Domov / SPOTREBITEĽ / Flašíková Beňová: Označovanie pomáha k eliminácii potravinárskych „šmejdov“
beňová
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2016 - source:EP.

Flašíková Beňová: Označovanie pomáha k eliminácii potravinárskych „šmejdov“

Sprísnenie označovania potravinárskych výrobkov, najmä mäsa, prináša pozitívny efekt pre domáci potravinársky trh. Ide o dobrý príklad európskej regulácie, ktorá správnym spôsobom reagovala na požiadavky a potrebu zlepšenia informovania a ochrany spotrebiteľa v Európskej únii (EÚ) a v jej členských štátoch.

Povinné údaje o pôvode mäsa, čiže o tom kde bolo zviera chované či zabité pomáhajú k postupnému prehlbovaniu dôvery medzi slovenským výrobcom a spotrebiteľom. „Časom by sprísnenie označovania malo prispieť najmä k eliminácii špekulantov a ich nekvalitných výrobkov, doslovne potravinárskych „šmejdov,“ ktoré sa bohužiaľ čas od času objavia a kazia renomé domácich producentov,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Prehlbovaniu takejto dôvery by mal podľa nej prostredníctvom primeraných podporných mechanizmov v ešte výraznejšej miere prispievať aj štát.

Viac..  Airbnb zlepšila fungovanie svojej platformy

Pozitívne skúsenosti dokazujú, že treba jednoznačne naďalej trvať na zavedení povinného označovania nielen pre čerstvé, ale aj spracované mäso čiže také, ktoré sa nachádza v už hotových jedlách, ku ktorému pred časom vyzval Európsky parlament. „Spotrebiteľovi takéto presné a jednoznačné informácie pomôžu pri výbere a sťažia tak jeho zavádzanie,“ upozornila europoslankyňa. Dodala, že doteraz sa zároveň žiadnym spôsobom nepotvrdzujú úvahy týkajúce sa neúmerného zvyšovania cien potravín v dôsledku zmien v označovaní na obaloch. „Naopak sa ukazuje, že ide naozaj len o zbytočné strašenie, ktorým sa niektorí snažia zakryť svoju nedostatočnú schopnosť konkurovať kvalitou,“ uzavrela poslankyňa.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Hlbšia spolupráca v rámci EÚ bude príležitosťou, nie povinnosťou

Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker predstaví na dnešnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) správu …