Bruselu sa nepozdávajú obchodné praktiky Amazonu, spúšťa vyšetrovanie!


Európska komisia začala formálne protimonopolné vyšetrovanie určitých obchodných praktík zo strany Amazonu v distribúcii elektronických kníh. Najväčšiemu distrubútorovi elektronických kníh v Európe tak hrozí žaloba.

Komisia bude vyšetrovať najmä niektoré ustanovenia obsiahnuté v zmluvách Amazon s vydavateľmi. Niektoré doložky obsahujú klauzuly, podľa ktorých sú vydavatelia povinní informovať Amazon o výhodnejších ponukách zo strany iných konkurenčných obchodov. Tým Amazon získava prehľad o ponukách konkurencie a vie včas zareagovať úpravou ceny, čo hrá v neprospech konkurencie. Komisia kritizuje najmä fakt, že týmito praktikami Amazon výrazne zasahuje do zdravej konkurencieschopnosti trhu s e-knihami, ktoré sú čoraz žiadanejšie.

Takéto konanie podľa Komisie porušuje protimonopolné pravidlá EÚ zakazujúce zneužitie dominantného postavenia na trhu. “Amazon vybudoval úspešnú firmu, ktorá ponúka komplexné služby vrátane e-kníh. Je našou povinnosťou dohliadnuť na to, aby boli zmluvy uzatvárané s vydavateľstvami a vydavateľmi korektné voči všetkým zúčastneným stranám. Naše vyšetrovanie ukáže, či sú obavy, ktoré sme v ostatnom období nadobudli opodstatnené,” vyjadrila sa k problematike eurokomisárka Margrethe Vestager.

Viac..  Komisia sa pripravuje na odstávky plynu z Ruska, prišla s plánom na zníženie dopytu

Komisia informovala Amazon a orgány hospodárskej súťaže členských štátov, že začala konanie v tejto veci.
Neexistuje žiadny stanovený právny termín ukončenia vyšetrovania. Doba trvania protimonopolného vyšetrovania závisí od mnohých faktorov, vrátane zložitosti prípadu, rozsahu, v ktorom dotknutý podnik spolupracuje s Komisiou a uplatnenia práva na obhajobu.

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

Čipy sú strategickými aktívami kľúčových priemyselných hodnotových reťazcov. Digitálna transformácia podnecuje vznik nových trhov pre …