Domov / SPOTREBITEĽ / Konečne sa dohodli! Takto sa bude rušiť roaming v EÚ

Konečne sa dohodli! Takto sa bude rušiť roaming v EÚ

Dnes v skorých ranných hodinách dosiahli inštitúcie EÚ dohodu o zrušení roamingových poplatkov a zárukách otvoreného internetu. Obrovské telefónne účty po dovolenke v zahraničí, či nespoľahlivé internetové pripojenie počas služobnej cesty už budú čoskoro minulosťou. Po 2 rokoch odkedy Európska komisia predložila legislatívny návrh o spoločnom telekomunikačnom trhu sa dosiahla dohoda aj na úrovni členských štátov v Rade a poslancov EP.

Čo to znamená?

Predovšetkým 2 veci: koniec roamingových poplatkov v júni 2017 (užívatelia budú za hovory a sms platiť v rámci EÚ rovnako ako doma) a silné pravidlá pre sieťovú neutralitu. Na zníženie poplatkov za roaming nebudeme musieť čakať až do 15.júna 2017. Už od apríla 2016 sa bude za hovory zo zahraničia platiť len symbolický roamingový poplatok (0,05 eur/min), sms (0,02 eur) a objem dát (0,05 eur/MB ).Už v apríli budúceho roka budeme teda platiť o 75% ako sú súčasné stropy.

Viac..  Richard Sulík o reforme autorských práv: Sloboda internetu výrazne utrpela

Pokiaľ ide o sieťovú neutralitu – užívatelia už nebudú pociťovať diferencovaný prístup v závislosti od prevádzkovateľa webstránky, či online služby. Umelé blokovanie, či spomaľovanie obsahu už nebude dovolené. Čiže prístup k webu startupovej firme nebude neférovo spomaľovaný v prospech veľkých spoločností. Žiadna služba sa nebude spomaľovať len preto, že prevádzkovateľ stránky si “nepriplatil” u prevádzkovateľa internetových služieb za privilegovaný prístup. To samozrejme nebude brániť poskytovaniu špecializovaných služieb vysokej kvality ako sú napríklad internetové televízne kanály, či inovatívne aplikácie.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

spotrebitel

Dvojaká kvalita výrobkov je pre Záborskú a Škripeka neprijateľná

Europoslanci Anna Záborská a Branislav Škripek dnes podporili procedurálny návrh, ktorý by umožnil hlasovať o zákaze predaja …