Počet detských tehotenstiev narastá, europoslanci sú znepokojení


Dodržiavanie základných ľudských práv nie je ani v 21. storočí v niektorých krajinách samozrejmosťou. V USA pred pár dňami Najvyšší súd schválil vo všetkých štátoch homosexuálne manželstvá. Na svete sú však krajiny, kde sa občania potýkajú s inými problémami. Poslanci Europarlamentu vyjadrujú svoje znepokojenie nad zvyšujúcim sa počtom detských tehotenstiev v Paraguaji, väznením Mazen Darwisha, ale aj neustálenej situcáii po nepálskom zemetrasení.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa počet potratov na Slovensku každoročne znižuje. Opačnú tendenciu zaznamenali úrady v juhoamerickom Paraguaji.

Riešenie kontroverznej situácie

Europoslanci na zasadnutí v Bruseli vyjadrili svoje znepokojenie nad vzrastajúcimi tehotenstvami mladých žien v Paraguaji. Zarážajúce je, že výrazne stúpa počet tehotenstiev v detskom veku. Poslanci preto žiadajú krajinu, “aby zjednodušila prístup k nezávadnému a legálnemu potratu vtedy, ak od toho závisí ich zdravie, kvôli rizikovému tehotenstvu v mladom veku, ak je ich život v nebezpečenstve, alebo telo fatálne poškodené znásilnením, či počaté dieťa pochádza z incestu.” Podľa poslancov je to jedno z riešení, ako bojovať s rozmáhajúcimi sa incestmi a znásilneniami v krajine.

Poslanci žiadajú slobodu pre aktivistu Mazen Darwisha

“Hrôzostrašné, systematické, rozsiahle porušovanie ľudských a medzinárodných humanitárnych práv.” Takéto vyjadrenia sa skloňujú s pretrvávajúcim väznením známeho sýrskeho právnika, novinára a aktivistu Mazen Darwisha, ktoré trvá už od roku 2012. Darwish je dlhoročným bojovníkom za ľudské práva a bol uväznený po reportážach o nepokojoch v meste Adra. Za mreže ho poslali po verejnosti neprístupnom vojenskom súde, počas ktorého bol podľa viacerých nezávislých zdrojov vystavený zastrašovaniu smrťou. Situácii v Sýrii a Iraku nepomáha ani rabovanie rôznych kultúrnych predmetov, ktoré sa potom predávajú na čiernom trhu. 

Viac..  Európska únia odporúča druhé posilňovacie dávky pre ľudí od 60 do 79 rokov

Nepál potrebuje na ceste k demokracii pomoc

Zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo 8 800 ľudských životov, zasiahlo krajinu aj ekonomicky. V postihnutých oblastiach malo priam devastačné následky. Na uznesení EP sa spomínala nevyhnutnosť ďalej podporovať postihnuté oblasti, odstrániť colné zdržania pri preprave humanitárnej pomoci a pomôcť krajine v jej ceste k demokracii.

 

O bed

Avatar

Odporúčame pozrieť

Austria. Syrian refugee child.

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať sýrskym utečencom v Sýrii i susedných krajinách

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v utorok 30. …