beňová
Monika Flašíková-Beňová, slovenská europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2016 - source:EP.

Flašíková Beňová: Označovanie pomáha k eliminácii potravinárskych „šmejdov“

Sprísnenie označovania potravinárskych výrobkov, najmä mäsa, prináša pozitívny efekt pre domáci potravinársky trh. Ide o dobrý príklad európskej regulácie, ktorá správnym spôsobom reagovala na požiadavky a potrebu zlepšenia informovania a ochrany spotrebiteľa v Európskej únii (EÚ) a v jej členských štátoch.

Povinné údaje o pôvode mäsa, čiže o tom kde bolo zviera chované či zabité pomáhajú k postupnému prehlbovaniu dôvery medzi slovenským výrobcom a spotrebiteľom. „Časom by sprísnenie označovania malo prispieť najmä k eliminácii špekulantov a ich nekvalitných výrobkov, doslovne potravinárskych „šmejdov,“ ktoré sa bohužiaľ čas od času objavia a kazia renomé domácich producentov,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Prehlbovaniu takejto dôvery by mal podľa nej prostredníctvom primeraných podporných mechanizmov v ešte výraznejšej miere prispievať aj štát.

Viac..  Potravinári k Potravinovému semaforu: Čaká nás harmonizované európske označovanie, netreba predbiehať národnou schémou

Pozitívne skúsenosti dokazujú, že treba jednoznačne naďalej trvať na zavedení povinného označovania nielen pre čerstvé, ale aj spracované mäso čiže také, ktoré sa nachádza v už hotových jedlách, ku ktorému pred časom vyzval Európsky parlament. „Spotrebiteľovi takéto presné a jednoznačné informácie pomôžu pri výbere a sťažia tak jeho zavádzanie,“ upozornila europoslankyňa. Dodala, že doteraz sa zároveň žiadnym spôsobom nepotvrdzujú úvahy týkajúce sa neúmerného zvyšovania cien potravín v dôsledku zmien v označovaní na obaloch. „Naopak sa ukazuje, že ide naozaj len o zbytočné strašenie, ktorým sa niektorí snažia zakryť svoju nedostatočnú schopnosť konkurovať kvalitou,“ uzavrela poslankyňa.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

potraviny

Potravinári k Potravinovému semaforu: Čaká nás harmonizované európske označovanie, netreba predbiehať národnou schémou

Európska komisia tento rok v rámci stratégie Z farmy na stôl oznámila, že do  dvoch rokov predloží …