamestnanosti. V správe sa tiež píše, že mobilizácia pracovníkov v zahraničí môže mať neutrálny alebo pozitívny fiškálny vplyv na ekonomiku hostiteľskej krajiny.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Rijeka

Poznáme európske hlavné mestá kultúry 2020. Jedno leží na pobreží Atlantiku, druhé pri Jadranskom mori

EÚ bude mať tento rok až dve hlavné mestá kultúry. Jedno leží na pobreží Atlantiku, …