Ťažký návrat ku drachme. Gréci nemajú na čom tlačiť peniaze


ATÉNY – Pokiaľ Grécko opustí eurozónu bude mať veľký problém vrátiť sa k svojej pôvodnej mene – drachme. Gréci totiž zničili tlačiarenské lisy a preto nie je možné tlačiť starú grécku menu.
“Nemáme kapacity tlačiť drachmy. V roku 2000, teda rok pred vstupom do eurozóny, sme sa zbavili všetkých našich tlačiarenských lisov,”priznal minister financií Grécka Janis Varufakis vo vysielaní austrálskej rozhlasovej stanice ABC.

Grécky minister financií však návrat k drachme nepripúšťa a chýbajúce tlačiarenské dosky nepovažuje za problém. Grécko si podľa jeho slov“želá ostať v eurozóne zo všetkých síl.”

Podľa britského denníka The Telegraph sa teraz vo všeobecnosti predpokladá, že keby grécka vláda chcela začať opäť tlačiť drachmu, obrátila by sa na britskú tlačiareň De La Rue, ktorá je najväčším nevládnym výrobcom bankoviek na svete.

Zložitý proces

Hovorca tlačiarne, ktorá tlačí národnú menu pre približne 150 krajín sveta, ale tento týždeň v pondelok odmietol vec komentovať.

Podľa britského denníka nepatrí tlač meny medzi jednoduché procesy. Treba objednať papier či dohliadnuť na bezpečné dodanie bankoviek. Než sa zmluva na tlačenie meny začne realizovať, trvá to údajne zhruba šesť mesiacov.

Terorizmus

Grécky minister financií Janis Varufakis obvinil medzinárodných veriteľov z terorizmu, ktorého sa podľa neho dopúšťajú tým, že medzi obyvateľmi Grécka zasievajú strach.

V rozhovore pre sobotné vydanie španielskeho denníka El Mundo trval minister na tom, že grécke banky sa otvoria v utorok, a to bez ohľadu na výsledok nedeľňajšieho referenda. Potvrdil tiež, že ak v hlasovaní zvíťazí zástancovia reforiem požadovaných veriteľmi, odstúpi z funkcie.

“To, čo robia s Gréckom, má svoje meno – terorizmus. Prečo nás donútili zatvoriť banky? Chcú v ľuďoch zasiať strach. A šírenie strachu sa hovorí terorizmus,”vysvetlil Varufakis.

Referendum

Grécka vláda vyhlásila na nedeľu referendum o prijatí podmienok veriteľov na riešenie gréckej krízy. Tento krok viedol k zastaveniu rokovaní Atén s veriteľmi, následne nezaplateniu dlhu Grécka voči Medzinárodnému menovému fondu a zavedeniu kapitálových kontrol v krajine. Atény tvrdia, že “nie” v nedeľňajšom hlasovaní by posilnilo ich vyjednávaciu pozíciu o treťom balíku pomoci. Európska komisia to označuje za nepravdivé tvrdenia.

Viac..  Na Slovensko príde prvá platba z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti vo výške 398,7 milióna EUR

Prívrženci reforiem navrhovaných medzinárodnými veriteľmi majú v rámci gréckej verejnosti veľmi tesný náskok pred odporcami podmienok čerpania ďalšej pomoci. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Podľa inštitútu je rozdiel v podpore medzi oboma tábormi príliš tesný na to, aby sa výsledok referenda dal predpokladať. Išlo už o piaty prieskum uverejnený v piatok, z toho štyri prieskumy prisúdili tesné víťazstvo stúpencom reforiem.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Európska komisia ukončí zvýšený dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka

Európska komisia (EK) oznámila, že ukončí dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka. Ide o krok, ktorý …